ИН4С

ИН4С портал

Правници неће у Веснину фотељу: Проблем – велики број отворених и неријешених питања у судству и неповјерење у Судски савјет

Ко ће замијенити Весну Меденицу, која 13 година била на челној позицији у правосуђу, од велике је важности за цијели судски систем, који су протекле готово двије године обиљежили неуставни избори на три или више мандата на челним позицијама унутар правосуђа

Илустрација, фото: ИН4С

На поновљени оглас Судског савјета за избор предсједника Врховног суда још се нико није јавио, иако је остало још неколико дана за достављање кандидатура.

Судски савјет је нови оглас расписао 19. фебруара, али га је “Службени лист” објавио тек 25. фебруара, због чега се рок од 15 дана рачуна од тог дана, тако да конкурс истиче крајем ове седмице.

Рок поновљеног огласа истиче у петак 12. марта, али ће Судски савјет знати на чему је тек наредног понедјељка до када ће сачекати да виде да ли је неко поштом послао кандидатуру.

Ко ће замијенити Весну Меденицу, која 13 година била на челној позицији у правосуђу, од велике је важности за цијели судски систем, који су протекле готово двије године обиљежили неуставни избори на три или више мандата на челним позицијама унутар правосуђа. Због тога је и Европска комисија годинама дијелила пацке Црној Гори.

Саговорници портала ИН4С  „бјежање“ од фотеље предсједника Врховно суда виде у чињеници да одлуку о избору предсједника Врховног суда доноси Судски савјет који је одавно изгубио изборни легитимитет.

Посланик Демократске Црне Горе Драган Краповић каже да чињеница да се ни на поновљени оглас Судског савјета за избор предсједника Врховног суда Црне Горе још нико није јавио, иако истиче рок за достављање кандидатура на својеврстан начин одражава однос према томе какво је укупно стање у судству.

„И заиста за сваког кандидата који на поштен и одговоран начин размишља о евентуалној кандидатури за предсједника Врховног суда Црне Горе, представља проблем велики број отворених и неријешених питања у судству, посебно код најодговорнијих институција у судству. Када се зна да одлуку о избору предсједника Врховног суда доноси Судски савјет који је изгубио изборни легитимитет, не чуди овакав однос потенцијалних кандидата за предсједника Врховног суда према расписаном огласу“, каже Краповић за ИН4С.

Краповић

Он је подсјетио да је четворици чланова Судског савјета из реда угледних правника мандат је истекао још прије дуже двије године.

„Управо из реда тих чланова Судског савјета – угледних правника био је биран и предсједник/ца Судског савјета, који је као што се зна још поодавно поднио оставку на ту функцију, тако да Судски савјет у овом тренутку нема ни легитимног предсједника. Из свих напријед наведених разлога, имам људско разумијевање што се прави и озбиљни кандидати за функцију предсједника Врховног суда уздржавају од кандидатуре, јер просто немају довољно гаранција да ће се у прописаној процедури они који одлучују о избору предсједника Врховног суда понашати у складу са обавезом поштовања професионалне етике и руководити се искључиво јавним интересом“, наводи Краповић.

Драган Вукић

Посланик Социјалистичке народне партије Драган Вукић у разговору за ИН4С истиче да урушено правосуђе не даје наду чистим и неупрљаним судијама да се прихвате улоге која је највећа и најзначајнија, а то је предсједник Врховног суда.

„Наиме, мандат дијелу чланова Судског савјета истекао је средином 2018. године, али су наставили да обављају дужност до избора нових чланова. Ми већ дуго времена имамо нелегитиман Судски савјет. Не могу да се изаберу одређени чланови јер не може да се обезбиједи двотрећинска већина у Скупштини. И тако може да се доведе у питање сваки избор (одлука) Судског савјета, имајући у виду да је акт донијет од нелегитимног органа. А онда се отвара питање и шта ћемо са посљедицама свега тога“, наводи Вукић.

Подсјетио је да је Еевопска комисија у документу од 11. јуна изразила забринутост због наименовања високих функционера у правосуђу која нијесу у складу с препорукама ГРЕЦО о независности правосуђа, те навела да се правосуђе и тужилаштво још перципирају као рањиви на политичко уплитање.

„Ми као политичка већина жељели бисмо да дођемо до рјешења која ће бити на задовољство права и правде, а не никог од нас појединачно или неке политичке групације“, закључио је Вукић.

Адвокат Балтић: Потребно доношење новог Закона о судовима и Судском савјету

Адвокат и предједник ОО Нове српске демократије Никола Балтић истиче да разлога зашто се нико не пријављује за мјесто предсједника Врховног суда Црне Горе има много и у битном, сви су они скопчани са чињеницом да је наше правосуђе досегло највеће дно из кога се тешко издићи.

Никола Балтић

„Наиме, за сваког кандидадата, који испуњава услове за избор на мјесто предсједника Врховног судије, а који има професионално и лично достојанство, упитно је питање легитимитета Судског савјета, а по мени, питање је и колико се може ослонити било који кандидат на савјестност и непристрасност већине судија Врховног суда, који на општој сједници бирају кандидата“, каже адвокат Балтић за ИН4С.

Одласком Весне Меденице, истиче он, није „освјежило“, чак ни промаја није направљена у црногорском судству, и не треба заборавити да се, као рецидиви њене владавине, остале, уз часне изузетке, судије који су ту гдје су, захваљујући искључиво послушниству и ћутању, те бесомучној оданости бившој власти.

„Из наведеног се лако изводи закључак да , као што већ рекох, стручни, честити и храбри колеге правници, којих има доста, у овом нејасном и недореченом тренутку, једноставно не желе себе унизити и доћи у ситуацију да о њима одлучију људи из правосуђа, а који су, да иронија буде већа, постали горбари тог истог правосуђа“, сматра наш саговорник.

Он каже да излаз из овог правног и политичког врзиног кола, може и требало би бити доношење новог Закона о судовима и судском савјету, по хитном поступку, уколико мислимо да ово мало права и правде, опет вратимо у судове Црне Горе.

Весна Меденица је пред крај прошле године напустила фотељу у врху правосуђа због чега је Судски савјет већ 31. јануара донио одлуку да одмах објави оглас за то мјесто.

Прочитајте ЈОШ:

КОНАЧНО – Слобода „огријала“ и Бранку Милић: Хвала свима који су ме подржали; моје мисли сад су окренуте унуцима и храбром, намученом народу Црне Горе

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Правници неће у Веснину фотељу: Проблем – велики број отворених и неријешених питања у судству и неповјерење у Судски савјет

  1. ЧВОРАК ЈЕ ПОТПУНО У ПРАВУ,ПРОМЕНИТИ КОМПЛЕТАН СУДСКИ САВЈЕТ И КРЕНУТИ СА ЧИШЋЕЊЕМ ПРЕДМЕТА! ТО МОРА КАД- ТАД! ШТО РАНИЈЕ ТО БОЉЕ!

  2. Tu može jedino doći neka stojserkina kuma koja zna pravila Monteprkno instalacija, kako se sarađuje sa Usranim sudom, kome se mora izaći u susret sa presudom, kome se moraju dati neki predmeti, kome ne smiju…

    12
  3. Objavite imena clanova sudskog savjeta.
    Inace svaka domacica zna kada se pravi veliko spremanje u kuci nije dovoljno ocistiti isturena mjesta, moraju se dobro ocistiti i dezinfekovati svi coskovi i zaturena mjesta dje se prljavstina talozi. Pritom kuca se mora proluftirati i ako treba okreciti.
    Ovo sto do sada imamo je samo zamazivanje.

    36
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy