Прећутана истина: Хелмут Шмит као Хитлеров војник
1 min read
Бивши немачки канцелар Хелмут Шмит, чија се реч и данас и чује и слуша, нашао се, непосредно пред свој 96. рођендан, на удару политичког магазина „Шпигл“ који пише да је, изгледа, он прећутао истину о времену када је био Хитлеров војник и о „контаминацији“ нацистичком идеологијом.
Новинарка „Шпигла“ Сабине Памперин је у својој књизи „Хелмут Шмит и одвратни рат“, која ће изаћи 8. децембра, написала да се „Шмит радо представљао као противник нациста“ а да, међутим, документи указују на „контаминацију“ нацистичком идеологијом.
Немачки таблиод „Билд“ је данас дао одговоре на нека спорна питања о „пошећереној биографији“ и о томе да ли је Шмит заиста желео да иде у Хитлерјугенд.
„Да, али су му родитељи то бранили“, пише овај таблиод.
„Шмитов деда је, наиме, био Јеверјин, па је његов отац морао да даје нетачне податке о пореклу. Касније је хамбуршки Веслачки савез, где је млади Хелмут био члан, постао део Марине-Хитерјугенд, па је тако, дакле, он, ипак био припадник Хитлерјугенда“, пише „Билд“.
Међутим, поставља се и питање да ли је то било припадање наци-идеологији.
„Није“, каже историчар Михаел Волфзон, „оцjењујући да само зато што је неко са 14 или 15 година био у Хитлерјугенду, то ни издалека не значи да је био нациста.
За Шмита се каже да је годинама радо наглашавао свој антинацистички став и говорио да је „четвртину Јеврејин“ и да је, као такав, имао проблеме са антисемитском наци-пропагандом…
„Билд“ на питање како је Шмит, као такав, ипак, могао да направи каријеру официра Вермахта (немачке војске), пише да је он ступањем у Вермахт 1937. године, озбиљно мислио да је то једина честита органиизација Трећег рајха. Шмит се, према сопственим изјавама, добровољно пријавио за источни фронт „јер није желео да, као плашљивац, сам лута…“.
Премда му лично много тога није одговарало код нациста, Хелмут Шмит, према једној његовој изјави из 1992. године, „није сумњао у своју обавезу да се, као војник, стави у службу Немачке“.
Његови надређени су тада описивали да је он чврсто на темељима нацистистичког схватања света, каже се у књизи новинарке Сабине Памперин.
Шеф Меморијаног парка немачког покрета отпора Петер Штајнбах објаснио је како су Шмитови шефови дошли до такве оцене Шмитових способности.
„Такви цитати су у Трећем рајху били уобичајени“, рекао је Штајнбах, нагласивши да то, међутим, ни у ком случају не доказују Шмитово „посебно инфицирање“ нацизмом.
Историчар Волфзон сматра, ипак, да је Шмит делове своје биографије из времена Трећег Рајха „пошећерио“.
Хелмит Шмит, пети по реду немачки канцелар и, судећи према анкетама, најомиљенији од свих бивших председника владе, појављује се и даље у јавности, са неизбежном цигаретом, премда је пушење у Немачкој скоро протерано. Он старачки мудро, без страха, критикује и Европску унију и канцеларку Ангелу Меркел и Русију и говори о многим темама, попут „капитализма, као птице грабљивице“, америчког шпијунирања, економске кризе…
О Шмиту, који је недавно на универзитету у Атини добио почасни докторат, 24. по реду, чиме се уврстио у рекордере по почасним докторатима, његове социјалдемократе говоре као о великом државнику и политичару и честитој личности од интегритета са снагом за доношење одлука и аналитичким способностима.
„Сигурност, уместо подухвата“- могао би бити мото, због кога су му Немци указали поштовање, као најзначајнијем немачком канцелару.
Када је реч о приватном животу, Шмит је познат и по томе што се и даље не одриче дувана и што је цео век, чак 68 година, провео заједно са једном женом, супругом Локи, која је у дубокој старости преминула пре две годне.
Лане је, сплетом околности, ушао у наслове и због једне друге жене и када су га питали да ли је то његова нова пријатељица, Шмит је одговорио кратко „да“, што је моћна штампа оценила да краће, јасније и „шмитскије“ не може ни бити речено.
Реч је било о госпођи Рут Лоа, за који штампа пише да су јој се пола века путеви укрштали са Хелмутовим.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

