ИН4С

ИН4С портал

Правилно чување жестине: Како да алкохолна пића задрже укус и када могу да се „покваре“

Постоји ригорозан приступ чувању вина и пива, који би требало да се конзумирају убрзо након отварања, док се жестока пића много дуже складиште (и ређе пију). Познато је да ови напици могу да се чувају неотворени годинама, али да ли то значи сви имају исти рок трајања? И да ли се то мења након што се боца отвори? Ево како да вам жестина не изгуби арому и остане идеална за конзумирање.

Срећом, за разлику од вина или пива, дестилована жестока пића су направљена да трају дуго, јер већина често садржи више од 40 одсто алкохола по запремини, а алкохол је конзерванс.

Међутим, алкохол заиста може да се „поквари“, пре свега јер се ароме и укуси могу погоршати током времена. Ипак, постоје начини да се побринете да ваш алкохол траје дуже, као и да знате када је време да га баците.

Први и вероватно најефикаснији трик је да купите мање боце. Мала боца вам омогућава да конзумирате цео производ пре него што почну да му се мењају укуси и у ароме. Такође, још једна предност куповине малих боца је да можете пробати нешто ново сваки пут.

Али углавном не постоји велики избор малих боца, тако да је најбоље побринути се да сву жестину коју имате правилно чувате и конзумирате док квалитет не крене да пада.

На пример, вотка траје заувек, а иако нема стварног ризика од истека рока трајања или оксидације, могли бисте побољшати целокупно искуство конзумирање ако обратите пажњу на начин на који је чувате. Иако је за ово пиће најмања вероватноћа да ће се временом разградити, препоручљиво је да се држи у фрижидеру.

Такође, обратите пажњу на то како је служите – немојте да врхунску вотку служите одмах из фрижидера. Квалитетне вотке имају суптилне укусе и ароме, који постају пригушени када се сервирају превише хладни.

Затим, виски, бурбон или шкотски виски могу имати благу промену у укусу ако се држе затворене предуго, тако да је вероватније да ћете једноставно пропустити најбоље време за пиће.

Неохлађени, филтрирани, стари производи попут ових могу се замутити ако боце нису правилно запечаћене. Овако се такође омогућава испаравање алкохола и може доћи до коагулације масних киселина у напитку. Иако вам замућени виски неће нашкодити, неће бити најукуснији.

Међутим, када отворите боцу, рок трајања се помера. Мириси и укуси отворених боца вискија ће се погоршати након отприлике годину или две, док ће се пића попут сингл малт вискија погоршати након само шест месеци до годину дана.

Ако су правилно запечаћени, пића као што су текила и мескал имају низак ризик од оксидације – иако временом могу постати мутни. Обавезно их чувајте даље од директне сунчеве светлости, на собној температури или хладније, да бисте избегли испаравање,

Добро их затворите тако да било какве ароме из ваздуха не могу да се помешају с њима, а већина текиле и мескала најбоље је конзумирати у року од годину дана од отварања.

Џин треба чувати на собној температури на тамном месту, а испаравање може довести до оштрог и горког укуса, као и промене боје или замућења. Саветује се да конзумирате џин у року од годину дана након отварања.

Бели рум ће трајати дуже ако се добро затвори и чува на хладном и тамном месту. Румови који дуже стоје, с друге стране, могу временом потамнити – иако је то углавном само козметичка промена. Већина старих румова ће почети да губи укус након отприлике шест месеци, а свежији рум је најбоље конзумирати у року од годину или две.

Када су у питању ликери и вермути, постоји много варијација – али већина је обично обогаћена или заслађена, што може изазвати оксидацију бржим темпом. На пример, ликери од кафе могу се чувати на собној температури са дугим роком трајања, због високог садржаја шећера и алкохола, који делују као конзерванси, преноси „Њујорк пост“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Правилно чување жестине: Како да алкохолна пића задрже укус и када могу да се „покваре“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *