Предмет „Граница“: Ласица потписивао спорна документа, онда пријавио да му је нуђен мито – Тужиоци траже и налогодавца
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/12/mup.jpg)
МУП
Ниједан посао у Министарству унутрашњих послова (МУП) није се могао реализовати без знања бившег министра Мевлудина Нухоџића, па ни набавка опреме за праћење граница због које је јуче ухапшено осам особа.
То је на конференцији за медије рекао државни секретар у том владином ресору Раде Милошевић, потврђујући да је на уговору Нухоџићев потпис.
“Из мог угла, одговорност има бивши министар унутрашњих послова, без којег се ово све не би могло дешавати. Он је морао бити упознат као руководилац и старјешина органа… Ништа не може да се деси без знања министра. Прошлог пута је била интерпретација да је он давао налоге да уступи документацију. То је потпуно нормално, јер ако полиција тражи документацију, шта ћете друго”, рекао је Милошевић.
Нухоџић је јуче “Вијестима” рекао да очекује да надлежни до краја истраже случај и поновио да је раније, поступајући по анонимној пријави, наложио да се сва документација достави надлежнима.
Службеници МУП-а ухапшени су јуче због сумње да су учествовали у малверзацијама током набавке електронске опреме за надзор границе, купујући јефтинију уређаје од предвиђених и лијепећи на њих лажне ознаке.
Ријеч је о уговору вриједном 1.144.850 евра, а проневјеру је открила Међуресорска комисије коју је формирао министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић.
Након саслушања у полицији, слободе су лишени чланови Тендерске комисије за спровођене јавне набавке опреме за праћење граница Татјана Дробњак, Војин Рондовић и Зоран Милић, као и чланови Комисије за праћење реализације тог уговора Бојана Лучић, Иван Гломазић, Јурица Жарковић и Зоран Ласица.
Лисице на руке ставили су им инспектори Одсјека за сузбијање привредног криминала, по налогу Основног државног тужилаштва.
Због здравствених разлога није ухапшена Вишња Ђуровић, одговорна особа из фирме “Фор лајт” која је учествовала на тендеру. Њу, међутим надзире полиција.
Из Управе полиције најављено је и да ће расписати потјерницу за Браниславом Крекићем, овлашћеним заступником фирме “Макина секјурити” из Београда.
Ту групу сумњиче за злоупотребу службеног положаја, несавјестан рад у служби, примање мита…
“И дан данас опрема не ради… МУП није власник опреме, нити има могућност да управља радарима и камерама који покривају граничне прелазе са Албанијом и Хрватском. Надам се да ће се у даљем поступку утврдити одговорност свих који су учестовали и степен те одговорности”, рекао је Милошевић новинарима.
Додао је да је од њих сакривана документација након што је Секуловић формирао комисију.
Удружили снаге
Начелник Одсјека за сузбијање привредног криминала Далибор Медојевић казао је да су службеници полиције још раније, поступајући по оперативним сазнањима о могућим незаконитим радњама у том случају, контактирали надлежно тужилаштво и формирали предмет “Граница”.
“Одрађено је неколико консултација са тужилаштвом и јутрос се ушло у реализацију тог предмета”, рекао је Медојевић.
Милошевић је објаснио да када су формирали међуресорску комисију, нијесу знали да је и полиција радила исту ствар:
“Дошли смо до сазнања да је и полиција поступала по овом предмету. Након тога сам контактирао тадашњег в. д. директора полиције… нисам добио превелики број информација имајући у виду да су спроводили и мјере тајног надзора… утврдили смо да има сличних елемената и од тог момента заједнички смо поступали у овом предмету… Они су раније радили на овом предмету и седам мјесеци је предмет држан у Вишем државном тужилаштву”, рекао је Милошевић.
Државни тужилац Вукас Радоњић, који са колегом Синишом Милић поступа у том предмету, рекао је да је то један од најбитнијих предмета којима су се у посљедњих осам година бавили.
Објаснио је и да чланове Комисије сумњиче да су тендер расписали неуважавајући сугестије, примједбе и потребе Сектора граничне полиције, а затим више пута продужавали рок за подношење понуда и на крају измијенили услове тендера:
“И на тај начин фаворизовали једно привредно друштво из Србије као најповољнијег понуђача, који је на крају једино и поднио пријаву на тендер, а понуда је од стране Комисије оцијењена исправна и без недостатака, иако је у досадашњем поступку утврђено да није задовољавала услове тендера по најмање четири критеријума”, рекао је Радоњић.
Објаснио је и да ће током саслушања испитати јесу ли чланови комисија радили по сопственом нахођењу или по нечијем налогу.
“Уколико неко од оних против којих је поднијета пријава, укаже да им је било који наређени наложио да незаконито поступају, не само бивши министар, биће позван у тужилаштво”, рекао је Радоњић.
Објашњавајући како је текла акција, замјеник руководиоца ОДТ Подгорица Никола Боричић истакао је да су предмет формирали 3. фебруара – истог дана када им је министар Секуловић доставио извјештај међуресорске комисије за провјеру отвореног поступка јавне набавке.
Истраживао па примио мито?
Државни секретар у МУП-у Раде Милошевић објаснио је да су међу ухапшенима и двојица чланова међуресорске комисије коју је формирао министар Секуловић – Жарковић и Ласица.
“Та два члана су били чланови Надзорне комисије. Кад сам формирао предмет, циљано сам их ставио у комисију, знајући њихове професионалне компетенције у смислу познавања опреме, а у поступку ћемо видјети, мислим да ће дио људи имати шта да каже… Дио људи из тих комисија је посматрао ствари и није реаговао, а дио људи у том систему је указивао на одређене проблеме. Због тога, те који су указивали на проблеме, неке од њих, укључио сам у Комисију”, рекао је Милошевић.
Њих терете за несавјестан рад у служби, злоупотребу службеног положаја, а Ласицу и за примање мита.
Абазовић: Нема више тајни
“Клупко је почело да се одмотава, не само у овом предмету. Ово је само један тендер. Не можмо да радимо друге послове од људи који долазе да пријављују разноразне злоупотребе у свим државним органима… Сумњам да је Управа царина урадила сличну ствар као МУП и највећи патриотизам данас је да заштитимо државну касу… Јавашлука више нема. Сва министарства треба да скину све ознаке тајности, лише оних ствари које се тичу националне безбједности, а то је најмањи могући проценат. Никаква приватизација не смије да буде под степеном тајности, никаква тендерска документација, куповина опреме. Зашто да људи не знају што се инсталира?”, рекао је потпредсједник Владе Дритан Абазовић.
Он је казао да би држава банкротирала да се нова Влада није задужила.
„Нико није добровољно тамо (у полицију) пошао, него људи у Црној Гори не спавају. Ти који знају да су чинили кривична дјела у претходном периоду. Вјерујте, пола Црне Горе не спава, а пола спава као беба, зато што је рука правде кренула да дјелује. То је одговор на питање је ли хапшење, привођење, позив на разговор”, рекао је Абазовић јуче на конференцији за новинаре
Рекао је да су такво стање наслиједили од бивше власти, која је годинама крчмила државну имовину и новац.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Počeli su da se privode Bitangini kumovi, Brković, pa će Mecko, pa…
A onda je na scenu stupio Džejms Bond : … My name is Dritan!
… Njenog Veličanstva i britanske krune.
Mene više podsjeća na Rowana Atkinsona (Johnny English)…
Komite i patrijote, e ovi onda plate sendvice i setaju po CG psuju cetnicku majku svakome ko nije za DRPS i Brana Micunovica. Upadaju ljudima na kuce, previjaju sipkama izivljavaju se sa X5 dzipovima i zlostavljaju narod.