Председник Србије упитао Амбасаду САД у БиХ – „Где то пише?“; Стигао бламантан одговор
Председник Србије Александар Вучић огласио се на Инстаграму и послао снажну поруку Амбасади САД у БиХ.
Како је рекао, била му је интересантна критика Америчке амбасаде у Сарајеву Свесрпског сабора.
„Баш ми је била интересантна критика наших партнера из Америчке амбасаде у Сарајеву по питању Српског сабора одржаног у суботу, веома успешног. Чини ми се и добро организованог и на радост нашег народа. Међутим, рекао сам да ћу поставити нека питања. Ви сте чули, већ много пута сви, и у Србији, и у БиХ, и у целом региону, једну синтагму која гласи ‘дух Дејтонског споразума’. Ако ми, као земља која је потписала Дејтонски споразум, нисмо гарант провођења, јер кажу да то не пише нигде, већ смо само потписник, и ако би ‘дух’ тог потписа управо то значио, ја не бих да се бавим ни духовима, и рећи ћу вам најконкретније питање за оне који су рекли да смо ми погазили Дејтонски споразум, за наше партнере из Америчке амбасаде у БиХ“, рекао је Вучић. Затим је додао:
„Наиме, Дејтонским мирним споразумом регулисане су надлежности централних власти и ентитета. Моје прво питање за њих је – како, где и од када негде пише да имовина припада централним властима, а не ентитетима. Наиме, чланом 3.3 Устава БиХ, анекс четврти Дејтонског споразума, предвиђено је да све државне функције овлашћења која нису изричито додељене институцијама БиХ припадају ентитетима. А чланом 3.1 наведене су надлежности институција БиХ, спољна политика, спољнотрговинска политика, царинска политика, монетарна политика, финансирање установа међународних обавеза БиХ, политика усељавања, избјеглица, спровођење кривичних закона, односи са Интерполом, међународна комуникација, саобраћај између ентитета и контрола ваздушног саобраћаја. Као што се види, нигде се не помињу ни јавна имовина, ни јавна својина. Те вас молим, драги партнери из Америчке амбасаде, да ми конкретно одговорите како сте дошли до закључка и на основу чега и ког акта да имовина припада централним властима, а не ентитетима, као што јасно пише у Дејтонском споразуму, а због чега сте између осталог учествовали у изазивању кризе на простору БиХ. Истовремено, очекујем да ми одговорите, као што сте већ у неколико наврата рекли, да то има везе са споразумом у питању сукцесије из 2001. који је ступио на снагу 2004. Одмах ћу вам рећи, немојте то да одговарате, јер би било одмах. Сукцесијом се регулишу права и обавезе држава чланица насталих на простору БиХ, а не како ће јавна својина или јавна имовина бити распоређена унутар једне од држава чланица настале распадом Социјалистичке Федеративне Републике Југославије. Тако да, молим вас да ми на ово једно просто питање, а тако много важно, које данас губимо по питању сви у региону имовине на којем ви инсистирате, и много сам срећан што сте прихватили ову аргументовану, цивилизовану и без икаквих увреда, добру расправу и уверен сам да ћете ми пружити одговор. Дакле, где то пише? То је моје питање и радујем се вашем одговору“.
Бламантан одговор америчке амбасаде
Ипак, чини се да је председник Вучић добио, иако бламантан, одговор на питање упућено америчкој амбасади.
На питање „Где пише да имовина припада централним властима, а не ентитетима?“, из амбасаде су Вучићу поручили да „Не пише, већ да је то рекао О’Брајан.“
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Partneri?Mislim da to nije adekvatan naziv za te naciste.
Ау,шта ово би?!
Председник Вучић је врло јасно и аргументовано поставио питање Америчкој амбасади. Ово показује његову посвећеност заштити интереса Србије и Срба у региону.
Одговор Америчке амбасаде је разочаравајући и показује недостатак транспарентности. Ако већ износе критике, требају имати и јасне аргументе.
Овај поступак председника Вучића је показатељ његовог лидерства и спремности да брани националне интересе. Постављање конкретних питања је корак у правом смеру.
Подржавам Вучића у његовој намери да дође до истине. Очекујем да Америчка амбасада пружи конкретне доказе за своје тврдње.
Дејтонски споразум је основа мира у БиХ, и свако тумачење тог споразума мора бити јасно и транспарентно. Вучић је у праву што тражи одговоре.
Овакви догађаји показују колико су међународни односи компликовани и колико је важно да се сви актери придржавају договора.
Правна питања као што је расподела имовине су веома важна и морају бити јасно дефинисана. Вучић је у праву што инсистира на поштовању Дејтонског споразума.
Критика Америчке амбасаде без јасних аргумената је неодговорна. Требају пружити конкретне доказе за своје тврдње.
Заштита интереса Срба у БиХ је од великог значаја. Вучићеви напори су вредни похвале.
Важно је да се оваква питања решавају кроз дијалог и размену аргумената, а не кроз медијске критике без основа.
Дипломатски представници треба да буду одговорни и транспарентни у својим изјавама. Америчка амбасада је овде заказала.
A gde nije? Ali sada je javno rečeno „car je go“ i su videli ono što pre nisu smeli!
Поштовање међународних споразума је основа за стабилност у региону. Свака страна треба да се придржава онога што је договорено.
Јавност има право да зна тачне информације и да разуме основе на којима се доносе важне одлуке. Вучићев захтев за одговорима је оправдан.
Дејтонски споразум је кључан за мир у БиХ и свака интерпретација тог споразума мора бити заснована на јасним чињеницама.
Вучићева реакција на критику Америчке амбасаде је пример како лидер треба да одговори – јасно, аргументовано и без увреда.
Важно је да Србија има јасну и транспарентну подршку у међународним односима. Овај инцидент показује потребу за бољом комуникацијом.
Овај догађај показује колико су дипломатске тензије осетљиве и колико је важно радити на њиховом смањењу кроз дијалог.
Питање сукцесије и расподеле имовине мора бити јасно дефинисано и поштовано. Вучић је у праву што инсистира на овоме.
Расподела јавне имовине је важно питање које треба решавати у складу са договорима. Одговор Америчке амбасаде је недовољан.
Партнерски односи са САД су важни, али морају бити засновани на поштовању и транспарентности. Овај догађај показује потребу за побољшањем комуникације.
Пољуљање Дејтонског споразума може имати озбиљне последице. Важно је да се сви придржавају закона и договора.
Амбасаде имају важну улогу у међународним односима и њихова комуникација мора бити прецизна и заснована на чињеницама.
Споразуми морају бити јасни и недвосмислени. Вучић је у праву што тражи појашњење.
Јавност у Србији и БиХ има право да зна истину и да разуме основе на којима се доносе важне одлуке.
Расподела надлежности између централних власти и ентитета је јасно дефинисана у Дејтонском споразуму. Свака промена мора бити јасно образложена.
Вучић је показао одлучност и принципијелност. Ово је пример како се треба борити за националне интересе.
Banr: Stvarno je odgovor ambasade SAD u Sarajevu genijalan. Za njih je važnije šta govori njihov pomoćnik sekretara od toga šta piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Ovakvo nedolicno ponasanje ne prilici jednom ambasadoru.
Svako ko izaziva dobice adekvatan odgovor!
Nece Srbiju niko zajebavati!
SEDI JEDAN!
AV
Pali ste na pitanja iz istorije.
Umislio O Brajan da je neko bitan.
Па та њихова критика је скроз неоснована, они нису ни погледали Дејтон.Ужас
Amerika nije ni citala Dejton.
Amerikancima zapusena usta.
Мора тако, са њима не може другачије, само оштро!
Ne moze taj O Brajan Vucicu vodu da donese!
Амери не знадоше шта их је снашло!
Sramite se Amerikanci svog odgovora!
Ne moze neki neuk covek da prica o stvarima koje su ustanovljene pre celog veka.
Хахаха генијално, свака част!
Pa naravno da to u Dejtonskom sporazumu nigde ne piše. U tom sporazumu piše da imovina pripada entitetima.
Ova razmena pitanja i odgovora ne menja stvari u regionu, ali dopušta svima drugima da vide kako funkcioniše američka politika i kako su u stanju po potrebi da se pozivaju ili da ignorišu potpisane ugovore.
.ево их О. Брајан.
Vucic ih je sasekao u korenu sa pitanjem!
Oni su samo umislili da negde pise!
Amerikanci ostali bez teksta!
Ilija: Očigledno da je Amerikanci a važnije šta govori njihov pomoćnik sekretara od onoga šta piše u Dejtonskom sporazumu.
Vucic im je zadao sah mat!
Una: Očigledno da nisu očekivali da i Srbija odlično zna da tumači Dejtonski sporazum.