Представљена књига „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку“
1 min readКњига „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку“ аутора Драгослава Ћетковића представљена је вечерас на скупу у Коларчевој задужбини, у присуству епископа новобрдског Илариона и других учесника и званица.
У уводном обраћању присутнима, епископ Иларион је рекао да му је част и благослов да буде присутан у име патријарха Порфирија, као и епископа рашко-призренског Теодосија.
Епископ Иларион је нагласио да АП КиМ доживљава „као своју колевку у буквалном смислу“, и додао да је значајно окупљање оваквим поводима, „који су у складу са библијским виђењима света, у којима је човек круна стварања“.
„Наша света косовско-метохијска земља се упозна тек кроз људе. То је земља народа који је кроз векове ропства и тешких мука био чувар завета“, поручио је епископ Иларион.
Према његовим речима, дугујемо захвалност Ћетковићу због труда да се задржи у свом завичају Обилићу и својим лексиконом „остави траг за поколења и наук како да живимо угледајући се на добре примере“, преноси Спутњик.
Издавачка кућа Обележја плус и Фондација „Браћа Карић“, уз благослов патријарха Порфирија, објавили су „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку“ као наставак прве истоимене књиге Ћетковића из 2018. године.
Ћетковић кроз више од 700 биографских јединица и више од 250 фотографија представља српско културно наслеђе у АП КиМ.
У књизи су представљене биографије Срба који су својим животом, радом и несебичним доприносом јужној покрајини обележили време у којем су живели, као што су црквени достојанственици, академици, професори, учитељи, лекари, инжењери, привредници, књижевници, културни и спортисти.
Ту су биографије патријарха Порфирија, епискипа Илариона, свих чланова породице Карић, диригенткиње Јасмине Новокмет, композитора народне музике Благоја Кошанина, вокалне солисткиње Радио Београда Соње Перишић, глумца Милана Васића, младе певачице Павлине Радовановић, рок певачице Снежане Мишковић Викторије и бројних других.
Као аутор увода укњигу, у којем говори о узроцима збивања у АП КиМ, академик Славенко Терзић је рекао да је Ћетковићево дело „врло драгоцена књиге, врло леп лексикон и прилог историји Срба, нарочито на КиМ, као срцу старе Србије“.
„Кад се разговара о Косову има милион асоцијација и тема. Чини ми се да нисмо довољно сагледали допринос Срба са КиМ српској науци, култури и привреди. Ово је драгоцен допринос истраживању теме КиМ коју никад не смемо заборавити“, упозорио је Терзић.
Оценивши да данас у АП КиМ „гледамо тријумф расне мржње Албанаца“, према Србима, која се огледа у уништавању трагове материјалне и духовне културе, Терзић је додао да „не треба да очајавамо, треба да се боримо се за срце наше земље“.
Напоменувши да је потребно имати стратегију у борби за АП КиМ, Терзић је признао да не види да постоји, а само „дугорочна и дубинска стратегија може дати резутате“.
Универзитетски професор Миливоје Павловић је изразио да ће бити настављен значајан посао на очувању имена и дела многих људи који нису могли ућуи у ова два тома „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку“, где се ниједно име није нашло незаслужено.
Универзитетски професор Живко Кулић је напоменуо да су у књизи и „стихови који сведоче о историјским догађањима на КИМ“, бројне фотографије и мапе, које помажу да се потпуније сагледају природне лепоте, православне светиње, историјска знамења, ношње, насеља и „неретко преорана, чак и поплочана српска гробља“.
„Књига је повод да још једном попричамо на другачији начин о нашој јужној покрајини, разапетој између добра и зла“, рекао је Кулић, преноси Танјуг.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: