ИН4С

ИН4С портал

„Позорница снова“ Зорана Мујбеговића у Тивту

1 min read

Поводом педесет година сликарства тиватског академског сликара Зорана Мујбеговића у ЈУ Музеј и Галерија Тиват синоћ је отворенаа велика ретроспективна изложба на којој је предочено око сто изложених артефаката, ремастеризованих слика, цртежа и графика из различитих фаза и циклуса ауторског рада, од прве самосталне изложбе 1973. године, до оних на којима сада ради.

Изложбу је отворио предсједник Општине Жељко Комненовић који је том прилико истакао да је ријеч о ликовном догађају љета.

“Иако нисам ликовни критичар нити теоретичар умјетности, даћу себи за право да, као неко ко прати рад Зорана Мујбеговића, кажем да је његов доживљај умјетности ношен исконском жељом да донесе оно што се зове златни пресјек, или божански пресјек. Он га доноси кроз баштун кртољских капетана, који дијели на већини његових слика надреално од реалног, свевремено од савременог. То ћете наћи на свакој његовој слици. Зоран на неки свој начин, кроз шкољке и вјечите спирале доноси оно што се у математици зове Фибоначијв низ”.

Комненовић каже да кроз ове свевремене принципе и своју специфичну поетику Зоран доноси своју умјетничку причу која говори о Кртолима и оставља без даха у спознаји да је овакав стваралац наш савременик.

 

“На свом путу од родних Кртола, Какрца и Бјелила, па до Ваљева гдје сада живи, Мујбеговић је написао и више књига посвћених свом родном крају, а овом сјајном изложбом, можемо рећи, и врхунски закључио овај дио свог богатог опуса. Ја сам изузетно срећан и поносан што сам био у прилици да дам свој мали допринос у реализацији овог пројекта и надам се да ће се Зоранових 50 претворити у Зоранових 75,“ поручио је предсједник Општине Тиват и уредник издања НВО Матица Боке, Жељко Комненовић, прогласивши Мујбеговићеву изложбу свечано отвореном.

 

директорка ЈУ Музеј и галерија Тиват, Данијела Ђукић истакла је да се стваралачки опус умјетника огледа у елементима културне баштине Боке Которске која је видјељива на аутировим сликама и представља својеврстан запис.

 

“Поред умјетничке врједност, окупане посебним сензибилитетом према мору, барци, обали, традицији, каменим палатама, аутор је преносио унутрашјни дојам Боке которске, као једног града и цјелине, на платно, стварајући причу огледану кроз препознатљиве симболе- камен, шкољка, дрво, сликар је изнио своје тумачење живота кроз семиотику слике. На два галеријска нивоа приказано је сто радова, сто ауторових прича исписаних четкицом, а филм „На веслу прича“ открива да је за сликара љубав покретач свега,“ истакла је Ђукић.

 

Кустос изложбе, Растко Шејић казао је да је Бока Которска- најљепше мјесто на свијету те да се њен идентитет види и на овој изложби.

 

“Видите је у свим детаљима, видите је у ономе што Зоран доноси од почетка свог рада до данас. Људи који воле умјетност увијек воле оно што су коријени. И ова изложба је читаво вријеме прича о коријенима. Скоро да нема слике на којој нема шкољке или рибе. То је та веза која је препознатљива свуда, и то ове слике чини потпуно другачијим, када видите Мујбеговићеву слику, ви знате да је то јнегова слика. О томе су писали и бројни критичари, што смо све сабрали у монографији која се такође зове „Позорница снова“, коју овдје можете видјети,“ казао је Шејић.

 

Аутор изложбе Зоран Мујбеговић, објаснио је у свом обраћању значење наслова изложбе.

„Изложба се зове Позорница снова. Сајнте цијели живот, имате неке снове, и онда то доживите у Тивту. Крај снова и почетак неких других. Немам довољно ријечи да се захвалим, прије свих, Музеју и галерији Тиват и Општини Тиват. Знате како- ја сам у Тиват долазио са шест година из Кртола, одакле ми је мајка, и имао слику града излазећи са радничког брода. И ево ме сада, са одсањаним сновима,“ поручио Мујбеговић.

 

Изложба је постављена на два галеријска нивоа у комплексу Љетњиковца Бућа, а посјетиоци су је у прилици посјетити сваког дана од 8 до 20 сати. Грађански термини ауторског вођења кроз изложбу су сриједом и петком од 19 сати.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net