Приходи буџета већи од планираних, инфлација успорава
1 min readСнажна приватна потражња подржала је већи приход од планираног буџета у првих осам мјесеци 2024, наводи се у Прегледу економских кретања у земљама кандидатима и пред-кандидатима за чланство у ЕУ, који се односи на трећи квартал 2024.
„Укупни приходи су порасли за 8,2% у односу на исти период претходне године. Приходи од ПДВ-а и акциза порасли су за 14,9% и 13,9% у односу на исти период претходне године. Побољшана пореска дисциплина и примјена прогресивног опорезивања добити су повећали приходе од пореза на добит предузец́а, који су порасли за 44,4% у односу на исти период претходне године, док су приходи од пореза на доходак физичких лица порасли за 42,6% у односу на исти период претходне године, у складу са повећањем запослености и плата. Социјални доприноси су порасли за 10,6% у односу на исти период претходне године“, наводи се у документу Европске комисије.
Констатује се да су у истом периоду буџетски расходи порасли за 15,8% у односу на исти период 2023. године.
„Главни покретачи текућих расхода били су већа потрошња на социјалне трансфере због повећања минималних пензија, плаћања камата и текућег одржавања. Трансфери социјалног осигурања већи су 24% у односу на исти период претходне године, уз највеће повећање пензијског и инвалидског осигурања (34%), док су средства за вишак радне снаге смањена за 8% у односу на исти период претходне године“, истиче се у прегледу.
Као кључни догађај истиче се усвајање ребаланса буџета за 2024. годину уз сет закона (о раду, ПДВ-у, порезу на добит правних лица, порезу на доходак физичких лица, акцизама, доприносима за обавезно социјално осигурање и о ослобађању од камате на доспјели порез), што је било потребно за имплементацију Фискалне стратегије и програма Европа сад 2.
„Од октобра, имплементација програма Европа сад 2 резултирала је са двије велике промјене – значајним повећањем минималних плата на просејчних 700 евра са садашњих 450 и промјенама у пензијским доприносима. Доприноси запослених за Фонд ПИО биће смањени са 15% на 10%, док ће доприноси послодаваца (5,5%) бити укинути“, објашњено је у документу.
Такође, констатује се да је кредитна агенција Стандард & Поор’с 2. септембра повисила кредитни рејтинг Црне Горе са Б на Б+ са стабилним изгледима због смањења јавног дуга, снажног раста БДП-а и континуираног напретка у структурним реформама повезаним са процесом приступања Црне Горе ЕУ.
„Мооди’с је 30. септембра повисио кредитни рејтинг Црне Горе са Б1 на Ба3, са стабилним изгледима, због јаких средњорочних изгледа за раст и побољшане фискалне стабилности, што се приписује нижем јавном дугу повезаним са завршетком аутопута Бар-Бољаре“, наводи се у прегледу економских кретања.
У дијелу који се односи на реални сектор констатује се да је Завод за статистику Црне Горе 18. септембра објавио коначне податке о БДП-у за 2023. годину, „незнатно ревидирајући реалну стопу раста на 6,3% међугодишње, у односу на претходну процјену од 6%“.
Међутим, наводи се да је економски раст је успорен у другом кварталу 2024. усљед контракције извоза и снажног опоравка увоза.
„Као резултат тога, реални БДП је порастао 2,7% међугодишње у другом кварталу, што је пад са 4,4% међугодишње у К1, и знатно испод стопе од 7,3% међугодишње у истом периоду годину дана раније. Приватна потрошња, подржана повећањем минималних пензија на почетку године, порасла је за 9,9% у односу на исти период претходне године“, истиче се у прегледу економских кретања.
Успоравање инфлације
Након кратког прекида у априлу (5,8% међугодишње) настављен је опадајући тренд раста потрошачких цијена и инфлација је у августу успорила на 2% међугодишње.
„У периоду јануар – август годишње просјечне потрошачке цијене порасле су за одјец́у и обуц́у (за 6% међугодишње), као и за стамбено-комуналне услуге, укључујуц́и електричну енергију (4,4%), док су цијене ресторана и хотела порасле за 4% у односу на исти период претходне године“, истиче се у процјенама.
У међувремену, оцијењено је да су цијене хране и транспорта пале су за 0,1% и 0,7% у односу на исти период претходне године.
(РТЦГ)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: