Повријеђени падобранц Калесић остављен на цједилу: Препуштен бирократским надигравањима између Црне Горе и БиХ
1 min readДржављанин Босне и Херцеговине пао је и задобио повреде приликом скока падобраном у Будви током такмичења “29. Јадранском падобранском купу”. Реч је о Ибрахиму Калесићу из Тузле, који је са 90 година најстарији падобранац у Европи.
„Ибрахим Калесић је пребачен у Рисанску болницу, где је оперисан у среду 11. октобра. Има осигурање које му не признају, а БиХ чак неће ни санитет да пошаљу да га превезу у Тузлу на даље лечење и рехабилитацију. Ја сам као директор такмичења исти дан обавестио Амбасаду БиХ у Подгорици. У уторак сам организовао добровољно давање крви за њега у Котору. Такође, путем мејла сам обавестио Тузланско здравствено да му пошаљу санитет, а о свему томе обавестио и Амбасаду БиХ у Подгорици“, рекао је за портал ИН4С Ненад Кузмановић, директор такмичења у ком је Калесић учествовао.
Како Кузмановић додаје, звао је и Здравствено у Котору да пошаљу тај потребни образац , што су они и урадили, али једноставно је све то безуспешно, јер му болница тражи да он лично плати 3.270,40 евра.
„БиХ му не признаје ништа, не шаљу му ни санитет – ништа. Остављен је на цедилу и препуштен бирократским надигравањима између Црне Горе и БиХ“, истакао је у изјави за наш портал Кузмановић.
Такође, он додаје да трачак сумње усмерава према некој врсти освете, искључиво због доброг односа Ибрахима Калесића са Србима.
Амбасада БиХ у Подгорици и Завод за здравствено осигурање Тузланског кантона су обавештени одмах по Ибрахимовом повређивању о том догађају од стране Кузмановића.
„Господин Калесић је одмах по искакању из хеликоптера, имао дјелимични отказ главног падобрана и након “одбацивања” главног падобрана, отворио је резервни падобран. Том приликом, у фази приземљења, ударио је у стамбени објекат у висини другог спрата и “склизнуо” низ фасаду зграде, до земље“, наводи између осталог у поруци Кузмановић и додаје да се нада да ће све протећи у најбољем могућем реду.
Како Кузмановић даље истиче, одговор од стране Амбасаде БиХ у Црној Гори је сљедећи:
„Захваљујемо се на достављеним информацијама о несрећи која се догодила на поменутом догађају и о степену повреде нашег држављанина господина Ибрахима Калесића, као и осталим информацијама.
Контактирали смо господина Цановић Аднана, који нас је детаљно информисао о стању повријеђеног Калесић Ибрахима“.
Такође, Амбасада је додала да је потребно да се Фонд здравственог осигурања Црне Горе обрати овом Заводу на зато предвиђеном двојезичном обрасцу као и медицинском документацијом како би овај Завод могао узети у разматрање да ли се за именованог може накнадно издати обрацаз.
„Дана 13.10.2023. године, представници Амбасаде су контактирали најприје надлежни Фонд здравственог осигурања у Црној Гори – подручна јединица Котор, чији представник је устврдио да је потребна документација са обрасцем послата Фонду здравственог осигурања ФБиХ – филијала Тузла, поштом као и путем мејла да би се убрзала процедура, али да повратни одговор још увијек није добијен, а потом и Фонд здравственог осигурања ФБиХ – филијала Тузла од чијег представника је добијена информација да исти Фонд не може издати потребни образац, јер предметни случај није у складу са важећим међународним Уговором између Босне и Херцеговине и СР Југославије, већ се у конкретном случају радило о Међународном такмичењу за које је учесник морао имати осигурање/реосигурање, да исти Фонд не може сносити никакве трошкове у вези са лијечењем и да не може обезбиједити ни санитетско возило, те да ће таква информација бити достављена Фонду здравственог осигурања у Црној Гори – подручна јединица Котор, те да је о свему упознат и син повријеђеног падобранца Калесића.
Истог дана Амбасаду БиХ у Црној Гори (Подгорица) контактирала је и главна сестра на одјељењу ортопедије болнице у којој је смјештен повријеђени падобранац Калесић и пренијела информацију да је од именованог, приликом јутрошње визите, добијена информација да ће бити транспортован „приватно“, санитетским возилом до аеродрома у Тивту, а затим даље у БиХ. О наведеном је упознат и г. Ненад Кузмановић и г. Аднан Цановић.
Амбасада БиХ у Црној Гори (Подгорица) нема надлежност и не може сносити трошкове лијечења за повријеђено лице нити исто може вратити (транспортовати) у Босну и Херцеговину о трошку државе“, наводи се у преписци Амбасаде БиХ у Црној Гори, рекао је извор за наш портал.
Одговор Завода за здравствено осигурање Тузланског кантона обавијестио је путем мејла да је неопходно да се поступи у складу са важећим међународним Уговором између Босне и Херцеговине и СР Југославије.
Овим путем апелујемо на све грађане добре воље да помогну осамдесетосмогодишњем Калесићу у његовом даљем лијечењу и враћању у Босну и Херцеговину. Уколико је неко од људи добре воље спреман да донира било коју суму новца за Калесића, може се јавити на мејл адресу нашег портала: [email protected]
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: