Повећана опасност од домаћих екстремиста у САД: Присталице Кјуанона кажу да би Трамп могао постати предсједник 4. марта
1 min readАмеричке власти први пут су издале упозорење на повећану опасност од домаћих екстремиста у којем се, мада није означен неки конкретан план или одређена група, јасно указује на пријетњу од насиља инспирисаног упадом на Капитол 6. јануара и лажним тврдњама да је бивши предсједник Доналд Трамп побиједио на изборима у новембру.
Како данас преноси Радио Слободна Европа (РСЕ) писање свјетских медија, Американцима је недавно упућено ријетко упозорење о тероризму које је први пут опасност приписало насилним домаћим екстремистима, а не из иностранства, пише Тајмс.
Мада у упозорењу Министарство за домовинску безбједност (ДХС) о повећаној пријетњи у наредних неколико недјеља од „идеолошки мотивисаних насилних екстремиста“ није наведен конкретан план за насиље, указује се да су неки појединци можда „охрабрени упадом 6. јануара у зграду Капитола да нападају изабране званичнике и владине објекте“.
Многи од умијешаних у напад на Капитол били су Трампове присталице које су, како наводи Тајмс, вјеровали у његове нашироко оспорене тврдње да је побиједио на новембарским изборима.
„Насилне домаће екстремисте“ споменуте у извјештају ДХС-а покреће „низ питања, укључујући бијес због ЦОВИД-19 ограничења, резултати избора 2020. и употреба полицијске силе“, као и „дуготрајне расне и етничке тензије, укључујући противљење имиграцији“.
Истраживачи који прате екстремизам и поједини чланови особља у Конгресу кажу да постоји забринутост због могућег насиља у вези с поступком импичмента бившег предсједника Трампа, као и у вези са 4. мартом, када је првобитно по Уставу био дан инаугурације новог предсједника САД, указује Волстрит џурнал.
Присталице Кјуанон теорија завјера кажу да би 4. март могао бити дан када ће Трамп опет постати предсједник.
У извјештају ДХС наводи се да насилне екстремисте покрећу „лажни наративи“, што, истиче лист, очигледно упућује на теорије завјере које су мотивисале доста оних који су упали на Капитол.
Многи од њих су сљедбеници Кјунона који вјерују да Трамп није изгубио изборе.
Истраживачи из Соуфан груп која прати екстремизам, кажу да од нереда 6. јануара екстремнодесничарске групе користе све насилнију реторику у разговорима на интернету, размјењују материјале за израду бомби и герилску тактику, позивајући на асиметрични рат с владом.
Федерални истражни биро (ФБИ) и ДХС јавно су навели да домаћи екстремисти, а посебно бијели супремацисти, представљају најубојитију пријетњу у САД, на основу више идеолошки мотивисаних убистава посљедњих година, указује Волстрит џурнал.
Према ДХС-у, међу такозваним домаћим насилним екстремистима, бијели супремацисти су у 2018. и 2019. извели половину свих напада са смртним исходом – осам од 16.
Званичници обавјештајне службе ДХС-а предложили су да се извјештај објави уочи инаугурације Џозефа Бајдена, али су тадашњи челници то одбили због недостатка кредибилних и конкретних обавјештајних података, преноси Волстрит џурнал наводе људи упознатих с тим разговорима.
Упозорење ДХС-а је значајна промјена за то министарство које је у вријеме претходне администрације оптужено да је било против објављивања обавјештајних извјештаја или јавних упозорења о опасностима од домаћих екстремиста и бијелих супремацистичких група у страху од Трампа, пише Њујорк тајмс позивајући се на садашње и бивше званичнике националне безбједности.
Када је ДХС у септембру 2019. издвојио бијеле супремацисте као водећу домаћу терористичку пријетњу, аналитичари и званичници кажу да су њихова упозорења разблажена или одложена.
Бивши званичници у Трамповој администрацији су рекли и да су људи из Бијеле куће тражили да се изостави фраза „домаћи тероризам“.
Иако упозорење на тероризам у сриједу није именовало одређене групе које би могле стајати иза будућих напада, јасно је ставило до знања да њихова мотивација укључује гнијев због промјене предсједника, као и других наводних неправди подстакнутих лажним наративима, што је, како истиче лист, јасна референца на оптужбе да су избори покрадени које је изнио Трамп, а понављале десничарске групе.
Извјештај наводи низ разлога који изазивају незадовољство широм политичког спектра, али је, истиче лист, упозорење конкретном референцом на напад 6. јануара, као и на напад у Ел Пасу на Хиспаноамериканце 2019. у којем је убијено 23 људи, јасно ставило до знања да тренутно најсмртоноснија пријетња долази од расистичких екстремистичких група.
ДХС је навео да нема информације које указују на неки одређени план за напад и упозорење је категорисано као упозорење на трендове у тероризму, а не као опомена о непосредном нападу, наводи Њујорк тајмс.
Лист је додао да је званичник укључен у израду извјештаја рекао да је закључено да би мирна инаугурација 20. јануара могла створити лажан осјећај сигурности пошто „намјера за упуштање у насиље није нестала“ међу екстремистима гнијевним због исхода избора.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
GOTOVO JE PARANOJA PLUS SVOJE OSOBINE PROJEKTUJU NA DRUGA LICA SA KOJIMA NE SMEJU DA RAZGOVARAJU ZBOG NEDOSTATKA ARGUMENATA PA KAKO BROJ LICA KOJA SU CVRSTO UVERENA U SVOJE MISLJENJE RASTE OVA SAOPSTENJA SU POKUSAJ KINESKOG MAO CE PREVASPITAVANJA ZABRANE RAZGOVORA CORAVIH KUTIJA I UPOTREBE DRZAVNOG APARATA PROTIV SIROKIH NARODNIH STAVOVA JER NEMA
RACIONALNIH ARGUMENATA ZASTO JE NAROD LUD ILI ZASTO NE VERUJE ZASTO VAM OGROMAN BROJ LJUDI KOJI NEMAJU PRISTUP MEDIJIMA NEVERUJE NIJE STVAR POLICIJE