Предмет „Тунел“: Телефоне тражили код Кашћелана и екипе
1 min readУ склопу истраге у предмету „Тунел“, по налогу тужилаштва извршен је претрес више ћелија у спушком затвору, а међу њима се нашла и затворска соба у којој борави Слободан Кашћелан, сазнаје „Дан“. Тај Которанин је у полицијским евиденцијама означен као један од вођа „кавачког клана“. Осим њега, према незваничним, али поузданим информацијама „Дана“, провјеравани су и затвореници који су, према оперативним подацима, блиски тој криминалној групи. Приликом претреса одузети су одређени телефони и предмети, који су упућени на вјештачење. Према нашим сазнањима, конкретног трага који ова лица повезује са копањем тунела до депоа Вишег суда у Подгорици засад нема.
Министар унутрашњих послова Филип Аџић казао је недавно на конференцији за медије да сумњају да је копање тунела до Вишег суда наручила једна од најбоље организованих и најмоћнијих криминалних организација у Црној Гори.
– Не бих сад рекао прецизно која је то криминална група, али можете сами наслутити да између двије најбоље организоване криминалне организације једна јесте у некој врсти везе са овим дјелом – рекао је тада Аџић.
Руководилац ОДТ-а Подгорица Душко Милановић истакао је да су то засад само оперативни подаци.
– Што се тиче криминалних група, ми за то још немамо довољно увјерења и доказа. То су оперативни подаци полиције који треба да се истраже – казао је Милановић.
Како је прије неколико дана изјавио министар правде Марко Ковач, пописом је утврђено да у депоу недостаје 19 пиштоља. Ипак, истражитељи још нијесу утврдили мотив због којег је овај посао одрађен. До сада су идентификоване особе које су копале тунел, лице које их је превозило и жена која је изнајмила стан из којег је тунел копан, за којом се трага. Кривичном пријавом у овом случају засад су обухваћени држављани Србије Вељко Марковић (1991), Милан Марковић (1970), Дејан Јовановић (1993) и Владимир Ерић (1991), који се сумњиче да су учествовали у копању. Осумњиченима се на терет стављају кривична дјела криминално удруживање, тешка крађа и спречавање доказивања. Кривичном пријавом, како је Аџић саопштио на конференцији, биће обухваћена и два Н.Н. лица. Министар унутрашњих послова истом приликом је нагласио да су осумњичени имали и помагаче из Црне Горе. Једна особа из Вишег суда, како је казао Аџић, доводи се у везу са припадницима криминалне групе која је наручила копање тунела, а чији се поједини припадници налазе у УИКС-у.
– Осумњичени држављани Србије имају криминалну прошлост, а Црну Гору су напустили одмах по објављивању информације да је обијен депо Вишег суда, 11. септембра – саопштио је Аџић на поменутој конференцији за штампу.
Као дио криминалне групе означена је и држављанка Црне Горе Катарина Баћовић, која се терети да је изнајмила стан у близини зграде суда из које је копан тунел. Истражитељи још нијесу успјели да је пронађу. Према незваничним сазнањима, она је у емотивној вези са једном особом која је у спушком затвору и у сродству са особом запосленом у подгоричком Вишем суду, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: