Правити регионалну аграрну политику
Одбор за пољопривреду Скупштине Србије препоручиће Влади да почне са креирањем регионалних аграрних политика и стварањем регионалних прерађивачких центара.
Председник тог одбора, Александар Сенић је, након завршетка дводневне седнице тог одбора рекао да је у сврљишкој општини пре Другог светског рата било 70.000 оваца, а да их по попису из 2012. године има око 12.000, што показује да је дошло до девастације тог подручја.
Подсетио је такође да је 1961. године у тој општини било преко 30.000 становника, а да их данас има 14.000.
„То указује на потребу да Влада Србије мора да почне са креирањем регионалних аграрних политика и са стварањем регионалних прерађивачких центара“, рекао је Сенић.
Он је додао да се не може водити иста аграрна политика у целој земљи и да се она мора прилагођавати традицији, начину производње и самим производима који су карактеристични за одређена поднебља, а траже се на тржишту.
„Закључак је да се мора почети са вођењем рачуна о томе шта на ком поднебљу успева“, оценио је Сенић.
Одбор Скупштине Србије за пољопривреду, водопривреду и шумарство одржао је дводневну седницу у Сврљигу, на којој је разматрано оживљавање села кроз непољопривредне активности, развој прерадних капацитета, очување аутохтоних биљних и животињских врста и укрупњавање пољопривредних подручја.
Сврљиг је одабран за одржавање седнице, зато што је то једна од општина која издваја највише сопствених средстава за развој пољопривредне производње, односно око 38 милиона динара. Из тих средстава, како је речнео на седници одбора, помаже се произвођачима кроз субвенције, едукације, у промоцији сврљишког сира, сврљишког јагњета и остале здраве хране.
Општина Сврљиг је подручје које има велике природне потенцијале за развој пољопривреде, али, упркос томе, спада у ред неразвијених.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: