Представљен нови концепт пројекта „Будва Европска пријестоница културе“
1 min readФинална презентација унапријеђеног умјетничко-програмског концепта са развијеним визуелним идентитетом пројекта „Будва 2028 – Европска пријестоница културе, град кандидат“ одржана је синоћ у Будви на градској Цитадели.
Ријеч је о реномираном догађају који је организовала Општина Будва у сарадњи са Туристичком организацијом општине Будва и Савјетом за културу Општине Будва.
Предсједник Скупштине Општине Будва Никола Јовановић и истакао да су бенефити овог програма вишеструки, и да је намјера локалне управе и Општине Будва јда културу стави у средиште развоја и даљег стратешког планирања, не само туризма, него инфраструктурног, планског и сваког другог развоја,.
– Сматрамо да Будва као антички град који је стар преко 2,5 миленијума сада треба да доживи своју нову еру, да постане средиште културе0 поручио је он.
У овом пројекту Будва учествује заједно са Котором, Тивтом и Херцег Новим, а пред кандидатима је завршна фаза апликације. Панел од 10 експерата Европске комисије ће 19. септембра одлучивати да ли ће ову престижну титулу 2028. носити Будва или противкандидат Скопље.
– Ми смо оптимисти да ће Будва 2028. постати Европска пријестоница културе. Вјерујем да ће панел експерата одлучити у том правцу и са нестрпљењем очекујемо одлуку која ће услиједити крајем сепрембра ове године – истакао је предсједник СО Будва.
Наду да ће Будва остварити овај велики успјех изразио је и министар економског развоја и туризма Горан Ђуровић.
– Будва има велику подршку Владе и спремни смо да урадимо све што је потребно да Будва добије ову значајну титулу – рекао је он.
Током синоћ одржане презентација представљен је нацрт програмске књиге и унапређени визуелни идентитет пројекта, те је отривен нови слоган “Врх: Пут хероја” којим Будва као град херој гради пут до значајног европског признања.
Предсједник Савјета за културу Општине Будва Предраг Зеновић је поручио да је највећа добробит овог пројекта „промјена свијести нас грађана о свом граду“.
– Пуно тога се може добити у самом процесу, новчана и логистичка подршка Европске уније кроз пројекте који су намијењени култури. Уколико организујемо све о чему смо говорили у инфраструктурном и програмском смислу, мислим да ће Будва 2028, 2029. године и на даље изгледати потпуно другачије. Биће то исти град, али ће у своје темеље ставити културу, имаће активан културни живот током цијеле године, биће град који живи током цијеле године и у којем млади стварају – навео је он.
Умјетничка директорка пројекта “Будва – Бока 2028” Моника Поњавић је казала да Будва већ има користи од саме израде пројекта.
– Чак и без титуле, пратећи Стратегију развоја културе Будве, на којој општински тим интензивно ради, можемо да пратимо развој који смо замислили, јер је апликација са којом развијамо умјетнички програм уско везана са Стратегијом развоја културе града. Друга је да се више улаже у капацитете у смислу умјетника, културних радника, људских капацитета, али и инфраструктурних капацитета који могу да подрже ту причу. – напоменула је она.
Програмски директор “Будва – Бока 2028” Немања Миленковић је казао да је Европска пријестоница културе је престижан пројекат на који је поносна и сама ЕУ, зато што културу једног града ставља у средиште укупног развоја.
– Огроман успјех Будве је што је ушла у финале. Са оваквим концептом смо успјели да направимо комбинацију снажне жеље и посвећености локалних актера,. Сада разрађујемо и унапрјеђујемо концепт да бисмо коначно 20. септембра сазнали да ли смо успјели да постанемо Европска пријестоница културе за 2028. годину – поручио је он.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: