Поступак против Невенке Ћировић: Одбрана тражила изузеће генералног директора РТЦГ
1 min readАдвокати новинарке РТЦГ Невенке Ћировић затражили су данас изузеће адвокатице Радио Телевизије Црне Горе Саше Вукотић, која води поступак против ње, и генералног директора те медијске куће Божидара Шундића.
Расправа је одложена до даљег, док се не одлучи о изузећу, о чему ће странке у поступку бити обавијештене.
Како је образложио адвокат Владан С. Бојић адвокатска професија је неспојива са са оваквом врстом поступка у смислу вођења истог, иако је Законом о раду предвиђено да генерални директор може овластити друго лице за вођење поступка.
“Адвокат не може бити сурогат дисциплинског органа, јер то лице води поступак, а друго, односно генерални директор доноси одлуку, па би се на тај начин прекршило начело непосредности у поступку и било би противно свим процесним прописима. Овај случај је преседан, јер је до сада у пракси адвокат пружао правну помоћ дисциплинском органу приликом вођења поступка, а не он да га води”, казао је Бојић.
Он је истакао да изузеће Шундића тражи јер су ауторке филма “Свједок божје љубави” могле да поднесу тужбу i у редовном судском поступку остваре заштиту уколико суд утврди да су конкретне критике превазишле дјелове који су усмјерени на само дјело, а не на личност.
“У конкретном случају Ћировић је критиковала дјело, као што се свако може критиковати. Међутим, Шундић је ствар узео у своје руке И опредијелио се да лично казни запослене и то због иницијатива трећих лица како се изјаснио И наводног угледа РТЦГ. Иако је Ћировић инсистирала на заштити и угледу РТЦГ. Тражим да Савјет РТЦГ одлучи о изузећу Шундића, јер није само није ушао само у кршење презумпције невиности, него је поступак преузео да води са неком необјашњеном страшћу И кршењем мјера Националног координационог тијела”, казао је Бојић.
Адвокат Велибор Марковић је казао да овај поступак представља поступак утврђивања одговорности прописан одредбама чалана 147 Закона о раду.
“Тај поступак представља једну врсту казненог поступка, будући да претходна одредба чалана 146. Закона о раду прописује мјере за повреде радних обавеза. Одредбама Закона о раду није прописан институт захтјева за изузеће, али се принципом правне аналогије која се иначе никада не прописује Законом, примјењује одредба неких од процесних Закона, а овдје би то био Законик о кривичном поступку. Разлози за изузеће темеље се на одредби члана 38. тачка 6. ЗКП-а, односно ако постоји сумња у објективност и непристрасност“, казао је он.
Против Ћировићеве и њеног колеге Зорана Лековића дисциплински поступак је иницирала ауторка филма Тања Шуковић, а главна расправа је одложена већ трећи пут заредом.
Подсјетимо, документарни филм “Свједок божје љубави” емитован је 18. фебруара на Првом каналу ТВЦГ, а Ћировићева и Лековић су на својим фејсбук профилима критиковали тај филм о митрополиту Амфилохију, наводећи да су прекршени новинарски стандарди и да је “застиђе и професионална срамота”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dobar novinar I čestita žena I koleginica.