ИН4С

ИН4С портал

Правда глува за крике пребијених

1 min read
Да је правда слијепа то знамо, али да је и глува за крике пребијених од стране полиције то смо сазнали у посљедњих десет година - сматрају у невладиној огранизацији Акција за људска права.

– Да је правда слијепа то знамо, али да је и глува за крике пребијених од стране полиције то смо сазнали у посљедњих десет година – сматрају у невладиној огранизацији Акција за људска права (ХРА).

У 2018. је забиљежено девет случајева злостављања грађана од стране државних службеника, упозоравају из те организације. Зато сматрају да шефови у Управи полиције треба да поднесу оставке и уступе мјесто онима који ће умјети да сузбијају кршење људских права и поврате повјерење у полицију.

Посао службеника полиције је заштита људских права, а не њихово кршење и то на најдрастичнији начин, кажу из ове НВО. Они подсјећају да су “сви службеници полиције обучени да отпор сузбију уз најмању неопходну употребу силе и знају да на вријеђања не смију да одговарају примјеном силе”.

Осам пријава је поднијето против службеника Управе полиције, а једна против службеника Завода за извршење кривичних санкција.

У јануару и фебруару су забиљежени случајеви пребијања: В. Ђ. и Ф. Н. испред локала „Цепелин“ 27. јануара; тројице младића Ј. Б, С. Н. и М. Д. ипред локала „Бајица“ 17. фебруара; Н. Ш. у ЗИКС-у 19. фебруара; М. И. на Цетињу 20. фебруара и М. С. у локалу на аутобуској станици у Плужинама 21. фебруара.

Посљедњи забиљежени случај пребијања од стране државног службеника десио се почетком марта. Под­го­ри­ча­нин Не­ма­ња Рон­че­вић оп­ту­жио је слу­жбе­ни­ке Ин­тер­вент­не је­ди­ни­це ЦБ Под­го­ри­ца да су га бру­тал­но пре­ту­кли, те да су га ла­жно окри­ви­ли за на­пад на слу­жбе­но ли­це у вр­ше­њу слу­жбе­не ду­жно­сти. Мла­дић је од ба­ти­на­ња за­до­био ви­ше тје­ле­сних по­вре­да, из­ме­ђу оста­лог и пре­лом но­са. То­ком пре­би­ја­ња, ка­ко је ка­зао, ви­ше пу­та је гу­био сви­јест.

Из Акције за људска права сматрају да постоји систематска примјена злостављања у полицијској пракси у посљедњих десет година у Црној Гори.  Нарочито су, по њима, драстични примјери охрабривања тортуре на највишем нивоу, као у случају пребијања покојног Александра Пејановића у полицијској ”Бетоњерци” 2008. године и у преко двадесет нерасвијетљених случајева полицијског злостављања грађана, само, за вријеме одржавања једног протеста у октобру 2015. године.

Милан Радовић из Грађанска алијансе је, такође, као један од најгорих кршења људских права навео протесте у октобру 2015.

– Понављање тортуре је често, јер нико није одговарао за брутална пребијања грађана која су се десила тада у “златарској улици”, код кина “Култура”, затим у једном угоститељском објекту на Забјелу, а имате и напад на новинара Гојка Раичевића, гдје су докази били више него очигледни – казао је Радовић.

– С друге стране чују се аргументи да су полицијски службеници често мете напада и омаловажавања, и тако су неки случајеви полицијске тортуре правдани донедавно, што је смијешно – сматра Радовић.

Из Грађанске алијансе сматрају да су потребне смјене људи у Управи полиције.

– Колико су само пута изостала извињења из врха грађанима који су злостављани. Није слата порука охрабрења ни онима који су смогли снаге да ризикују све и пријаве неправду – казао је Радовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Правда глува за крике пребијених

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *