ИН4С

ИН4С портал

Парадоксална одбрана неједнакости

1 min read
Зашто ово пишемо? Ових дана нас сурово бомбардују статистичким подацима како су грађани Црне Горе на 50% просјека ЕУ, како смо лидери у региону, као и да је БДП по глави становника енормно порастао у последњих неколико година.

Фото: Фејсбук/Фиделити консалтинг

Пише: Фиделити консалтинг

Замислите сљедећу ситуацију: имате два стола за којима сједе по 10 људи.

За првим столом сједе 9 људи који немају нити један једини еуро и један човјек који има 10 еура. Статистички посматрано, за тим столом сви имају по један еуро.

За другим столом сједе 10 људи од којих сви имају по један еуро. Статистички посматрано, за тим столом, као и за првим, сви имају по један еуро.

Разлика између ова два стола је очигледна у животном смислу, док су потпуно идентични када их посматрамо статистички.

Зашто ово пишемо? Ових дана нас сурово бомбардују статистичким подацима како су грађани Црне Горе на 50% просјека ЕУ, како смо лидери у региону, као и да је БДП по глави становника енормно порастао у последњих неколико година.

Сјетите се сад првог стола: иако један човјек има 10 еура а остали немају ништа, статистички посматрано, сви имају по један еуро. Тако и треба да разумијете те поруке: док већина грађана, упркос расту БДП-а, нема ништа од тог раста, мали број људи скида кајмак од тог раста БДП-а.

Да би се до краја разобличила ова чудна статистичка појава, у пракси се користи „Gini“ коефицијент који представља мјеру неједнакости расподјеле еквивалетног расположивог дохотка. Вриједност овог коефицијента се креће од 0 до 100. Што је вриједност ближа броју 100, то је доходна неједнакост већа.

Према званичном податку Еуростата, на крају 2017. године, „Gini“ коефицијент у Црној Гори износи 36,7 што је један од најлошијих коефицијената у Европи. Другим ријечима, сва постојећа али и новостворена вриједност у Црној Гори, која је настала растом БДП-а, није адекватно расподијељена на грађане Црне Горе и узроковала је велику неједнакост у друштву.

И то је цијела суштина економског развоја Црна Горе у протеклих 8 година од када преговарамо са ЕУ – неравномјерна расподела постојеће и новостворене вриједности. На нашем столу статистички сви имају једнако; у реалном животу мали број људи има готово све а велики број људи готово ништа.

Парадоксално, људи који немају готово ништа невјеројатно срчано бране овакав систем расподјеле новостворене вриједности у којем ће, због посљедица корона вируса, имати још мање, а мали број људи још више. Да није претужно, било би заиста комично.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy