Посмртни остаци Михајла Пупина биће допремљени у Србију?
1 min readМихајло Пупин имао је жељу да буде сахрањен у Србији и зато надлежни у Министарству већ дуже разматрају могућност преноса његових посмртних остатака из Њујорка у Србију, изјавио је данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
„Разматрамо могућност преноса посмртних остатака Михајла Пупина у Србију”, рекао је Дачић на скупу коме је присуствовао и амбасадор САД Ентони Годфри.
Дачић је додао да је пренос посмртних остатака веома комплексно питање имајући у виду наследнике који би требало да дају одобрење али и уважавање околности и шта је могуће у одређеном тренутку.
Амбасадор Годфри је на отварању изложбе „Српски добровољци из САД – допринос Пупина и Вилсона у мобилизацији и Версајском миру” и промоцији књиге „Када се вијорила српска застава на Белој кући”, на тему повратка посмртних остатака Михајла Пупина у шали додао „он је наш, упозоравам вас”.
Подсјетимо се основних биографских одредница нашег великана
Михајло Пупин (1858 – 1935) рођен је у Идвору, у Банату. Четири деценије био је професор на Колумбија универзитету. За почасног конзула Краљевине Србије промовисан је 1912. године. Имао је 34 патента. За књигу „Од пашњака до научењака” добио је Пулицерову награду. Био је ожењен Американком, имали су једну ћерку. Данас нема директних потомака.
Сахрањен је на гробљу у Бронксу.
Као резултат пријатељства Пупина и 28. председника САД Вудро Вилсона, 28. јула 1918. године на Белој кући завијорила се српска застава, у знак захвалности српском народу и војсци за допринос у Првом светском рату, а према оцени Дачића то је „вероватно и најдирљивији моменат у српско-америчким односима”.
Осим српске, подсетио је министар, на Белој кући вијорила се само још једна, француска застава и то на годишњицу пада Бастиље 1920. године.
Министар је додао да је чињеница што је Пупин лично познавао америчку делегацију помогла представницима Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца у преговорима о неким од кључних питања као што су разграничење са Румунијом, затим веома тешко и компликовано питање Далмације и односа са Италијом и припајање Бледа Краљевини СХС.
Пупин је учинио много да обезбеди америчку подршку Краљевини Србији током Првог светског рата. Његове активности биле су и дипломатске и политичке, прикупљао је средства и медицинску помоћи за Србију током Балканских ратова и Великог рата. Заложио је и сву имовину као гаранцију за ратни кредит САД који је дала Краљевини Србији за набавку оружја у Првом светском рату.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Вук и Доситеј су у порти Саборне цркве.
Жељно очекујемо Пупина и Теслу
поред Храма Светог Саве.
Like за коментар, али мислим да је боље да Пупин почива у Идвору одакле је и кренуо у свет. То би много значило за мештане, економију/ туризам и опстанак овог насеља (општина Ковачица) које броји свега 970 душа. Посетио сам кућу и музејски комплекс прошле године, стварно дивно како је само пар људи из Идвора преузело на себе тај пројекат.
Радује ме вест, надам се искрено да ће почивати у свом родном Идвору, где има своју родну кућу која је данас мали музеј.