ИН4С

ИН4С портал

Приче за децу су поучне или сурове? Да ли треба родитељи да интервенишу када читају бајке малишанима

Генерацијама су се читале и препричавале бајке такве какве јесу, а сада као да долази до малих измена прича, те се догађа да родитељи критичне моменте прескоче или ублаже. Поставља питање – да ли је то заиста неопходно?

„Веома често због мањка информација категорички уклањамо ствари, па сматрам да је боље едуковати родитеље о овако важним стварима и порукама које у овом случају бајке носе и шта заправо значе за децу него их само одстранити и прилагодити сопственом степену резилијентности. Такође, једна од важнијих ставки је заправо то какав однос родитељи стварају са децом као и атмосфера, па је у сигурном односу и топлој породичној атмосфери потпуно безбедно деци читати бајке таквима какве јесу, без модификације“, каже за РТ Балкан психолог Јована Ивановић и додаје:

„Симболи, ликови ситуације са којима се сусрећемо у бајкама, могу се препознати на свим нивоима функционисања, од детета које нема способност апстрактног мишљања, до високо образованих и афирмисаних стручњака. Све то са чиме се сусрећемо у бајкама делује на све нивое личности, несвесну, предсвесну и свесну компоненту. Зато су и важне, јер како бисмо деци друкчије објаснили да то што осећају заправо није само њихово усамљено осећање, да су се сви људи који су рођени и живели сусретали са тим“, каже за РТ Балкан психолог Јована Ивановић.

Појашњење бајки и њихов могућ утицај на дете

Бајке носе свесне и несвесне поруке читаоцу и слушаоцу, зато су између осталог тако битне.

„Ако узмемо за пример Пепељугу и њен положај, њен однос са сестрама осликава ривалство које на несвесном нивоу код деце постоји, такође симбол пепела који може да се тумачи на различите начине као урушавање и потпуно ново грађење и уздизање од почетка, то обајшњава да је ово могуће“.

На примерима Ивице и Марице, Ружног пачета, Црвенкапе исчитавају се одређени симболи, наглашава психолог:

„Ивица и Марица, Црвенкапа, носе симболе сепарације од родитеља, са том разликом да Црвенкапа полази својевољно, а Ивица и Марица бивају отргнути силом. Црвенкапу шаље мајка у шуму, иако тамо постоји вук. Фројд и његови следбеници овде виде много више инфантилних и сексуалних симбола који се код деце могу препознати, док други аутори тврде такође аналитички настројени, да вук нема никаквих лоших особина уколико их ми не видимо као такве. Па је питање, да ли је то ублажавање бајки заправо неопходност или лична пројекција страхова савремених родитеља, која такође може да се протумачи и као презаштићивање деце. Такође, пример Ружног пачета, детету пружа могућност да несвесно препозна своје осећање које се сигурно у неком тренутку осетило, а везано је за позицију аутсајдера и неког ко је потлачен. Ово може бити место одакле могу да се изроде вредне навике, велики успеси и трансформација, да ништа заправо није немогуће. У прилог томе такође нам говоре и резоновање одраслих људи са ликовима из бајки и то у неким различитим животним добима и периодима“, истиче Јована.

Ипак, у одређеним ситуацима не треба инсистирати на бајкама:

„Све бајке са собом носе поруке које се вековима преносе и такође покушавају да негују и очувају вредности као што су, упорност, храброст, домишљатост, мудрост, добронамерност, али такође и не поричу постојање опозитних особина. Неретко су у бајкама ове позитивне особине отелотворене у ликовима старих мудраца, пророчица, деце. Бајке опстају стотинама година уназад, а тај неки разлог из кога опстају како су и психоаналитичари тврдили заправо је архетипски моменат (наслеђени оквир целокупног искуства према Јунгу). То је заједничко сваком људском бићу које је постојало и постоји на овом свету, тај резултат људског искуства који постоји и преноси се вековима. То је оно што је заједничко свим људима било ког узраста, степена образовања, присуства или одуства неког поремећаја или времена у коме је живело. Бајке као и све друго не треба форсирати по сваку цену, уколико детету не прија, такође уколико постоје потребе да се додатно о прочитаном и причаном разговара родитељи морају бити ту за такве захтеве детета“.

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy