Пред Вишим судом за организовани криминал оптужено 690 особа
1 min readВиши суд у Подгорици, када је у питању организовани криминал, има у раду укупно 97 предмета против 690 физичких лица. То су подаци наводени у Платформи за учешће црногорске делегације на XIII састанку Одбора за стабилизацију и придруживање, који ће бити одржан у Подгорици, 21. фебруара.
Према подацима судства, који су представљени у документу који је Влада објавила, прошле године по питању организованог криминала, Виши суд у Подгорици је имао у раду укупно 97 предмета против 761 окривљеног лица (690 физичких и 71 правних лица).
„Структуру ових предмета чине кривична дјела стварање криминалне организације као самостална кривична дјела и кривична дјела стварање криминалне организације у стицају са кривичним дјелима убиство, тешко убиство, превара, недозвољено држање оружја и експлозивних материја, утаја пореза и доприноса, кријумчарење, недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи“, наведено је у тексту Платформе.
Ту је и припремање дјела против уставног уређења и безбједности Црне Горе, прање новца, и неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога.
„Од укупног броја предмета у раду, у периоду 1. јануара до 31. децембра 2023. године формирано је 27 предмета због кривичних дјела из области организованог криминала, док је ријешено укупно четири предмета“, пише у документу, преноси РТЦГ.
Према подацима Специјалног државног тужилаштва, прошле године поднијети су предлози за одређивање привремених мјера обезбјеђења у 15 предмета, који су усвојени од Вишег суда, у којима су предмет наведених мјера биле бројне непокретне и покретне ствари.
Наводи се и да је прошле године у пет предмета у СДТ-у блокирано укупно новчаних средстава код пословних банака у износу од 6.187.129,48 еура.
„Прошле године, у СДТ-у је формирано осам предмета на основу обавјештења о сумњивим трансакцијама, и сходно члану 89 ст.2 ЗКП-а, на основу наведених обавјештења блокирано је код пословних банака у Црној Гори, укупно новчаних средстава у износу од 7.774.405,27 еура“, наведено је у документу.
Подсјетимо, у посљедњем извјештају Европске комисије наводи се да правосудни систем Црне Горе треба да покаже снажан, строг, досљедан и недвосмислен одговор на организовани криминал. Црна Гора мора додатно да побољша биланс резултата у истрагама, кривичном гоњењу, правоснажним пресудама и одузимању имовине у борби против организованог криминала и корупције на високом нивоу, упозорили су.
Треба спровести одвраћајућу и ефикаснију политику кривичних санкција и реаговања кривичног правосуђа како би се избјегла перцепција некажњивости, сматрају у Бриселу.
„Треба побољшати ефикасно и систематско кориштење финансијских истрага и заплијене и одузимања имовине. Напори у овој области политике првенствено би требало да буду усмјерени на оне секторе који су најрањивији на корупцију. У области основних права, законодавни и институционални оквир је углавном успостављен и Црна Гора наставља да у великој мјери испуњава своје међународне обавезе у погледу људских права. Међутим, потребни су додатни напори да се овај оквир у потпуности имплементира“, навели су из Европске комисије у посљедњем извјештају о Црној Гори, преноси РТЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: