Поштовање демократије и суверенитета је основни услов за формирање стабилне владе
1 min readНа недавно одржаним парламентарним изборима у Црној Гори, сходно званичним подацима Државне изборне комисије, највише мандата освојила је коалиција окупљена око Покрета Европа сад – 24.
Подсјетимо, слиједи коалиција “Заједно” предвођена Демократском партијом социјалиста (ДПС), која је добила 21 мандат, савез “За будућност Црне Горе” (ЗБЦГ) је освојио 13, Демократе и Грађански покрет (ГП) УРА 11, Бошњачка странка (БС) шест, Социјалистичка народна партија (СНП) и Демос два, Албански форум такође два, док су Албанска алијанса и Хрватска грађанска иницијатива (ХГИ) освојиле по једно мјесто у парламенту.
Малтене све странке и коалиције које су оствариле парламентарни статус поручивали су, у изборној ноћи и у наредним данима, да стабилне Владе Црне Горе не може бити без њих.
ПЕС је званично саопштио да у новој 44. Влади не виде ДПС и ГП УРА, међутим, ко ће све чинити нову Владу Црне Горе, сазнаћемо у данима пред нама.
Политички аналитичар Лука Радоњић истакао је за ИН4С да су странке и коалиције које су првобитно формирале тридесетавгустовску већину, као и покрети који су из ње настали, освојили су на овим изборима 50 мандата.
„Сви субјекти који чине ову већину, поручили су у изборној ноћи да неће формирати владу са ДПС-ом и њеним партнерима, тако да је природно да ове коалиције и странке доминантно чине будућу владу Црне Горе. С обзиром на то да је највише гласова припало Покрету Европа сад, и у оквиру наведене већине, и у укупном билансу, можемо казати да њима припада право првенства односно иницијатива у покретању преговора на тему састава нове извршне власти. Ако се жели формирати стабилна влада, онда је апсолутно најважнији критеријум или ако хоћете главни услов у том процесу – поштовање основних демократских стандарда. То значи, учешће изборних листа према резултатском редоследу: Европа сад, коалиција За будућност Црне Горе, савез Демократа и ГП Ура, као и листа СНП – Демос. Уколико се ова већина прошири са свим или одређеним – националним странкама мањинских народа, може се добити већина потребна за законе и изборе који се тичу правосуђа“, поручио је Радоњић.
С друге стране, када је у питању међународни фактор, Радоњић сматра да је потребно раздвојити појмове утицаја и учешћа, посебно због чињенице да се некада међусобно преплићу.
„Прво, остваривање спољно – политичког утицаја није новост, није од јуче, државе заступају своје интересе у разним дјеловима свијета, регионима, особито тзв. велике силе или уније. Ако је то у супротности са Уставом, у овом случају Црне Горе, онда је у питању директно мијешање страног фактора и нарушавање суверенитета. У члану 2. Устава Црне Горе каже се, да је носилац суверености грађанин који има црногорско држављанство. Грађанин власт остварује непосредно и преко слободно изабраних представника. Не може се успоставити нити признати власт која не проистиче из слободно изражене воље грађана на демократским изборима, у складу са законом, крај цитата. Дакле, све супротно наведеном, представљало би поткопавање и суверенитета и демократије, и самим тим не би могло да произведе политички стабилну владу. Друго, у јавности се често каже – међународни фактор, а мислим се заправо на велике силе из Западне Европе и САД, што дакле није до краја прецизно, јер је међународно фактор значајно шири појам“, сматра Радоњић и додаје да се ови принципи односе на све, а посебно на коалицију За будућност Црне Горе, чији су гласачи и представници, раније, у одређеном смислу истрпјели дискриминацију, због, како је рекао, одређених изјава неких западних политичких изасланика.
„Када је у питању усклађеност спољне политике, коалиција За будућност Црне Горе је понудила мораторијум на “питања која дијеле”, тако да за сада, ни формалних ни других реалних препрека, ову тему нема. На крају, ради објективности и комплетности, не треба искљућити ни могућност да је појам “међународног фактора” коришћен за домаћу употребу, са циљем нерегуларне дисквалификације појединих политичких субјеката. Ако је политичка стабилност кандидована као најважнији задатак, онда је за формирање владе најважније поштовање суверенитета и демократских стандарда“, закључио је Радоњић у изјави за наш портал.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ako ambasade odluče da OKGDRPS opet podrži Dritana i angažuju Bošnjake, Albance i Hrvate za tu rabotu, opet Dritan premijer a Aleksa predsjednik parlamenta.
Испоштуј онда и суверенитет Србије и повуци признање независности КиМ!!! Или ће то прво урадити Словачка у октобру!
URA bi trebalo iskljuciti iz Vlade.
Oni su dosta vladali iskljucivsi DF iz Vlade.
Neka vide kako je bilo DF
Vlada ce biti stabilnija bez URA a nisu ni potrebni njihiva 4 mandata.
Eto im DPS pa neka se opet medjusobno podrzavaju
Može objašnjenje? Koji suverenitet pominju? Odakle nam to? Da le nam ambasade USA i Britanije ili…?
Свима пуна уста демократије.
Значи најебали сте, смо.
Чудне неке победе са три процента гласова!? Ваљда је то та демократија?
Pitanje sta ce biti sa vodjama nebitno.
Ali je strasno sta ce biti sa glasacima – gradjanima C. Gore.
Ubuduce gradjani C. Gore, pamet u glavu za glasanje na novim izborima.