Правоснажна одлука: Бивша Влада и НКТ кршили право на приватност
Виши суд у Бијелом Пољу донио је прошле седмице прву правознажну пресуду да је држава, објављивањем спискова особа у самоизолацији, повриједила право на приватност и заштиту података о личности.
У пресуди, у коју су “Вијести” имале увид, пише да су повријеђена права грађанина Бијелог Поља, предвиђена Европском конвенцијом, Уставом Црне Горе и законима, због присуства неравнотеже у ограничењу права на приватни живот и заштиту података о личности у односу на потребе заштите здравља и живота грађана.
Бјелопољски основни суд у мају је донио пресуду да је Влада, на чијем челу је тада био Душко Марковић, повриједила је право на приватан живот седамдесетшестогодишњег Бјелопољца Жарка Бошковића, јер је у марту прошле године, док је био у кућној самоизолацији, објавила његове личне податке – име, презиме и адресу, пишу Вијести.
Бјелопољац је државу тужио тражећи симболичну надокнаду од 200 еура, а првостепени суд је обавезао Владу да му плати упола мање на име накнаде нематеријалне штете због повреде права на поштовање приватног и породичног живота. Виши суд је преиначио првостепену пресуду досудивши износ од 200 еура.
У пресуди Вишег суда, наводи се да је заштита личних података представља једно од основних људских права предвиђено Европском конвенцијом, којом се свима јемчи право на поштовање приватног и породичног живота. Пише да је примјеном такозваног тродјелног теста, приликом оцјене правилности Конвенције, првостепени суд оцијенио да су ограничења овог права била у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести, којим је прописано да се у ванредним ситуацијама уређује заштита и спасавање, а мјере спроводе државни органи.
”Како је ширење заразе имало карактер епидемије, која представља ризик по живот и здравље људи, то је Национално координационо тијело поступања у случају непосредње пријетње од ризика заразе спроводило на основу одредби тог закона. Објављивање података особа од којих је пријетила даља могућност ширења заразе било је у сврху легитимног циља ‘очувања здравља и живота грађана’. У датом тренутку нису постојали усвојени стандардни здравствени протоколи којим би се са високим степеном извјесности спријечило даље ширење заразе, а друштвена ситуација је показивала да многи појединци нису у довољној мјери поштовали правила самоизолације… Међутим, назначена ограничења нису била у оквиру принципа пропорционалности, као одговарајућа и неопходна мјера да се оствари легитимни циљ”, наводи се у пресуди.
Утврђено је да је објављивање личних података у самоизолацији могло да доведе до њихове стигматизације у друштву, од комшија, суграђана или чланова шире друштвене заједнице.
Држава би, због објављивања спискова особа у самоизолацији, за одштету и трошкове парница могла да изгуби милионе еура из буџета. Уставни суд у јулу прошле године утврдио да је Влада прекршила право на приватност. Одштетни захтјеви, према сазнањима “Вијести”, појединачно износе и до 3.000 еура.
Прецизни подаци колико се особа нашло на списку од 21. марта када је Влада објавила прва имена до 7. маја прошле године, када га је повукла са званичног сајта, не постоје.
Према подацима Управе за инспекцијске послове од средине марта до 24. априла више од 10.000 особа је добило рјешење о обавезној самоизолацији, или карантину. Акција за људска права (ХРА) наводи да је прва листа садржала више од 1.000 имена и да су објављени лични подаци најмање 2.000 особа.
Осуда незаконите објаве личних података нашла се и у извјештају Европске комисије о напретку Црне Горе за прошлу годину.
Подгоричком основном суду због објављивања спискова особа у самоизолацији поднијето је више од 200 тужби. Из неколико судова раније је саопштено да је у већини предмета одређен застој поступка, што значи да користе законску могућност да се, након правоснажности у једном случају, одреди судска пракса по којој ће се одлучивати и у осталим поступцима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: