ИН4С

ИН4С портал

Представљен зборник у част Хајдиновог 90. рођендана

1 min read

nikola-hajdin01-fonet-fonetzoran-mra_f

Књига „Зборник у част Николе Хајдина поводом деведесетог рођандана“, чији су уредници Ђорђе Злоковић, Градимир Срећковић и Ненад Марковић, представљен је данас у Свечаној сали Српске академије наука и уметности (САНУ).

О стваралачком опусу и врхунским достигнућима председника САНУ, Хајдина , говорили су његови пријатељи, сарадници и ученици: академик Злоковић, проф. др Томислав Игић, доцент др Ненад Марковић и доцент др Братислав Стиповић.

Они су нагласили да се стварлачки опус професора Хајдина (4. април 1923) током дуге научне и професионалне делатности може пратити кроз шест области у којима је он остварио изузетне резултате.

У теорији конструкција дао је нов и оригиналан нумерички метод за решавање дводимензионалних проблема, у пројектовању моста Орашје применио је оригинални поступак за анализу танкозидних спрегнутих конструкција са произвољним распоредом саставних материјала.

Његови радови из области танкозидних штапова и конструкција спадају у ред водећих у свету, о чему је говорио Стиповић.

Учесници данашње промоције истакли су и да је Хајдин један од пионира у пројектовању мостова са косим затегама, а проблемом стабилности и граничне носивости лимених носача бавио се током више деценија у оквиру теоријских и експерименталних истраживања.

Осврнули су се и на проблем импакта (удара) саобраћајних средстава на инжењерске објекте који је посебна област у којој је Хајдин формирао са сарадницима један успешан модел и отворио пут млађим научницима у решавању тог проблема.

Марковић је нагласио да стваралаштво и активност проф. Хајдина карактерише непрекидно присуство у међународној научној и стручној јавности, од првог научног рада објављеног 1953. до данашњег дана.

Хајдин је, према речима његовог ученика и сарадника Стипанића, свој научни опус обликовао тако да је био иновативно применљив у техничко-инжењерској пракси, а као грађевински конструктор пројектовао је грађевинске објекте тако да су они били одраз најновијих стручних и научних достигнућа тог времена.

Сам Хајдин, скроман, није желео да говори о свом научном раду. Приметио је да је много што шта урадио „током два радна века“ и издвојио интегралне једначине и мостове са косим затегама као нешто о чему вреди говорити.

Председник САНУ је захвалио својим сарадницима, асистентима, пријатељима на помоћи коју су му указивали.
„Мој радни век је врло дуг, заправо то су два радна века и имао сам много сарадника и обухватио шест области, од којих су неке и данас актуелне“, рекао је Хајдин.

„Код мене је био јединствен тај спој теорије и њене примене. Своје теорије сам проверовао експериментима, уз велики ризик“, додао је он.

Зборник су своме професору Николи Хајдину посветили пријатељи и сарадници, поводом његовог 90. рођендана као израз поштовања, захвалности и пријатељства.

Уводни прилог у зборнику, који је објавило „Helicon Publishing“, даје кратак преглед научних и стручних радова академика Хајдина, у којима су издвојени они резултати који су по мишљењу аутора и научне критике представљали допринос прогресу науке.

Прилози његових сарадника могу се поделити у две групе. Прву групу чине радови из области у којима је Хајдин својим теоријским истраживањима поставио чврсте темеље.

Неки од радова су проистекли из сарадње са Хајдином, а неки представљају трајну надоградњу у тим областима, док другу групу чине радови аутора који припадају широј породици истраживача и градитеља у области науке и инжењерске праксе у којој Хајдину припада завидно место.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *