ИН4С

ИН4С портал

Потписан Меморандум о сарадњи девет институција у оквиру Националне иницијативе облака отворене науке у Црној Гори

1 min read

Меморандум о сарадњи у оквиру националне иницијативе облака отворене науке у Црној Гори потписало је девет црногорских високошколских и научноистраживачких институтуција, чији представници су се данас први пут састали на конститутивној сједници на Електротехничком факултету Универзитета Црне Горе. Састанак је организовало координационо тијело Националне иницијативе облака отворене науке у Црној Гори (НИООН).

„Данас почиње просперитетан пројекат који потврђује зрелост академске заједнице и пуну спремност те заједнице да прихвати европске норме и стандарде, казао је декан Електротехничког факултета проф. др Саша Мујовић, на отварању сједнице.

„Црна Гора претендује на чланство у ЕУ и чињеница је да нијесмо економски моћни и да у бројним сферама имамо изражене мањкавости, али и да постоји континуитет вриједних научних резултата које треба да искористимо. Овај пројекат представља право отјелотворење науке и њене главне мисије: сарадња, размјена, укљученост свих заинтересованих страна. Бришу се границе личног, јер наука не познаје границе. Све постаје заједничко јер нам је циљ исти. Сваки нови изазов, и проблем је позив науци да покаже своју супериорност и понуди нам најбоље рјешење“, казао је декан Мујовић.

Представник координационог тијела НИООН-а, проф. др Божо Крстајић, наводи да су оснивачи ове иницијативе, односно иницијални потписници Меморандума, поред четири јединице Универзитета Црне Горе, то и Црногорска академија наука и умјетности – ЦАНУ, Факултет за информационе системе и технологије Универзитета Доња Горица, Факултет за информационе технологије Универзитета Медитеран, Институт за рехабилитацију и реауматологију „Др Симо Милошевић“ и Институт за модерне технологије – ИМТМ.

Носилац ове иницијативе на Универзитету Црне Горе (УЦГ) је Електротехнички факултет, а са УЦГ-а иницијативи су приступили и Природно-математички факултет, Институт за биологију мора и Центар изврсности за истраживања и иновације.

„Очекујемо да нам се у наредном периоду придруже и друге научноистраживачке и образовне институције које прихватају принципе отворене науке и желе да учествују у раду Националне иницијативе облака отворене науке у Црној Гори. У сарадњи са Министарством просвјете, науке, културе и спорта смо покренули израду документа Студија изводљивости националног репозиторијума отворене науке, која ће нам дати потребне елементе за формирање репозиторијума отворене науке и укључење у европски облак отворене науке (ЕОСЦ – Еуропеан Опен Сциенце Цлоуд)“, навео је Крстајић.

Основни концепт отворене науке подразумијева да се резултати јавно финансираних научних истраживања, подаци и публикације, учине доступним свим заинтересованим актерима друштва, без надокнаде. Сврха Меморандума је подршка иницијативи за идентификацију ресурса, метода и алата за развој инфраструктуре, која ће омогућити складиштење, међусобну размјену и употребу истраживачких података, научних радова, сервиса и резултата, у складу са принципима отворене науке, ако то није у колизији са легислативом потписника Меморандума, или преузетим обавезама према трећим странама.

Концепт отворене науке је постао подразумијевани начин спровођења истраживања и публиковања резултата на свим пројектима које финансира Европска комисија, кроз различите научноистраживачке фондове. Кроз Европски облак отворене науке (ЕОСЦ) креирано је виртуелно окружење, које ће омогућити милионима истраживача широм Европе да складиште, размјењују, анализирају и поново користе податке у истраживачке, иновационе и образовне сврхе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *