Посредник у убиству новинарке, која је, између осталог, истраживала и сумњиви пројекат вјетроелектране у Црној Гори, рањен уочи свједочења
1 min read
Наводни посредник у убиству малтешке истраживачке новинарке Дафне Каруане Галиције је тешко повријеђен неколико сати прије него што је требало да настави изношење доказа пед судом. Полиција је саопштила да је повреде врата и абдомена сам себи задао ножем.
Мелвин Теума, бивши таксиста, у новембру је добио предсједничко помиловање да би открио све о убиству у експлозији аутомобила бомбе које је шокирало најмању чланицу Европске уније у октобру 2017.
Његови тајни снимци и свједочење довели су до хапшења познатог малтешког бизнисмена Јоргена Фенека. Он је оптужен за саучесништво у убиству Каруане Галиције, која је, између осталог, истраживала и сумњиви пројекат вјетроелектране у Црној Гори.
Поводом открића да је Фенекова тајновита компанија профитирала од пројекта на брду Можура, на Малти је покренута истрага у сарадњи са Еурополом.
“Прве индиције су да је Мелвин Теума сам себи задао повреде, али се истрага наставља”, наведено је у саопштењу полиције, указујући на покушај самоубиства.
Малтешки полицијски комесар је рекао на конференцији за новинаре да нема трагова провале у његов стан и да им је Теума рекао да се сам повриједио. Наводно је држао нож када је затечен у спаваћој соби. Оперисан је и његово стање је стабилно.
Теума је био сам код куће у вријеме инцидента, касно у уторак. Он је од прошле године под 24-часовном полицијском заштитом. Полицајац који је био испред ушао је након што га је алармирао адвокат који је рекао да му се Теума није јављао на телефон. Затекао га је у несвјесном стању у локви крви.
Инцидент се догодио неколико сати прије него што је Теума требало да настави свједочење пред судом у Валети. Он је раније рекао да га је Фенек платио да унајми три мушкарца – који су тренутно у затвору – да почине убиство аутомобилом-бомбом. Он је такође описао како од тада страхује за живот.
“Мој живот је окончан у три сата поподне 16. октобра 2017,” рекао је судији, мислећи не вријеме убиства.
Криза на медитеранском острву због убиства новинарке довела је до оставке премијера Џозефа Муската. Опозициони политичари сада кажу да држава није испунила дужност да заштити кључног свједока.
Инцидент је поново подстакао позиве да се Еуропол формално придружи малтешкој полицији у истрази убиства Каруана Галиције.
Малтешка НВО Република је саопштила: “Доста је било. Не желимо да мафија новца и интереса контролише Малту. Власти су учиниле оно за шта су способне: ништа. Понављамо апел да заједнички истражитељски тим Еуропола и Малте приведе правди мафију која гуши Малту.” Полицијска агенција ЕУ пружа форензичку и техничку подршку од октобра 2017.
Дафне Каруана Галиција је писала о корупцији у врху државе и о наводима у вези са Панамским папирима, документима који су процурјели 2016. Они су открили да су два Мускатова блиска сарадника, шеф кабинета Кит Шембри и министар Конрад Мици, умијешани у тајни офшор бизнис.
Убијена новинарка, која је на свом блогу описивала Црну Гору као “једну од најкорумпиранијих свјетских држава”, прва је малтешку јавност упознала са пројектом вјетроелектране Можура, 12. новембра 2015, дан пошто је вијест објављена у црногорским медијима. Иако није имала информацију да је Фенекова компанија од пројекта зарадила милионе, она је описала посао као “веома сумњиву нагодбу у веома сумњивој држави”.
Медији су у јуну објавили да у истрази поводом ликвидације новинарке, трагови новца воде до Црне Горе.
Фенек је, наводно, преко свој фирме “17 Блацк” зарадио 4,6 милиона еура од пројекта који је малтешка државна компанија Енемалта купила крајем 2015. Мици је у то вријеме био министар енергетике, а процурјели мејлови су показали да је преко “17 Блацк” требало да буде уплаћен новац на рачун његове и Шембријеве панамске компаније.
Актуелни министар енергетике Мајкл Фаруђа рекао је у понедјељак да ће наредних дана у парламенту објавити копију споразума о куповини вјетроелектране у Црној Гори.
Одговарајући на питање посланика опозиционе Националистичке странке Џејсона Азопардија, Фаруђа је рекао да нема “никакав проблем” са објављивањем тог споразума.
Црногорска опозиција је затражила покретање парламентарне истраге поводом афере “Можура”.
Азопарди је у понедјељак објавио да је добио мејл од посланика Срђана Милића у којем тражи сарадњу парламента Малте у истрази у Црној Гори. Малтешки посланик је одговорио да ће пружити “сву помоћ и подршку”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Samo Mozura ce kostati gradjane CG stotine miliona eura ako cijena od 9,6 centi ostane ista za period od narednih 20 godina(a ostace sigurno haha).Bog zna koliko ce porasti i koliko ce crnogorski narod platiti milijardi za ovaj 20 godisnji period?A KRNOVO????