Повећање минималне зараде на свега 222 евра у јулу?
1 min readВлада је предложила да се повећање минималне зараде за 15 одсто, односно са 193 на 222 евра, примјени од 1. јула текуће године, уколико све стране у Социјалном савјету претходно постигну сагласност, казао је министар финансија Дарко Радуновић и подсјетио да предлог Владе подразумијева и смањење оптерећења рада за свега два одсто.
Он је подсјетио да су синдикати предлагали да се минимална зарада повећа на 250 евра, али да би то, како је рекао, изазвало укупно годишњи раст трошкова пословања од 41 милион евра.
Наиме, на сједници Социјалног савјета одржаној крајем фебруара ове године из синдиката су тврдили како је повећање на 250 евра хитно и неопходно. Ни тада, као ни свих претходних пута, није дошло до одобравања тог предлога.
Након те сједнице економиста и посланик Александар Дамјановић објаснио је да, узимајући у обзир да је минимална зарада у Црној Гори најмања у региону, а да су просјечне зараде међу највећима, као и чињеницу да су цијене роба и услуга у Црној Гори такође изнад просјечних у региону, више је него јасно да је неопходно повећати износ минималне зараде.
Да би то повећање имало минималне посљедице на економске токове, како је он објаснио, неопходно је истовремено смањити доприносе за послодавце уз чврст договор да се у једном транзиционом року, од пола године, пријаве запослени на црно као и они којима се уплаћује дио зараде на руке, а порези и доприноси се плаћају на минималну зараду.
Небојша Медојевић, лидер ПзП-а и посланик ДФ-а у Скупштини Црне Горе је такође један од гласних заговорника повећања минималне зараде и смањења огромних оптећења за послодавце.
Медојевић је прошлог мјесеца саопштио како се данас да се у Црној Гори не поштују ни минимална права радника, додајући да је крајње вријеме за усвајање закона о минималној заради.
Он је подсјетио да је ПЗП још 2008. године покренуо тему дефинисања кључних питања која се тичу животног стандарда грађана, а прије свега питања зарада.
“Само је потребно укинути порез на зараде. Кад укинете порез на зараде ви знате да је то већ простор из којег може да се подигне минимална зарада да буде на неки прихватљиви ниво. Нема потребе да се чека три године, ја не знам који су разлози у Влади да се иде постепено“, одговор је предсједника ПзП-а на изјаву која је стигла из Владе да се до повећања минималне зараде до предложених 250 евра може ићи само постепено.
У земљама региона најнижи минималац је у Црној Гори, и то 193 евра.
У Сјеверној Македонији је 195 евра, БиХ 208 евра, Србији 231 евра, Албанији 211 евра. У Хрватској минимална плата износи 405 евра, а у Словенији је минималац значајно изнад црногорске просјечне зараде и износи 667 евра.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: