Курц се нада да ће након референдума доћи до промене свести код оних у ЕУ који су и даље за приступање Турске Унији. Поновио је и свој захтев за обуставом приступних преговора са Анкаром.

Уместо тога, како истиче, “ неопходно је са Турском договорити споразум о суседству.У сваком случају, потребно је имати јасна правила за оне области у којима је Турска, на основу свог географског положаја, сусед са којима је потребна сарадња“, објаснио је председавајући ОЕБСУ-у.

Онима који су гласали против промене Устава Курц је поручио да ће им бити пружена подршка и солидарност. Према његовим речима управо сада је важан контакт са њима, јер ће исход референдума свакако отежати рад невладиног сектора и политички неистомишљеника у Турској.

Аустријски канцелар Кристојан Керн, преко твитера, у првој реакцији истакао је да „Ердоганов раскид са европским основним вредностима демократије и правне државе није подржала половина Турске“.

Потпредседница Европског парламента Улрике Луначек подвукла је да се не сме заборавити опозиција у Турској која је гласала за демократску земљу. Луначек је указала да се не сме остварити од Ердогана жељена појачана економска сарадња са ЕУ све док он наставља овај тоталитарни курс.

Преговори о модернизацији царинске уније могу бити настављени само ако Ердоган докаже да је спреман да направи уступке и врати се демократији“, затражила је она.