ИН4С

ИН4С портал

Преминуо Спасоје Паја Крунић, бивши градоначелник Београда

1 min read
Јуче је у Београду у 81. години преминуо Спасоје Паја Крунић, редовни професор Архитектонског факултета у пензији, редовни члан Академије инжењерских наука

фото: Н.Фифић

Јуче је у Београду у 81. години преминуо Спасоје Паја Крунић, редовни професор Архитектонског факултета у пензији, редовни члан Академије инжењерских наука, председник Градске владе Београда (1997-2000), потпредседник прелазне Владе Србије (2000-2001), посланик у скупштинама Србије (1997-2000) и СР Југославије (2000-2004), председник Политичког савета и члан Председништва Српског покрета обнове.

Крунић је рођен 1939. године у Никшићу. Основну и средњу школу завршио је у Београду, а дипломирао је на Архитектонском факултету Београдског универзитета, на којем је касније постао предавач и шеф Катедре за архитектонско и урбанистичко пројектовање.

Крунић је после победе Коалиције „Заједно“ на локалним изборима и тромесечних демонстрација за признавање изборних резултата, као представник СПО, био на челу извршне градске власти у Београду од 1997. до 2000. године. Као први некомунистички премијер Београда после Другог светског рата остаће упамћен као изузетно стручан и одговоран човек који се налазио на челу престонице у време бомбардовања наше земље.

Београђани памте да су у то тешко време све градске службе које је Крунић преводио, беспрекорно функционисале, посебно се ангажујући на чувању живота и здравља житеља престонице, уредном снабдевању становништва, спасавању повређених из рушевина, њиховом лечењу и опоравку, збрињавању оних који су остали без домова и помоћи породицама погинулих.

Крунић је пројектовао више од педесет објеката и здања, међу којима су и Спомен-парк у Краљеву, Командно-оперативни центар МУП-а у Београду, Прихвалитиште за странце у Падинској скели, Палата „Зора“ на углу Макензијеве и Кнегиње Зорке у Београду, пословни објекат у Кнез Михаиловој 30 и мотел „Корал“ код Ариља. У нека од његових најзначнијих архитектонских дела сврставају се и незавршени храм Христа Спаса у Приштини, чија је градња прекинута 1999. године, и Спомен-дом на Равној гори, за чији је пројекат добио престижно признање „Борбину награду за архитектуру“, за најбољеостварење у 2000. години.

Међу бројним наградама и признањима која су додељена овом ствараоцу, истичу се Велика награда Србије за примењену уметност и дизајн; „Златни беочуг“ Културно-просветне заједнице Београда; Велика награда Савеза архитеката Србије за животно дело; Награда за животно дело, УЛУПУДС-а; Признање за архитектонски догађај године Друштва архитеката Београда и „Добровићева награда“, Асоцијације српских архитеката.

Крунићу је 2016. године уручен орден Светог Саве, високо одликовање Синода Српске православне цркве за несебично залагање на изградњи и обнови храмова и црквених објеката на подручју Београда, посебно у својству председника Грађевинског одбора за уређење храма Светог Марка на Ташмајдану.

Спасоје Крунић биће сахрањен у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу.

Прочитајте ЈОШ:

Следећег љета се пушта брза пруга Београд-Нови Сад, а у перспективи и до Ниша

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Преминуо Спасоје Паја Крунић, бивши градоначелник Београда

  1. Da smo se hranili ljubavlju, profesore,
    a ne staklom i cementom,
    Danas bi nam deca bili graditelji Beograda,
    a ne Dubaija i Šangaja,
    Danas nam ne bi nicao korov iz
    temelja nedovršenih i oskrnavljenih hramova,
    Danas Vam ne bih na grobu plakala,

    Već bi se, zaneseni,
    šetali procvetalim bulevarima,
    kao nekad, tako divno dugačkom
    Kumodraškom ulicom;

    Ja, zaljubljeni brucoš sa crnim čipkastim rukavicama i šeširom,
    Vi, mladi asistent u farmerkama i teksas jakni.

    Da smo se hranili ljubavlju, profesore,
    onim ukradenim pogledima i nikad ispovedanim osećanjima,
    Danas bi se i na distanci od dva metra
    ljubili osmesima
    i grlili dušom.

    Da smo se hranili ljubavlju, profesore,
    a ne ambicijama,
    projektima i
    prestižom,
    Danas bi BOG na nas gledao,
    A ne, ovom nemom poslednjom ispovesću,
    začuđeni slučajni prolaznici…

    Vas, nasmejanog elegantnog gospodina sa štapom i leptir mašnom
    i mene, razdraganu i srećnu damu srednjih godina.

    Danas bi nas BOG video, profesore,
    a ne zemljani pokrov i crni veo.??

    G.R.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy