Предсједник Атлас групе Душко Кнежевић пријетио министрима?
1 min readМинистри здравља и финансија Будимир Шегрт и Радоје Жугић жалили су се недавно на сједници једне од Владиних комисија да су добили поруке од предсједника Атлас групе Душка Кнежевића, које сматрају пријетећим, због планираног раскида уговора за болницу у Мељинама, пишу данашње „Вијести“.
Та два министарства су анализирала уговор о приватизацији здравственог комплекса, чије препоруке иду ка раскиду посла са Кнежевићевом Атлас групом.
Према информацијама, на сједници Комисије за економску политику (КЕП) министрима је савјетовано да то пријаве надлежним државним органима.
Жугић и Шегрт јуче нијесу одговорили да ли су поводом тих наводних пријетњи нешто предузели, наводе Вијести док је Кнежевић потврдио да је тачно да је са двојицом министара “имао комуникацију” на тему болнице Мељине и око тога што до данас није потписан анекс уговора, који је “усаглашен почетком прошле године на експертском нивоу између Атлас групе и представника Министарства финансија”.
Он је саопштио да је комуникација била само у правцу тога да није јасно како је на КЕП-у прво једногласно усвојена одлука о измјенама уговора, а потом се одлучује о иницијативи за раскид.
“Како је то доживљено од друге стране, то није питање за мене већ за њих”, поручио је Кнежевић.
У одговору је наведено да су, сходно закључку са КЕП-а од 24. априла прошле године, послали 28. априла допис Влади и Министарству здравља у којем су доставили тражене податке.
“Истог дана упућен је и допис Министарству уређења простора и заштите животне средине у којем смо их информисали о свим допунским питањима са сједнице КЕП-а. Након разматрања допунских извјештаја, ресорна министарства су дала позитивно мишљење Влади за закључивање предложеног анекса ИИ те је на наредној сједници КЕП-а једногласно усвојена иницијатива за закључивање анекса ИИ уговора од 20. јуна 2008. године”, образложено је у званичним одговорима, које је потписао предсједник Атлас групе и правна служба болнице Мељине.
Наглашавају да су усаглашеним анексом дефинисане међусобне обавезе “које би створиле претпоставке за реализацију инвестиционог програм на који су се обавезали”.
“Дакле, оправдано се намеће питање како је могуће да КЕП једногласно донесе одлуку о прихватању иницијативе за закључивање анекса уговора, а да након тога разматра иницијативу за раскид уговора. Искључиво из тих разлога, комуникација је била једино у том правцу и са тим циљем. Како је то доживљено од друге стране, то није питање за мене већ за њих”, нагласио је Кнежевић.
Влада је средином октобра задужила министарства финансија и здравља, која су оцјењивала приватизациони уговор, да у сарадњи са заштитником имовинско-правних интереса покрену процедуру раскида купопродајног уговора за Мељине.
Раскид уговора је крајем априла иницирала Скупштина општине Херцег Нови гласовима свих одборника, наводећи да Кнежевић није испунио обавезе. Он је, како је упозорено, умјесто најављених 119 милиона еура уложио мање од три милиона, што је потврдило и Министарство здравља.
Раскид је тражен и због тога што су објекти под хипотеком на скоро 12 И милиона за кредите које И су користиле Кнежевићеве фирме. Одм борници су се жалили и на ЈП низак ниво здравствене заштите и траже да се ова болница врати у државни здравствени систем.
Конзорцијум, на чијем челу је Атлас група, тај комплекс на 50 хиљада квадрата земљишта са 19 објеката купио је 2008. Требало је да држави за бивши војни комплекс уплати 25 милиона еура, али је платио у обвезницама које је раније купио по нижим цијенама, па им је имовина коштала дупло мање од уговорене цифре.
Има услова за раскид уговора
Премијер Мило Ђукановић је, на премијерском сату 18. новембра, најавио покретање поступка за раскид уговора за болницу у Мељинама.
Владина Комисија за економску политику (КЕП) недавно је потврдила да је конзорцијум прекршио више ставки из приватизационог уговора и препоручила Влади да формира стручну комисију која ће прегледати сву документацију. Разматрали су извјештај о реализацији уговора. који је предложило Министарство здравља.
Из извјештаја се може закључити да су се већ 2011. и 2012. године стекли услови за раскид уговора. Купац је у року од три дана након потписивања уговора требало да на прелазни (есцроw) рачун пренесе 30 одсто купопродајне цијене, односно 7,53 милиона еура вриједне обвезнице. У извјештају је наведено да и^инистарство финансија и банка код које је рачун требало да буде отворен, НЛБ Монтенегро, сада немају документацију 0 њему. У саопштењу о затварању посла од 1. м марта 2010. је наведено да су све обавезе плаћене. Констатовано је да је Кнежевићев конзорцијум 29. јануара 2009. године преостали износ платио са 17,57 милиона обвезница номиналне вриједности од једног еура. Како је наведено, те обвезнице су у том тренутку имале тржишну вриједностод 4,57 милиона еура.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
poceli su da se ujedaju izmedju sebe..odlicno