IN4S

IN4S portal

Prelomno leto Gospodnje 2021.

1 min read
Budući pisci istorije Srpske Pravoslavne Crkve će, izvesno je, godinu koja je na izmaku zbog brojnosti događaja opisivati kao izuzetnu

Budući pisci istorije Srpske Pravoslavne Crkve će, izvesno je, godinu koja je na izmaku zbog brojnosti događaja opisivati kao izuzetnu, verovatno i kao prelomnu. Posle predstavljenja četvorice čelnika naše Crkve, patrijarha Irineja i arhijereja Amfilahija, Atanasija i Milutina, krajem prethodne i početkom tekuće rodine, zatim izbora Svetejšeg Porfirija za novog predstojatelja Srpske Patrijaršije, događaj zbog koga 2021. leto Gospodnje može poneti i epitet prelomnog je izbor i ustoličenje novog mitropolita crnogorsko-primorskog, potom i izbor i ustoličenje novog episkopa budimljansko-nikšićkog.

Jednoglasno, štaviše jednodušno, od svih članova Svetog Arhijerejskog Sabora, aklamativno prihvatanje predloga naslednika Svetog Save da za cetinjskog mitropolita bude izabran dotadašnji episkop budimljansko- nikšićki, naterao je da se otkriju oni koji su medijskim manipulacijama i spinovima na društvenim mrežama želeli da u Crkvi kreiraju atmosferu međusobnog nepoverenja. U danima koji su prethodili, a porotovo posle ustoličenja 5. septembra na Cetinju, potpuno su se otkrili, ispoljavajući bes, pa i otrovnu mržnju prema neposrednim protagonistima spektakularnih događaja u Podgorici i u Cetinjskom manastiru, njegovojovoj Svetosti Patrijarhu Srpskam gaspadinu Porfiriju, Njegovim Visokopreosveštenstvu Mitropolitu crnogorsko-nrimorskom gospodinu Joanikiju i desetinama hiljada pravoslavnih Srba okupljenih oko hrama Vaskresenja Hristovog u Podgorici, koji su zapravo slika raspoloženja stavova i rešenosti srpskog pravoslavnog naroda u celini.

Uz već predvidive beogradske, podgoričke i sarajevske, najviše besa, indisponiranosti i žalosti zbog odlučnosti patrijarha Porfirija i mitropolita Joanikija, stiglo je sa zagrebačkih adresa, i to sa obe strane ulice, one koji nastanjuju tzv. slobodoumni levičari, i desne, sa koje se javljaju ratni veterani i ekstremni ,katolički“ intelektualci. Jedan crkveni čin koji je tpebalo da bude uobičajen, praktikovan ko zna koliko puta u istoriji, otkrio je da je hrvatska politika Crnu Goru, do 5. septembra 2021 videla kao svoje zadnje dvorište.

Svi ovi događaji, uključujući slične komentare koji su, mahom iz Podgorice usledili posle ustoličenja episkopa Metodija u svešteni tron arhijereja budimljansko-nikšićkog u manastiru Đurđevi stupovi podvlače međuzavisnost između duhovnosti i politike, odnosno da je politika izraz duhovnag stanja i naroda i narodnih predvodnika.

Kakva je duhovno stanje našeg pravoslavnog naroda najbolje pokazuju njegove duhovne vođe patrijarh Porfirije i mitropolit Joanikije koji ujedinjeni rame uz rame, duže od četrdeset godina koračaju putem koji u život vodi, a reči koje su izgovorili u pomenutim događajima „Večernje novosti“ ovim izdanjem žele da sačuvaju za buduća pokolenja.

D. Stokanović

Nije crnogorski ako nije srpski; ilustracija: IN4S

Pročitajte JOŠ:

„Pustićemo ti malo krvi, sokole“

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Prelomno leto Gospodnje 2021.

  1. Stanje,

    Sa maskama i(li) bez (njih)

    (od onomad) 

    Usmeno ili više ili manje pismeno, 

    «partizanština» —  izraz za karakterističan stav i pristup. 

    «nisam….— ali mogu da pogledam…»

    #
     

    Danas me pita jedna ženska osoba šta mislim koja (čija) vakcina manje boli…

    Dobar izraz (meni, skreće pažnju) je nedavno dao jedan izraelski novinar, 

    PTS je istumačio nanovo kao PREtraumatski sindrom, opisujući ono što gleda oko sebe. 

    Takođe, prilagođen(o) aktuelnom nam trenutku – elektronski modifikovan artiklima svakodnevne (novo)upotrebe vizuelan prikaz oslikanog svoda Sikstinske kapele, na ruskoj društvenoj mreži prati natpis 

    “ u Infektivno odeljenje Psihijatrijske klinike“ 

    (…se Svet pretvorio) 

    Još nešto, iz sjećanja «po očima», 

    Po Ne dlя menя — Nikita Mihalkov je uradio motiv celog jednog filma,  

    Kao poziv na prisjećanje na s v(ij)e s t  o Vaskrsenju prisutnu široko —  kod generacija pre (naših, danas).  Pomirenost sa Bogom i spremnost na žrtvu za bližnje — to se oseća, 

    I «njenu crkvu jeliku», 

    A — «na našu tugu veliku», 

    …“Da vedaюt potomki pravoslavnыh // Zemli rodnoй minuvšuю sudьbu…“, A. S. Puškin, „Boris Godunov“ 

    4
    1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *