ИН4С

ИН4С портал

Потписан споразум о одрживости Котора као туристичке дестинације

1 min read

Фото: Општина Котор

„Јуче је у Хамбургу, у оквиру SeaTrade-а на редовној годисњој конференцији „Port&Destination Dialogue“ 2023 , у организацији CLIA-е ,као кровне крузинг асоцијација у свијету, посебно представљен пројекат студије одрживости Котора као туристичке дестинације. Пројекат ће спровести GSTC- непрофитно удрузење при UN-у, а суфунансирати CLIA, „Лука Котор“ АД и Општина Котор, на основу већ потписаног Уговора“, наводи се у соапштењу Општине Котор.

Делегацију у Хамбургу чине потпредсједник Општине Котор Небојша Шеваљевић, предсједница Одбора директора „Лука Котор“ АД Љиљана Поповић Мошков, директор ТО Котор Јован Ристић и Љубо Радовић, помоћник директора за развој и маркетинг у Луци Котор.

Делегацију из Котора, која учествује на конференцији примили су извршна директорица CLIA-е World Kelly Craighead, директорица CLIA-е за Европу Marie-Caroline Laurent, директор GSTC-а за Медитеран др Ioannis Pappas, као и Nikos Mertzanidis директор CLIA-е за Медитеран.

„Споразум између CLIA, Луке Котор и Општине Котор, са једне стране допринијет ће подизању нивоа услуге које пружа град Котор и Лука, а са друге, много важније, унаприједити очување и управљање УНЕСЦО подручјем, како самим градом Котором, тако и његовим окружењем. Заједничким дјеловањем одржават ћемо баланс, сачувати Свјетску културну баштину а уједно бити несебични и омогућити многобројним посјетиоцима да упознају природно, културно и историјско богатство Котора и Боке которске. Размјеном добрих пракси и квалитетним управљањем вјерујем да ћемо постићи жељене резултате, на обострано задовољство“, рекао је предсједник Општине Котор, Владимир Јокић, поводом овог догађаја.

Лука Котор, како наводи, као друштвено одговорна компанија, јако је заинтересована за сарадњу на овом изузетном важном пројекту одрживости Котора као дестинације.

„Наша компанија жели да унаприједи своје услуге бродским и крузинг компанијама до највишег нивоа а управо овај пројекат ће нам у томе помоћи. Котор је град под заштитом UNESCO- и ја овим путем захваљујем CLIA-и што је препознала значај наше дестинације и укључила нас у пројекат од велике важности за наш град. Сматрам да ће бити изазов креирање студије као и њена реализација знајући да се Котор налази у једном од најлепших залива у свијету, има само 22,000 становника и око 500 долазака бродова годишње који доводе преко пола милиона путника. И поред изазова најважније је да у партнерству са CLIOM и GSTC-ем желимо исти резултат, а то је да Котор учинимо одрживом дестинацијом на дужи период и сигурна сам да ћемо то и успјети“, истакла је предсједница Одбора директора „Лука Котор“АД Љиљана Поповић Мошков, наводи се у саопштењу.

Фото: Општина Котор

Marie-Caroline Laurent, генерална директорица CLIA-е у Европи, рекла је да је задовољство што су партнери са градом Котором за ову нову студију као дијелом њихове посвећености одговорном туризму.

„Крузинг туризам може бити сила и убудуће и доноси значајне друштвене и економске користи заједницама. Важно је да радимо заједно и да дестинације одговорно управљају туризмом како би остале сјајна мјеста за живот и посјету“, рекла је она,.

Др. Ioannis Pappas , директор GSTC-а за регион Медитерана, рекао је:

„Док крећемо на револуционарно путовање GSTC процјене дестинације Котор, са великим ентузијазмом препознајемо значај овог пројекта, кроз партнерство између CLIA-е, Општине Котор и Лука Котор ад, наглашавајући дубоку посвећеност унапређењу праксе одрживог туризма. Ово стратешко усклађивање резонује са основним принципима GSTC-а и одражава суштину симбиотичког односа између заинтересованих страна у индустрији, локалне управе и инфраструктуре крстарења, успјешног модела холистичког приступа одрживости дестинације. Након одлуке Министарства за економски развој и туризам Владе Црне Горе да се придружи као члан GSTC-а, Процјена Котора не само да јача визију зацртану Стратегијом развоја туризма Црне Горе 2022-2025, већ и подиже статус Котора као одговорнр туристичка дестинације. Она служи као светионик инспирације за глобалну туристичку индустрију у цјелини“.

Споразум је најављен током CLIA дијалога о лукама и дестинацијама у Хамбуру а почеће у наредним недељама и очекује се да ће бити завршена почетком 2024. на вријеме за љетњу сезону.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net