Пресуда за убиство Милића на Цетињу: Недовић и Лаличић осуђени на укупно 35 година затвора
Виши суд у Подгорици осудио је Цетињане Лазара Недовића и Пера Лаличића на јединствене казне од 18 година и 10 мјесеци, односно 17 година затвора за тешко убиство суграђанина Богдана Милића, као и рањавање Драгана и Горана Вушуровића и Марка Вујачића 11. јуна 2019. године…
Пресуда је изречена након поновљеног суђења, након што је Апелациони суд Црне Горе укинуо прву првостепену одлуку.
Недовић и Лаличић су за тешко убиство и тешко убиство у покушају добили по 16 година затвора, док је Недовић за два кривична дјела – недозвољено држање оружја, осуђен по годину и по затвора. Лаличић је за исто дјело добио годину и по затвора.
Окривљени Митар Марковић који је првом пресудом осуђен на 11 година затвора, данас је ослобођен од оптужбе да је помогао Недовићу и Лаличићу у убиству Милића.
Окривљени Мошо Паовић и Жарко Пејаковић, као и претходном пресудом, ослобођени су од оптужби за учешће у овом кривичном дјелу.
Првостепену пресуду данас је изрекло кривично вијеће судије Ненада Вујановића.
Судија је у образложењу пресуде између осталог казао да је током поступка доказано да су Недовић и Лаличић одговорни за убиство Милића и рањавање Вушуровића И Вујачића.
„Недовић је испалио више пројектила према Милићу наносећи му пет прострелних рана од којих је преминуо док је Лаличић испалио више хитаца према Вушуровићима и Вујачићу са намјером да их убије, након чега су обојица оптужених побјегли“, навео је судија Вујановић.
Материјални докази
Судија Ненад Вујановић је казао у образложењу пресуде да се осуђујућа пресуда против Недовића и Лаличића темељи на материјалним доказима.
Додао је да су кључни докази за осуђујућу пресуду билошки трагови оптужених који су пронађени на чаури пронађеној на мјесту гдје се догодио злочин као и оружју и силиконским маскама који су пронађени у руксаку закопаном у мјесту Шпадијерски врх.
„Вјештачења су показала да ДНК на чаури и стварима из руксака припадају Недовићу и Лаличићу. И ово је за суд био кључни доказ“, казао је судија Вујановић.
Износећи одбрану пред судом, окривљени Недовић и Лаличић су испричали да су након кошаркашког тренинга отишли у стан код друга који је славио рођендан.
„Друг је донио торбу и извадио силиконске маске и оружје. Рекао нам је да му је то донио неки момак из Подгорице да је преда неком човјеку из Цетиња. Потом смо те маске стављали на лице и додиривали оружје, како би забавили дјевојке“, навео је раније Недовић.
Судија је казао да одлука оптужених да не одају име особе код које су биле на рођендану и у чијем су наводном власништву предмети из ранца су биле разлог због којег је суд њихове тврдње цијенио као неувјерљиве.
„Очекивано је било да оптужени наведу које је то лице јер би можда све било другачије. Суд не види као разумнију њихову одлуку да не открију идентитет особе иако им је са друге стране пријети висока затворска казна због чега није повјеровао у ове њихове тврдње“, рекао је судија Вујановић.
Додао је да тужилаштво није пружило ни један доказ да су оптужени у овом предмету били чланови криминалне организације.
„Оптужбе тужилаштва у овом дјелу представљају општу апстракцију јер нема доказа постојање криминалне организације, како је формирана, ко је налогодавац тешког убиства Милића и покушаја убиства три особе. Неспорно је да је Недовић починио убиство Милића али није доказано да је то учинио као припадник криминалне организације“, истакао је судија Вујановић.
Судија је навео да тужилаштво није пружило ниједан доказ да је Митар Марковић помогао у убиству Милића.
„У праву је био бранилац када је рекао да се оптужба против Марковића заснива на правно неваљаним доказима. Није доказано да је Марковић био у контакту са оружјем из којег је пуцано а које је наводно предао Недовићу и Лаличићу. Осим тога, нису понуђене ни чињенице које би указале да је помогао извршиоцима кривичног дјела обезбјеђивањем смјештаја“, закључио је судија Вујановић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: