ИН4С

ИН4С портал

Предсједнички избори у САД ће умногоме одлучити судбину Косова*

1 min read
"Морамо би свесни да су на бившим југословенским просторима вођена четири рата, али ниједна граница није ни за милиметар померена", рекао је Аљаф
sin

Хантер, Џо Бајден и Доналд Трамп; фото: bbc.com

Директор Међународног института за блискоисточне и балканске студије (ИФИМЕС) Бакхтјар Аљаф за Косово Онлајн наводи да је актуелна ситуација у Приштини, после одлуке Уставног суда да дозволи формирање нове косовске владе без учешћа Самоопредељења, поприлично хаотична јер се не зна који је следећи потез који ће повући Аљбин Курти.

Аљаф каже да ће хаотично стање остати и после одлуке Уставног суда Косова и формирања владе на челу са Авдулахом Хотијем.

Каква дешавања сада можемо очекивати на Косову?

“Доћи ће до масовних протеста, који ће додатно дестабилизовати Косово. Већ су одржане пробне демонстрације Самоопредељења. Нова коалиција је политички хетерогена, са превише личних антагонизама. Косово улази у тежак и неизвестан период. На другој страни имате Србију, која је остварила знатан напредак када је реч о Косову. То није само повлачење признања бројних држава него се са новом владом Косова стварају претпоставке за формирање Заједнице српских општина, које су уговорили Хашим Тачи и Иса Мустафа. У сваком случају, превремени избори били би боље решење за Косово од састављања нове владе. Наставак дијалога био би могућ дословно данас уколико би ситуација на Косову била политички јаснија и стабилнија. Србија има парламентарне, покрајинске и локалне изборе 21. јуна. Морамо уважити реалност да је присутна и пандемија ковида-19. У сваком случају, морамо уважити чињеницу да су председнички избори у САД на јесен и да Немачка од 1. јула председава ЕУ и тај период би могао бити период великих одлука и договора и управо би улога нове косовске владе била да те договоре имплементира, јер су странке које ће саставити нову владу учествовале у дијалогу између званичног Београда и Приштине.

Бакхтјар Аљаф/Ифимес (Фото: ЦДМ)

Какав расплет очекујете у сукобу Аљбина Куртија и Хашима Тачија?

Ради се о два потпуно различита политичка ривала са јасно израженим личним анимозитетом. Хашим Тачи је на заласку политичке каријере и прети му судско процесуирање пред Специјалним судом за ратне злочине и због тога је спреман да пристане на различите уступке како би се спасао. Аљбин Курти је политичар у успону, који ће морати да искористи одлуку Уставног суда да се представи као жртва досадашњих опозиционих странака и међународног фактора. То ће мобилисати активисте, чланове његове странке и симпатизере да организују масовне демонстрације по Косову, док на другој страни за странке нове коалиције везивно ткиво представљају анимозитет и презир према Куртију и радиће на томе да дође до нових раскола у Самоопредељењу. Али када је реч о Косову, не смемо заборавити да је за успех одређеног политичара и странке важан међународни фактор, првенствено онај амерички.

Да ли је за постизање евентуалног споразума неопходно да се усагласе ставови САД и ЕУ, односно специјалних представника Гренела и Лајчака, или ће бити потребно и учешће других великих сила попут Русије и Кине?

Морамо бити отворени према јавности. САД имају кључну улогу. У многим аспектима споразум је већ постигнут, а како ће ићи његова имплементација, то је друго питање. Морамо би свесни да су на бившим југословенским просторима вођена четири рата, али ниједна граница није ни за милиметар померена. У овом случају, важна је улога Немачке. Не заборавимо да Немачка председава Европској унији од 1. јуна 2020. и за време њеног председавање могле би се донети важне одлуке за Косово и завршити дијалог између званичног Београда и Приштине, пре председничких избора у САД. Не верујем да би евентуални билатерални споразум између Београда и Приштине оспоравао било ко од сталних чланица Савета безбедности УН.

Како коментаришете чињеницу да и након четири године од пресуде Уставног суда Косова није враћена имовина Манастиру Високи Дечани?

Можда је најбоље да цитирам саопштење Амбасаде САД у Приштини, у којем пише да „Сједињене Државе позивају све институције и политичке странке да спроведу одлуку о додели мандата Хотију и све одлуке Уставног суда Косова. Молимо све челнике да раде заједно на транзицији по закону у интересу мира, стабилности и просперитета за све становнике Косова.” Дакле, одлука Уставног суда Косова у вези са имовином Манастира Високи Дечани мора бити имплементирана.

Извор: Косово онлајн

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Предсједнички избори у САД ће умногоме одлучити судбину Косова*

  1. Међу косвским политичарима постоји изражен сукоб пре свега због чињенице да још увек нема уласка Косова у УН. Неће се лако повући са позиција Тачи и Харадинај па и под цену оружаног сукоба. Што се тиче Америке и Немачке ту су Бадинтерова комисија (неповредивост републичких граница) и резолуција 1244 по којој је Косово и Метохија у саставу Србије, ту је и Кумановски споразум.Они су их креирали. Србији је једини задатак да се држи тога и не призна Косово. Времена су се променила, а ту су и Русија и Кина. Ако мисле да отргну Србију од Русије и Кине мораће да дају и неке уступке Србији. Србији се не жури. Геополитичка карта света се мења, а Америка у овом тренутку не зна шта ће са собом због економских последица короне и хаоса због убиства црног човека у Минесоти. Љуља се и Европска Унија.

    20

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy