ИН4С

ИН4С портал

Правосудна већина и даље у магли: Још увијек нема двотрећинске подршке

1 min read

Мало изгледно да ће кандидати за Судски савјет бити изабрани за пет дана. Из ДФ-а и Демократа „Вијестима“ казали да ће одлуку донијети накнадно, односно уочи сједнице. Из Демократа поручују и да „договор тројице, четвртог не обавезује“.

Мале су шансе да ће кандидати за чланове Судског савјета из реда угледних правника 16. августа бити изабрани, зато што и даље у парламенту нема двотрећинске подршке за то.

Из опозиционих Демократског фронта (ДФ) и Демократа, “Вијестима” су саопштили да ће одлуку о томе да ли ће подржати кандидате донијети накнадно, односно тек уочи ванредне сједнице.

За избор чланова Судског савјета у првом кругу гласања у Скупштини потребна је подршка најмање 54 посланика.

Спремност да гласају за четири кандидата која су добила “зелено свјетло” на скупштинском Одбору за политички систем, правосуђе и управу исказали су конституенти парламентарне већине – Демократска партија социјалиста (ДПС), Грађански покрет (ГП) УРА, Социјалистичка народна партија (СНП), Социјалдемократска партија (СДП) и странке мањинских народа – који имају 46 посланика.

То значи да ће им за избор кандидата бити неопходна подршка ДФ-а или Демократа.

У случају да у првом кругу не буде потребне већине, најраније мјесец након гласања ићи ће се у други, у ком ће за избор бити неопходна тропетинска подршка – 49 гласова.

Међутим, то додатно компликује ствари у свјетлу чињенице да ће посланици само три дана након изјашњавања о Судском савјету, одлучивати о судбини Владе Дритана Абазовића (ГП УРА).

Иницијативу о неповјерењу извршној власти поднијели су ДПС, СДП, Социјалдемократе (СД), Либерална партија и Демократска унија Албанаца.

Ако Влада падне, евентуални други круг морао би да чека формирање нове скупштинске већине или пак конституисање новог сазива парламента послије избора.

Други сценарио већ се десио 2020. године, кад су два сазива Скупштине – прво у јуну, а потом у децембру те године – одлучивали о кандидатури Лидије Вукчевић за врховну државну тужитељку, али она није добила подршку.

Шеф посланичког клуба ДФ-а Славен Радуновић рекао је листу да ће тај политички савез вјероватно бити у парламенту 16. августа, кад ће се разматрати више предлога аката, а да ће став о избору чланова Судског савјета заузети накнадно.

То зато јер, како је појаснио, сматрају да је та тачка уврштена на дневни ред ванредне сједнице противно Пословнику.

Према том акту подносилац захтјева за сједницу може за дневни ред предложити само предлоге чији је аутор, а предлог за избор чланова Судског савјета посланицима може упутити искључиво Одбор.

Из ДФ-а су раније позвали предсједницу парламента Данијелу Ђуровић (СНП) да иницијаторима ванредне сједнице врати захтјев за њено одржавање као неуредан, јер се, према њиховој оцјени, расправа и гласање о Судском савјету могу обавити најраније 1. октобра, кад почиње редовно јесење засједање парламента.

Челници ДФ-а претходних дана су саопштавали да немају дилему да ће Уставни суд прогласити неуставним евентуални избор чланова Судског савјета “на овако заказаној сједници”.

Тај политички савез условљавао је подршку изборима у правосуђу склапањем Темељног уговора са Српском православном црквом (СПЦ), који је премијер Абазовић потписао прошле седмице с патријархом српским Порфиријем.

С друге стране, шеф посланичког клуба Демократа Борис Богдановић казао је да ће одлуку о кандидатима за Судски савјет донијети непосредно пред гласање, пишу Вијести.

Он је навео да се та партија држи принципа да “договор тројице, четвртог не обавезује”, алудирајући тако на раније тврдње Демократа да су каднидати за Судски савјет “унапријед договорени” и да је дијалог о том питању обесмишљен.

Професори Правног факултета Небојша Вучинић и Радоје Кораћ, као и адвокати Драган Шоћ и Фикрет Кургаш изабрани су 30. јула на Одбору за кандидате за Судски савјет.

Свој четворици подршку су дали ДПС, ГП УРА, СНП и СДП, а за Вучинића су још гласали и Покрет за промјене (ПзП) и СД, за Кораћа СД, а за Шоћа ПзП.

Према писању Вијести, чланови ДФ-а у Одбору су били уздржани, док је представник Демократа (предсједник Одбора Момо Копривица) гласао за друге кандидате.

Иако се очекивало да ће се о избору предложене четворице одлучивати 31. јула, посљедњег дана прољећног засједања, то се није десило зато што је сједница парламента прекинута 30. јула увече након што је предсједници парламента позлило.

Пошто је Ђуровић била задржана на болничком испитивању и пошто је потпредсједница Скупштине Бранка Бошњак (ПзП) била у изолацији, сједница није настављена.

Лидер и посланик Праве Црне Горе Марко Милачић казао је “Вијестима” да сматра да питање Судског савјета треба одгодити до формирања нове парламентарне већине и рјешавања судбине “одлазеће Владе”.

Он тврди да су кандидати избор владајуће већине у којој доминира ДПС и која је, према његовим ријечима, неуставно изабрала Владу, и која сад на исти, “неуставан и анти-пословнички начин”, бира Судски савјет.

”Ово питање треба одгодити до стварања демократских услова и фер утакмице међу пријављеним кандидатима, како грађани у будућој деценији не би испаштали због рецидива ДПС-а, који је створио (доскорашњег предсједника Привредног суда) Блажа Јованића и (бившу предсједницу Врховног суда) Весну Меденицу, а сад жели да створи неки мутирани облик истог таквог правосуђа”, истакао је.

Посланик Уједињене Црне Горе Владимир Добричанин рекао је да ће они одлуку о гласању донијети на страначким органима до ванредне сједнице.

Он наводи да на листи кандидата постоји један члан који заслужује њихову “позитивну оцјену”, али да постоје и неки који се, како каже, нису показали.

”До одржавања сједнице пажљиво ћемо пратити шта се догађа у јавној политици, али и иза кулиса, јер се овдје, нажалост, дешавања сустижу и престижу без логичних правила. А тамо гдје нема политичке логике – буде најбруталније трговине. На то не пристајемо”, поручио је.

Према Закону о судском савјету ако Скупштина не изабере сва четири кандидата, Одбор расписује нови оглас по истеку два мјесеца од гласања.

Ако посланици изаберу мање од четири члана, дотадашњи угледни правници који ће бити замијењени новим, одредиће се жријебом.

ДПС: Судски савјет државни, а не партијски интерес

Из ДПС-а “Вијестима” су незванично казали да ће у Скупштини гласати за избор предложених кандидата.

Извор листа рекао је да ће гласати “као и на Одбору”, и да се у ДПС-у по том питању, упркос поремећеним односима унутар парламентарне већине, ништа није промијенило.

”То је процес који је везан за интересе Црне Горе, а не за интересе било које партије”, поручио је саговорник.

Извор: Вијести.ме

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Правосудна већина и даље у магли: Још увијек нема двотрећинске подршке

  1. Prvi covjek od struke ,koji je na RTCG raskrinkao lazni drzavni udar,bio je Dragan Soc,na iznenadjenje prisutnih u emisiji izmedju kojih je bila i cuvena ,ali po nesojluku,Sonja Biserko.
    Ne bi trebao da bude ikome sporan izbor,jer je odlican pravnik ,ako ne i najbolji.

    1
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy