ИН4С

ИН4С портал

Правда је достижна: Скупштина у марту о скидању имунитета “перјаницима“ ДПС-а и СД-а?

1 min read

Фото: ИН4С

Скупштина ће о скидању имунитета посланицима Демократске партије социјалиста (ДПС) и Социјалдемократа (СД), осумњиченим за злоупотребу службеног положаја незаконитом додјелом станова, расправљати на редовном засједању током марта.

Како пишу “Вијести”, прва сједница прољећног засједања биће одржана 6. марта на Цетињу, а скидање имунитета планирано је за сједницу која ће услиједити након тога.

Специјално државно тужилаштво (СДТ) је након што је у децембру формирало предмет по кривичној пријави Владе, тражило од Скупштине одобрење за укидање имунитета посланицима ДПС-а Предрагу Бошковићу, Сузани Прибиловић и Драгици Секулић, као и Ивану Брајовићу и Дамиру Шеховићу из СД-а. Осим њих, истрагом су обухваћени и бивши министри Будимир Шегрт, Суад Нумановић, Сања Влаховић и Осман Нурковић, бивши шеф Кабинета предсједника и бивши конзул у Сремским Карловцима Дражен Миличковић, бивши генерални секретар Скупштине Александар Јовићевић, те бивша помоћница генералног секретара Јелена Радоњић.

Скидање имунитета овим посланицима Скупштини је предложио Административни одбор 22. децембра, али то још није разматрано на пленуму.

На питање зашто Скупштина још није гласала о укидању имунитета посланицима ДПС-а и СД-а, из кабинета предсједнице Данијеле Ђуровић су прије десетак дана одговорили да је на колегијуму постигнут договор да се ово питање нађе на сједници којој ће присусуствовати сви посланици.

“До краја децембра када је завршено редовно (јесење) засједање Скупштине, нису се стекли услови да се расправља и гласа о овом питању”, казали су из Скупштине.

СДТ је утврдио да постоји одговарајући степен сумње да су бивши чланови Владине Комисије од 2016. до 2020. починили продужено кривично дјело злоупотребе службеног положаја, тако што су, Бошковић као предсједник, а остали као чланови, доносили одлуке о рјешавању стамбених потреба функционера супротно одлуци Владе и тако другима прибављали имовинску корист која прелази 30.000 евра.

На списку званичника којима је Комисија подијелила кредите мимо Одлуке о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера, били су бивши врховни државни тужилац Ивица Станковић, бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица, бивши предсједник Привредног суда Блажо Јованић, потпредсједник Владе и лидер Бошњачке странке Ервин Ибрахимовић, бивша виша тужитељка Весна Јовићевић, бивши посланик ДПС-а и амбасадор Обрад Мишо Станишић…

У кривичној пријави Владе наводи се да су бивши предсједник и чланови Комисије оштетили државу за 1.823.000 еура, тако што су од 2016. до краја 2020. године подијелили стамбене кредите за преко стотину тужилаца, судија, посланика, министара и других државних службеника и функционера. Наводи се да је Комисија доносила одлуке о додјели кредита супротно одредби члана Одлуке којом је прописано да се функционеру може додијелити кредит “за побољшање услова становања до 15.000 еура”.

Додаје се да су захтјеви формулисани паушално и да се од Комисије тражила “новчана помоћ”, односно додјела средстава за оправке или реконструкцију стамбених објеката или кућа, при чему су подносиоци сами “процјењивали” колика су им средства потребна.

Влада је почетком јула укинула Одлуку о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера.

О антимафија закону 23. фебруара?

Сједница о измјенама и допунама Закону о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, требало би да буде настављена 23. фебруара, пише портал Пресс.

То је, према незваничним информацијама, начелно договорено у четвртак вече на Колегијуму предсједнице Скупштине. Расправа о том “антимафија” закону одложена је 10. фебруара, док се не унаприједи текст закона за који је формирана радна група.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Правда је достижна: Скупштина у марту о скидању имунитета “перјаницима“ ДПС-а и СД-а?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *