Прича о руднику „Брсково“ дочекана на “нож” у Мојковцу: Да ли ће грађани добити економски просперитет или нову еколошку бомбу?
1 min readУ Мојковцу су се ових дана потегле разне полемике и спекулације о отварању рудника Брсково, гдје инвеститори имају план да отворе рудник који ће наводно дугорочно функционисати и запослити преко 400 радника.
Швајцарска рударска компаниија „Tara Resources“ откупила је концесионо право 2018. године и унаприједила пројекат додатним бушењем, техничким студијама и студијама заштите животне средине. Компанија је тренутно у фази израде капиталног рударског пројеката, као и процјена утицаја на животну средину, све са циљем добијања одобрења, дозволе и сагласности за експлоатацију.
Очекивана инвестиција изградње износи око 150 милиона евра, и односи се на отворени коп, ново постројење за прераду руде и ново јаловиште удаљено од града.
Мојковац, некада индустријски град, сада је варош која се може похвалити само свакодневним исељавањем становништва. Мало који град на сјеверу Црне Горе могао се похвалити развијеном привредом као што је то могао Мојковац.
Фабрике које су запошљавале на хиљаде радника представљале су друштвено богаство које је гарантовало напредак. Један од гиганата био је Комбинат индустрије дрвета, „Вукман Крушчић“, који је запошљавао око 1.000 радника. Продат је 2006. године, а комплетна имовина је порушена и распродата. Поред тога, затворен је и рудник олова и цинка „Брсково“, као и пољопривредно-трговачко предузеће „Бојна њива“, шумско предузеће „Цер“, земљорадничка задруга „Подбишће“, конфекција „Ком“, угоститељко-туристичко предузеће „Сињајевина“…
Приватизација, начин на који је она спроведена, довела је, на жалост, до тога да поменуте фабрике и предузећа престану са радом, а самим тим, велики број породица гурнут је на руб егзистенције.
И 2015. обећано да ће рудник бити поново отворен
Аустралијска компанија Balamara Resources Limited (BRL), са сједиштем у Перту, одлучна је у била намјери да 2015. године отвори нови рудник олова и цинка у Мојковцу.
„Имамо доказане резерве руде од најмање 27 милиона тона, три пута веће него што се у почетку мислило, а то је нешто што се не пропушта – рекла је тада представница компаније Милијанка Мараш, која данас преговара у име швајцарске рударске компаније „Tara Resources“.
Да су обећања концесионара DOO North Mining који је основала аустралијска компанија Sultan Corporation, испуњена, мојковачки рудник Брсково би радио већ седам године, а сва геолошка истраживања руда олова, цинка и бакра била би одавно завршена.
Влада и Аустралијанци током минулих неколико година нијесу с јавношћу дијелили много информација о детаљима реализације тог пројекта, ако их је уопште и било. Познато је само да је бројним анексима стално продужаван рок концесионару.
Према пројекту од прије седам година било је планирано да се у рад рудника уложи између 35 и 50 милиона америчких долара. Тада је речено и да би експлаотација руде могла да почне 2014. године. Концесиона накнада за деценију и по рада рудника и то при минималној производњи од око 250.000 тона руде требало је да буде око 600.000 евра.
Сада је извјесно да North Mining није успио у свом науму.
Шта мисле грађани, а шта политичари?
Одборник Демократског фронта и функционер Нове српске демократије Веско Делић тему оварања рудника Брсково посматра са сва аспекта – економског и еколошког.
„Оно што се могло чути и прочитати у медијима ових дана, а везано за могуће отварање рудника у Мојковцу, свакако да привлачи велику пажњу јавности, а посебно Мојковчана. Ја бих то посматрао са два аспекта. Један је економско-егзистенцијални а други еколошки. Мојковцу су насушно потребна нова радна мјеста, и у том контексту отварање рудника би значило живот Мојковцу. Системским уништавањем индустрије град је практично остављен без реалног сектора и свако покретање производње је кисеоник за нашу општину“, казао је Делић за портал ИН4С.
С друге стране, општина се налази у таквом природном окружењу да је отварање рудника и то површинског типа, према њговим ријечима, врло осјетљиво питање.
„Много је важно истаћи да свако „роварење“ по природном амбијенту значајно умањује шансу да Мојковац постане туристичко мјесто. У прилог томе иде и чињеница да смо до прије само 10 година имали језеро рудног отпада у самом центру града, које је било црна еколошка тачка Црне Горе, и неко ново „Јаловиште“ би био велики корак уназад.
С тога, врло је важно видјети елаборат процјене утицаја на животну средину и план инвеститора како ће заштитити природни амбијент“, истиче Делић.
Наш саговорник каже да актуелној теми треба приступити аналитично и добро извагати шта су мане а шта врлине оваквог пројекта.
„Такође, поучен искуством претходних изборних година, све ово бих узео са једном дозом резерве, јер није непознато да су локалне власти на челу са ДПС-ом „отварале“ рудник сваке 4 године. Грађани би жељели да чују шта о овоме мисле у одлазећој локалној власти и да обавијесте јавност. Мојковцу треба одговорна власт и мудри потези. Не сумњам да ћемо је од јесени и имати“, закључио је Делић.
Богавац (УРА): Рудник може – девастација природе не може!
Биљана Богавац, одборник СО Мојковац и потпредсједница ОО УРА Мојковац, подсјетила је да је једно од првих потеза бившег режима, пошто су са улице дошли на власт, било је гашење рудника Брсково.
„Можда старије суграђане сјећање полако издаје, али кажу да се не сјећају да је тада од стране државног врха неко цртао некакво срце над тужном судбином рудника, нити да су се лиле крокодилске сузе, а готово 700 радника рудника је остало на улици због оних који су дошли са улице. – Лицемјерство бившег режима у свом пуном сјају“, истиче Богавац за ИН4С.
Због гашења рудника Брсково, каже она, као и на стотине других предузећа по Црној Гори, говорили су у своју одбрану, из бившег режима, да рудник није могао да одговори на процес транзиције па је због тога угашен.
„Док данас, готово 30 година касније, сазнајемо да неки страни инвеститор мисли да рудник може бити профитабилан, а свједоци смо да транзиција још у потпуности није завршена. Њиховом лицемјерству никад краја“, истиче наша саговорница.
Такође, подсјетила је да је санација некадашњег јаловишта рудника Брсково, црне еколошке тачке нашег града, завршена 2011. године у циљу заштите животне средине и здравља грађана Мојковца.
„Из бивше власти знају у сваком тренутку и на сваком мјесту да се хвале тим пројектом финансираним махом од стране грађана Црне Горе, а данас ако локална управа дозволи страном инвеститору да отварањем рудника „отвори“ и неко ново јаловиште, неку нову црну еколошку тачку, неко ново девастирање природних богатстава Мојковца и Црне Горе, онда смо „џабе кречили“. А њихово лицемјерство ће се показати на још једном примјеру“, наводи Богавац.
Међути, додаје, да се сада из одређених кругова локалне власти, посвађаног ДПС-а, се чују и неки други тонови.
„Па иако су пред сваке изборе како локалне, тако и државне наговјештавали отварање рудника и у том циљу дозволили да се активно врше испитивања, сад одједном им се то не свиђа. Чудно, изгледа да их је губитак власти на државном нивоу лишио ракетирања страних инвеститора па су сада постали велики борци за екологију. Лицемјерство, лицемјерство, лицемјерство“, устврдила је Богавац.
Она истиче да Грађански покрет УРА није против отварања рудника, чиме би било запошљено пар стотина грађана Мојковца, али јесу против нове црне еколошке тачке, девастирања природе и угрожавања здравља свих грађана Мојковца, али и свих његових туристичких потенцијала, што би довело до смањења броја туристичких радника.
„Па се поставља питање, колико би изгубили тиме што би добили поново рудник? Према томе, рудник може, али под условом поштовања најстрожијих еколошких прописа Европске уније. У супротном ми, као дио европске породице Зелених, ћемо стати на пут још једној сулудој замисли угрожавања животне средине, као што смо стали на пут изградњи војног полигона на Сињајевини заједно са грађанима или попут изградње минихидроелектрана, чиме је уништено на десетине ријека по Црној Гори, као и живот у њима и око њих, а све то зарад богаћења пар појединаца блиских бившем режиму, а на уштрб грађана“, каже наша саговорница.
СНП: Памте мојковачке генерације зла и болести које им је бивше јаловиште нанијело
СНП Мојковац сматра да развој Мојковца не треба да се базира на најави инвестиција у рудник олова и цинка Брсково у Мојковцу, јер би то значило девастацију природних ресурса и прављење нове еколошке бомбе на сјеверу, а све то у срцу планинских вијенаца Бјеласице, у дворишту националног парка Биоградска гора и у притокама и самим тим кориту ријеке Таре, сузе Европе.
„Памте мојковачке генерације зла и болести које им је бивше јаловиште нанијело, а ових дана се навршава десет година од санације те еколошке бомбе у нашем граду, а ми умјесто да то славимо, се поново бојимо да ли ће се новим рудником трајно уништити будућност Мојковца“, казали су из СНП за портал ИН4С.
Сви подаци и истраживања, кажу, иду у прилог томе да би нови рудник у најбољем случају могао радити максимално 10 година, па се питају вриједи ли то када су Мојковчанима још свјеже успомене на обољеле од канцера, посебно плућа, на бронхитис код сваког другог дјетета, на прашину и непријатне мирисе који су били свакодневица.
„Памтимо и попуштање брана јаловишта и питамо се када би и та нова попустила и све уништила, посебно имајући у виду све чешћа клизишта, земљотресе и остале природне непогоде. Напомињемо да је у Мојковцу било најављено и отварање затвора и запослење за око 200 људи, па онда и скијалишта Жарски, а сада су сви ти пројекти на чекању, па скрећемо пажњу да су радна мјеста потребна, али сва богатства овога свијета не вриједе нарушеног здравља грађана и уништене животне средине“, закључују из СНП-а.
Грађани против
Грађани Мојковца с незадовољством су примили одлуку о поновном отварању рудника, јер како кажу не желе опет јаловиште у свом граду. Тврде да ће ново јаловиште бити отворено између два национална парка због чега су покренули петицију како би зауставили радове.
“Животима ћемо бранити Бјеласицу. Је ли на помолу нова еколошка катастрофа која пријети грађанима Мојковца дознат ћемо тек када се огласе они који стоје иза компаније Брсково Мине, која планира отворити рудник”, рекао је Горан Станишић, туристички радник и активиста за заштиту природних богатстава сјевера Црне Горе.
Станишић је казао да грађани сумњају да је ријеч о корупцији и позвао тужилаштво да испита све детаље везане за отварање рудника.
Мишнић: Здравље нам је прече од рудника
И предсједник општине Ранко Мишнић поручује да та идеја неће проћи, што би могло значити да од отварања рудника за сада неће бити ништа.
“Прије десет година завршена је санација јаловишта бившег рудника, што је државу коштало преко десет милиона евра. Осим пара које су ту и најмање важне, цијену постојања тог токсичног ‘тихог убице града’ како смо јаловиште деценијама називали, Мојковчани су скупо платили. Многи здрављем, а многи и животом. Преживљавали смо са малигним и респираторним болестима. Привреда је стала, туризам и поред изузетних потенцијала није поред јаловишта ни имао шансу. Људи су се исељавали. И сад, када смо се ријешилли тог проблема, инвеститор хоће да нам сервира ново јаловиште. То нећемо, нити смијемо дозволити, због здравља наших грађана, будућности наше дјеце и развоја општине, без обзира што инвеститор обећава велика запошљавања”, истакао је Мишнић.
Како се подсјећа, минулог мјесеца швајцарска компанија упутила је Влади Црне Горе захтјев за проширење експлоатационог захвата на подручје Тврдог потока, на граници националног парка.
Иза тог захтјева, који је Влада прво најавила а затим скинула са дневног реда, крила се намјера да се баш ту гради ново јаловиште.
“Замислите, имају идеју да ту граде јаловиште. Тај поток се улива у Бјелојевићку ријеку, а она у Тару, а сви врло добро знамо да су Тара и њено сливно подручје под заштитом УНЕСКО-а. То би било и у подножју нашег ски-центра. Драго ми је што је Влада то скинула са дневног реда. Изгледа да тамо има неко ко води рачуна о важности очувања животне средине и зна какве све опасности са собом носи једно такво јаловиште”, казао је Мишнић, навео је ЦДМ.
Демократе Мојковац: Прича Мишнића о заштити водотока лицемјерна
Из Општинског одбора Демократа Мојковац навели су да се задњих дана у том граду актуелизовала прича о поновном отварању рудника „Брсково“, и да су подијељена мишљења да ли рудник треба отварати или не.
“Од стране владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС) у претходном периоду из два наврата одобрено је испитивање рудних налазишта у вишемилионским износима. У мају 2018. године Мишнић је најавио отварање рудника, да би се сада огласио са потпуно опречном причом и ставом да отварање рудника треба оспорити”, подсјетили су из мојковачких Демократа.
Према њиховим ријечима, похаром привредних ресурса изазваном владавином ДПС-а, кренуле су миграције из Мојковца.
Из Демократа су подсјетили да је Мишнић прошле године, без јавне и скупштинске расправе, уз велико противљење грађана дозволио изградњу војног полигона на Сињајевини са чијег подножја се користи вода за пиће, у којој би био присутан садржај оловних једињења од испаривања бојевих средстава са војних вјежби.
“Са скоро двије хиљаде метара надморске висине вјетрови и ваздушне струје разносиле би опасне честице на два национална парка која нас окружују. Захваљујући првим историјским демократским промјенама и новој Влади ова суманута идеја је стопирана”, каже се у саопштењу.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Mislim da bi predstavnici vlasti i opozicije u lokalnom parlamentu trebali da odu u posjetu nekim sličnim rudnicima u Evropi i pogledaju njihova iskustva. Ako su savremena jalovišta manje štetna, onda da se radi. Ako ne, da ne rade.
Права ствар! Да заживи мојковац!