Посмртни остаци краљице Јелене Савојске у највећој тајности пренијети у Италију
1 min readНа данашњи дан, 28. новембра 1952. године у Монпељеу је, у осамдесетој години, умрла црногорска принцеза и последња италијанска краљица Јелена Савојска, кћерка краља Николе, жена италијанског краља Виториа Емануела III.
Крстио је руски цар Александар II Романов. У раној младости боравила је на руском царском двору, а Виторија Емануела упознала је на пријему поводом вјенчања цара Николаја II. На италијанском двору водила је повучен и узоран живот посветивши се добротворном раду и помоћи најугроженијима. Свој хуманизам посебно је показала након земљотреса у Месини спасавајући пострадале из рушевина. У знак сјећања на те дане, у Месини јој је, још за живота, подигнут споменик. Након пада фашизма у Италији са својим је мужем, са којим је имала четири кћери и сина, отишла у егзил у Александрију, да би се након његове смрти вратила у Француску и настанила у Монпељеу.
Иако је титулу краљице носила 46 година, сахрањена је без помпе на гробљу Сен Лазар, уз присуство 5.000 Француза. “Ја Вас питам дајете ли ми своју руку и сагласност да ћете ме узети, а ја Вам нудим моју. Ја вас хоћу, па ћемо се доцније занимати код мојих и ваших родитеља да нам дају саизвољеније и благослов!”. Овим ријечима је италијански принц Виктор Емануел, који је дошао 1896. године на Цетиње у госте књазу Николи Петровићу Његошу, запросио његову ћерку принцезу Јелену. Тако је у кратком дијалогу, ријешено оно на чему су готово двије године радиле дипломатије Црне Горе и Италије.
Њен живот обиљежили су трагични преокрети – њен отац и њен муж за њеног живота остали су без својих круна – али и бројна доброчинства. Краљица Италије је са краљом Виктором добила петоро дјеце. У историји је записана као посљедња италијанска краљица. Емигрирала је 1946. године , а годину касније остала без мужа. Умрла је 1952. године у Монпељеу.
Посмртни остаци кћерке краља Николе и претпоследње краљице Италије Јелене Петровић Савојске пренијети су у највећој тајности у Италију, пише италијанска La Repubblica.
Њена унука Марија Габријела Савојска захвалила се предсједнику Италије Серђу Матарели који је омогућио пренос посмртних остатака краљице Јелене у Италију, и то тачно седамдесет година од смрти њеног супруга Виторија Емануела III, који је сахрањен у Александрији у Египту, гдје је краљевска породица живјела у изгнанству.
У писму захвалности предсједнику Италије Марија Гaбријела Савојска је изразила наду да ће повратак посмртних остатака њене баке послужити да се обнови сјећање и на њеног дједа, краља Италије. Виторио Емануеле је абдицирао у мају 1946. године у корист сина Умберта II, чија је владавина трајала свега мјесец дана, тј. до референдума на којем су грађани Италије изгласали Републику.
Италијански краљ је умро само годину дана након свог изганства у Египат, док се краљица Јелена касније преселила у Француску. Умрла је 1952. године.
Породици Савоја је тек прије неколико година дозвољен повратак у Италију, а кривили су их за долазак Мусолинија на власт.
Марија Габријела се у свом писму предсједнику Италије обратила „у име потомака краљевског пара који је 51 годину провео у браку, дијелећи са Италијанима добро и зло“.
Јелена је била вољена од стране италијанског народа а залагала се и а отварање катедре са српски језик и књижевност на једном од италијанских универзитета.
Посмртни остаци краљице Јелене пренијети су из француског града Монпељеа у италијански град Мондови.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kraljica Jelena je zaista bila dorodusna i plemenita osoba. U Italiji voljena i postovana, Svojim djelom je to zasluzila. Licno je njegovala ranjenike i bolesne. U Italiji nije zaboravljeno njeno dobrocinstvo i licna zrtva. Cerka Mafalda joj je stradala u Hitlerovom logoru.
Pokusavala je i Crnoj Gori da pomogne, ali to nije bilo lako sobzirom na unutrasnje i spoljasnje okolnosti.
Neka zdravstvena ustanova ili skola trebalo bi da nose njeno ime.
Skoro da nema mjesta u Italiji da ne postoji njeno ime, ulica, neka ustanova ili bista…. Jelena je to isto zasluzila i u Crnoj Gori. Nema Italijana koji vi za nju nece reci sve u superlativu…..