ИН4С

ИН4С портал

Повећан број грађана са негативним ставом према судству

1 min read

У Црној Гори број грађана који имају негативан став према судству, у односу на прошлу годину, повећао се са 26,1 на 29 одсто, показало је истраживање које је урадила Грађанска алијанса (ГА) у сарадњи са Удружењем судија.

sudnica

Координатор програма владавине права у ГА, Зоран Вујичић, објаснио је да је истраживање „Ставови судија о судском систему и ставови грађана о повјерењу у судски систем“, реализовао мониторинг тим на узорку од 946 пунољетних испитаника.

„Генерално истраживање је показало благи пад повјерења, односно раст неповјерења у судство“, рекао је Вујичич на конференцији за новинаре.

Он је казао да су на питање какав је генералан став према судству у Црној Гори, одговори подијељени.

У односу на претходно истраживање проценат грађана који имају позитиван став је опао са 16,1 одсто на 10,1, док се негативан став благо повећао са 26,1 на 29 одсто.

Вујичић је оцијенио да је много фактора утицало на пад повјерења у судство, а између осталог и укидање медијски и јавности значајних пресуда пред инстанционо вишим судовима, па је осјећај правне сигурности неповјерења додатно ојачан.

Када је у питању ефикасност грађани показују додатно неповјерење у судове у односу на предходно истраживање и пад је са 46,2 одсто на 37,5.

Смањен је проценат оних који сматрају да судије увијек или углавном суде по закону са прошлогодишњих 46,1 одсто на 39,5.

Вујичић је рекао да су то мишљење грађани имали и за административно особље.

На питање шта је кључно зашто судије не суде по закону, 36,4 одсто грађана одговорило да је то политика и политички притисци, 35 пријатељство и везе а 32,6 одсто мито и корупција.

„У односу на прошлогодишње истраживање повећао се број анкетираних који сматрају да мито и корупција утичу на рад судија са 26,3 одсто на 32,6. Такође пријатељство и веза са прошлогодишњих 31,7 порасли су на 35,3 одсто“, објаснио је Вујичић.

За 34,7 одсто грађана кључни проблеми у судству су политичка неподобност, за 33,6 корупција и за 29 одсто спорост.

Вујичић је рекао да се смањио проценат грађана који у великој мјери заснивају став о судству на основу онога сто прочитају или чују у новинама или телевизији са 44,1 одсто на 38,5.

„Значајно се повећао број испитаника који су у последњих двије године имали искуство са неким судом, и то са прошлогодишњих 28 одсто на 68, али и даље говоримо о перцепцији“, казао је Вујичић.

Он је истакао да више од 70 одсто оних који су потврдно одговорили на искуство са судовима, није жељело на конкретна питања да одговори везано за њихове предмете, односно у ком су својству били на суђењу, да ли су имали увид у процедуре, да процијене ефикасност конкретног суда.

Вујичић је рекао да врх судске власти мора под хитно да предузме активности за повећање повјерења грађана у судство.

„Један од начина како се то може постићи су дали сами судије у истраживању а то су агресивнија ПР-кампања судова, више информација о раду судова у јавности, израда, стриктно поштовање кодекса и поштовање начела професионалног и независног поступања и понашања медија«, закључио је Вујичић.

Симоновић: Податак који изазива забринутост

Предсједница Удружења судија, Хаснија Симоновић, казала је да је у анкети учествовало 169 судија из свих судова у Црној Гори.

„Ове године повећао се број анкетираних судија који сматрају да је стање у судству веома добро, са 68,5 одсто на 72 одсто. Ово нас наводи на закључак да по виђењу носилаца правосудне функције, црногорско судство свој посао обавља на очекиван начин“, навела је Симоновић.

Она је казала да је, у односу на претходну анкету, порастао број судија који су незадовољни или изузетно незадовољни постојећом инфраструктуром са аспекта потребе суда и странака.

„Овај податак изазива забринутост, јер овакви недостаци у инфраструктури судова могу негативно утицати на рад суда, као институције, такои на рад судија као појединаца“, рекла је она.

Симоновић је казала да је у односу на прошлогодишњу анкету смањен број испитаника који сматрају да је потребно ојачати подршкуи због великог броја предмета, а више од 20 одсто је одговорило да је подршка недовољна.

„Одговор на ово питање и даље указује да на то да су судије по њиховом мишљењу у великој мјери оптерећени предметима које не прати у довољној мјери довољан број савјетника и намјештеника“, навела је она.

Симоновић је казала да је односу на одоговоре из претходне године порастао проценат судија који сматрају да грађани углавном немају повјерења у судове.

Она је навела да је анкета је показала да је, према мишљењу црногорских судија, стање у институцијама у којима врше свој позив генерално добро.

„И даље су уочљиви проблеми по питању инфратсруктуре и простора за спровођење поступака, што нам говори да се овај проблем мора отклонити што прије“, казала је Симоновић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy