Прича о Светом Сави на почетак школске године
1 min readНа први дан школске 2016/17. године у Црној Гори гдје се и даље дискриминише српски језик у просветним оквирима, уз честитку првацима, преносимо причу о Светом Сави, заштитнику српског школства и српском сликару Урошу Предићу.
Текст чији је аутор Зорица Нешић оригинално је објављен на страници „Православље, новине Српске патријаршије“ и доноси појединости о слици Уроша Предића „Свети Сава благосиља српску децу“.
Једно од највећих достигнућа, ремек-дело српског сликара реализма Уроша Предића под називом „Свети Сава благосиља Српчад“ из 1921. које се налази у Народном музеју у Београду, нажалост, мало је познато широкој јавности. Још је мање познато да постоји и фотографија са истоветним називом.
Прича која прати фотографију „Свети Сава благосиља Српчад“ је врло занимљива и доста говори о времену у коме је настала, дајући још једну потпору традиционалним вредностима чијем повратку тежи родољубиви део Србије.
Аутор слике „Свети Сава благосиља Српчад“, Урош Предић, рођен је у Орловату, као најмлађи син свештеника Петра Предића (Орловат, 25. новембар/7. децембар 1857 — Београд, 11. фебруар 1953) и био је уз, Пају Јовановића и Ђорђа Крстића, највећи српски сликар реализма. Највише је остао упамћен по раним радовима, у којима је приказао стваран живот обичних људи. У каснијем животном периоду дао је велики допринос црквеном сликарству и портретима.
Фотографија о којој овде пишемо је настала у сиротишту у Ници, у Француској. Ту су била смештена деца из Србије која су била евакуисана, приликом повлачења преко Албаније. У овом „Српско американском“ сиротишту – орфелинату, деца су уз помоћ добротвора похађала школу заједно са другима којима је помоћ била потребна, а долазили су из Србије. Живела су далеко од ратних страхота. Запослени у сиротишту су успели да направе албум, чији је део и ова фотографија, у коме се најбоље могу видети активности ове деце, њихови старатељи и учитељи. Овај албум је касније са посветом поклоњен Његовом величанству краљу Александру Карађорђевићу.
Није познато која је ситуација тачно приказана на фотографији – да ли школска представа или молитва неким одређеним поводом. Тајна је и да ли је назив фотографије инспирисан Предићевом сликом „Свети Сава благосиља Српчад“, или лик са фотографије заиста тумачи поменутог светитеља. У сваком случају труд уложен да се деца, тако удаљена од куће, задрже у националном родољубивом духу достојан је дивљења.
Култура и традиција која је била негована у Србији, негована је и у овом сиротишту у Француској. Фотографија је само један од примера оновремене свакодневице, кадаје верско васпитање било саставни део образовног система Краљевине Србије. Данас је у власништву Народне библиотеке Србије.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: