Правда глува за крике пребијених
1 min read– Да је правда слијепа то знамо, али да је и глува за крике пребијених од стране полиције то смо сазнали у посљедњих десет година – сматрају у невладиној огранизацији Акција за људска права (ХРА).
У 2018. је забиљежено девет случајева злостављања грађана од стране државних службеника, упозоравају из те организације. Зато сматрају да шефови у Управи полиције треба да поднесу оставке и уступе мјесто онима који ће умјети да сузбијају кршење људских права и поврате повјерење у полицију.
Посао службеника полиције је заштита људских права, а не њихово кршење и то на најдрастичнији начин, кажу из ове НВО. Они подсјећају да су “сви службеници полиције обучени да отпор сузбију уз најмању неопходну употребу силе и знају да на вријеђања не смију да одговарају примјеном силе”.
Осам пријава је поднијето против службеника Управе полиције, а једна против службеника Завода за извршење кривичних санкција.
У јануару и фебруару су забиљежени случајеви пребијања: В. Ђ. и Ф. Н. испред локала „Цепелин“ 27. јануара; тројице младића Ј. Б, С. Н. и М. Д. ипред локала „Бајица“ 17. фебруара; Н. Ш. у ЗИКС-у 19. фебруара; М. И. на Цетињу 20. фебруара и М. С. у локалу на аутобуској станици у Плужинама 21. фебруара.
Посљедњи забиљежени случај пребијања од стране државног службеника десио се почетком марта. Подгоричанин Немања Рончевић оптужио је службенике Интервентне јединице ЦБ Подгорица да су га брутално претукли, те да су га лажно окривили за напад на службено лице у вршењу службене дужности. Младић је од батинања задобио више тјелесних повреда, између осталог и прелом носа. Током пребијања, како је казао, више пута је губио свијест.
Из Акције за људска права сматрају да постоји систематска примјена злостављања у полицијској пракси у посљедњих десет година у Црној Гори. Нарочито су, по њима, драстични примјери охрабривања тортуре на највишем нивоу, као у случају пребијања покојног Александра Пејановића у полицијској ”Бетоњерци” 2008. године и у преко двадесет нерасвијетљених случајева полицијског злостављања грађана, само, за вријеме одржавања једног протеста у октобру 2015. године.
Милан Радовић из Грађанска алијансе је, такође, као један од најгорих кршења људских права навео протесте у октобру 2015.
– Понављање тортуре је често, јер нико није одговарао за брутална пребијања грађана која су се десила тада у “златарској улици”, код кина “Култура”, затим у једном угоститељском објекту на Забјелу, а имате и напад на новинара Гојка Раичевића, гдје су докази били више него очигледни – казао је Радовић.
– С друге стране чују се аргументи да су полицијски службеници често мете напада и омаловажавања, и тако су неки случајеви полицијске тортуре правдани донедавно, што је смијешно – сматра Радовић.
Из Грађанске алијансе сматрају да су потребне смјене људи у Управи полиције.
– Колико су само пута изостала извињења из врха грађанима који су злостављани. Није слата порука охрабрења ни онима који су смогли снаге да ризикују све и пријаве неправду – казао је Радовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Класична диктатура.