ИН4С

ИН4С портал

Предаја изборних листа за изборе на Цетињу, Мојковцу и Петњици од 5. октобра

1 min read

Избори (илустрација)

Иако Државна изборна комисија (ДИК) још нема предсједника, припреме за локалне изборе на Цетињу, Мојковцу и Петњици теку уобичајено с обзиром да изборни процес организују општинске изборне комисије (ОИК).

То су “Вијестима” потврдили предсједници ОИК-а три општине у којима ће се избори одржати 5. децембра.

Предсједници ОИК-а из Цетиња, Мојковца и Петњице су саопштили да им је помоћ ДИК-а потребна око одобрења за домаће и иностране посматраче ако буду пратили изборе и око евентуалних консултација ако буду имали законских недоумица.

Према изборном календару, заинтересовани страни посматрачи пријаву подносе министарству задуженом за вањске послове најкасније десет дана прије дана одржавања избора, а домаћи ДИК-у пет дана прије избора.

Политичке партије, коалиције или групе бирача изборне листе за избор одборника треба да доставе од 5. октобра до 9. новембра, а збирну изборну листу Општинска изборна комисије објављује до 19. новембра.

Предсједник ОИК Цетиње Марко Брновић казао је да све изборне радње када су у питању локални избори предузима локална изборна комисија, тако да у овом тренутку на њих не утиче то што ДИК нема предсједника: “То нас никако не омета да предузимамо све изборне радње које су предвиђене законом. Једино у каснијем дијелу када буде требало да се инострани и домаћи посматрачи одреде, то је законом прописано да их одређује ДИК, односно, доноси рјешење и та рјешења којим се одобрава приступ посматрачима доставља општинским изборним комисијама”, пишу Вијести.

Брновић је казао да је ДИК надлежна само у том дијелу, наводећи да у свим осталим стварима радње спроводе сами:

“Када имамо неких нејасноћа и правних недоумица, негдје би по правилу требало да нам те сукобе или надлежности… разријеши ДИК. У тим ситуацијама можемо имати потешкоћа. Што се тиче стриктно законских предузимања радњи, везано за припремање и одржавање избора, то је комплетно надлежност општинских избрних комисија. За сада немамо никаквих проблема”.

Он је казао да је и за жалбе након избора надлежна општинска изборна комисија, али се како је казао, уколико подносиоци жалби нису задовољни ставом ОИК, могу обратит ДИК-у као сталном радном тијелу.

Државна изборна комисија је мјесецима без челног човјека. Конкурс за шефа ДИК-а објављен је 3. јула, након што је Алекса Ивановић разријешен на сједници Скупштине 17. јуна. Ивановић је разријешен на предлог Административног одбора, а због одбијања Државне изборне комисије да 28. децембра 2020. године верификује мандат Суади Зороњић с посланичке листе “Црно на бијело”.

Пријаве на конкурс су доставили Никола Мугоша, савјетник у ДИК-у, Амер Шукурица, адвокат Никола Медојевић, као и адвокат Јован Војиновић из Бара. Кандидати су саслушани пред одбором 30. јула. Из ОЕБС-а су раније саопштили да на ту позицију треба изабрати кандидата с искуством у изборном процесу.

Предсједник ОИК Мојковац Зоран Милетић казао је су предизборне припреме тек почеле, те да ће према искуству од ранијих избора, тек крајем октобра бити мало веће активности.

”Што се тиче ДИК-а, не би требало да утиче, с обзиром да ми спроводимо практично све за локалне изборе”, рекао је Милетић.

И предсједник ОИК Петњица Адис Дураковић је казао да све иде по плану и да је донијет календар за спровођење изборних радњи.

Он је казао да би се ДИК-у могли обратити само због посматрача и консултација уколико буде неких законских сметњи, што, како је казао, може саопштити и неко други из службе ДИК-а, не мора предсједник.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net