Предсједник ГРЕКО-а забринут због реизбора Весне Меденице: Измјеном Устава против корупције у Црној Гори
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/06/Marin-Mrcela.jpg)
Марин Мрчела
Предсједник ГРЕКО, Марин Мрчела, о томе шта Црна Гора мора урадити у погледу испуњавању сугестија за борбу против корупције у судству, за „Побједу“ је поновио више пута да треба доћи до измјене Устава, истичући да наша држава неће бити ни прва ни посљедња земља која ће то морати да уради.
„Измјена Устава и закона којима се ограничава мандат предсједника судова у складу је са нашим препорукама, али интерпретација није. Циљ је био ограничити моћ и број мандата предсједника судова како би не били предуго у фотељи. Ако је то био циљ, ако је то била сврха, онда она мора бити примијењена у пракси“, истакао је за Побједу предсједник Групе држава за борбу против корупције (ГРЕКО) Марин Мрчела.
Челник овог тијела Савјета Европе представио је на коференцији за медије нови извјештај ГРЕКО који се односи на испуњавање препорука у земљама чланицама.
Наша држава је у погледу испуњавања препорука на процентуалном нивоу од 55 одсто (шест од 11 препорука примијењено, двије дјелимично и три неиспуњене препоруке), пише Побједа.
Црна Гора је у фебруару добила одређене критике у погледу испуњавања препорука за борбу против корупције у судству. Ескперти ГРЕКО изразили су забринутост због реизбора предсједнице Врховног суда Весне Меденице за трећи мандат, као и нови мандат четири предсједника нижих судова који иза себе имају више од два мандата. Тада су из тијела Савјета Европе за антикорупцију казали да ће у будућем периоду пажљиво пратити активности у овом сегменту црногорског друштва.
![Medenice](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2017/05/Vesna-Medenica-603.jpg)
На питање шта Црна Гора мора урадити у погледу испуњавању сугестија за борбу против корупције у судству Мрчела је поновио – измјена Устава, истичући да наша држава неће бити ни прва ни посљедња земља која ће то морати да уради.
„Чекамо да видимо измјене Устава, али и измјене у интерпретацији актуелног како би највиши законодавни акт био у складу са препорукама ГРЕКО-а, као и у складу са циљевима и сврхом измјена Устава“, истакао је Мрчела.
Он је нагласио да је дио Устава којим се ограничава мандат предсједника Врховног суда у складу са препорукама Групе држава за борбу против корупције, али интерпретација тог прописа, као и Закона о Судском савјету и судијама није.
„Устав је недавно мијењан и ограничава мандат предсједника суда на два. И поред тога било је реизбора зе пет предсједника судова који сада имају три мандата, неки и више. То је захваљујући веома партикуларној интерпретацији, те да ће свака друга интерпретација бити имплементација прописа ретроактивно. Ретроактивна примјена није забрањена, то је могуће, посебно када имате на уму због чега је Устав мијењан. Он је у складу са нашим препорукама, али интерпретација није“, казао је Мрчела.
Још једна од критика коју је ГРЕКО упутио у фебруара је то што препорука да у Судском савјету не буде представника извршне власти није примијењена.
„Црна Гора једна је од држава примјера гдје треба забранити било какву партиципацију припадника извршне власти у Судском савјету“, рекао је Мрчела.
Говорећи о извјештају челник ГРЕКО рекао је да анализа није заснована на перцепији о корупцији у државама чланицама Савјета Европе, него искључиво на бројкама испуњености препорука.
„Црна Гора је међу државама са највећим процентом усклађености препорука у области парламентаризма. Финска, Норвешка и Велика Британија примијенили су све сугестије (100 одсто), Албанија и Шведско нешто више од пола (по 60 одсто), а Црна Гора, Азербејџан, Бугарска и Латвија су испуниле пола препорука које су им упућене (по 50 одсто)“, прецизирано је у извјештају, пише Побједа.
До почетка ове године Црна Гора испунила је двије од четири препоруке, једну је примијенила дјелимично, а једну није.
„До краја децембра 2019. године Ирска је имала највећи проценат неиспуњених препорука у области судства, праћена Швајцарском (75 одсто), Турском (73 одсто), те Црном Гором, Аустријом, Француском и Грчком (по 67 одсто)“, наведено је у извјештају.
Од три препорука Црна Гора је испунила једну, а двије није.
„Црна Гора спада у групу држава које су највише усклађене са препорукама ГРЕКО у области тужилаштва. Данска, Естонија, Финска, Њемачка, Ирска, Малта, Холандија, Норвешка, Шведска, Швајцарска и Велика Британија испунили су по 100 одсто. Нешто мање усклађености остварили су Словенија (89 одсто), Бугарска (83 одсто), док су Исланд, Литванија и Црна Гора остварили по 75 одсто“, рекли су из ГРЕКО.
До почетка 2020. године Црна Гора испунила је три препоруке, а једна је примијењена дјелимично.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)