Пријете судом ако не врате паре: Општина Бијело Поље тврди да је седам младих предузетника ненамјенски трошило новац

Илустрација (Фото: depositphoto/domencolja)
Општина Бијело Поље покренуће поступак пред судом против седам младих предузетника и предузетница за повраћај средстава за подршку, због непоштовања одредби из уговора, уколико додијељени новац не врате.
Из Дирекције за имовину и заштиту права Општине “Вијестима” је речено да им је Комисија за расподјелу средстава предала документацију и да ће четири млада предузетника и три предузетнице бити утужени надлежном суду уколико не буду испоштовали своје обавезе.
“Сада смо тим лицима упутили опомене за враћање новца који су неосновано трошили, а наредни корак је утужење пред Основним судом у Бијелом Пољу”, казао је директор Дирекције за имовину и заштиту права Општине Љубомир Сошић.
Секретар Секретаријата за локалну самоуправу Харис Малагић у одговору “Вијестима” појаснио је да се пријаве односе на период од 2019, односно 2020. године, када је започео програм подстицаја.
Ове године за финансирање пројеката за младе предузетнике и женско предузетништво Општина Бијело Поље је опредијелила 100 хиљада еура. Јавни позив за младе предузетнике и женско предузетништво расписан је 25. новембра и траје до уторка, 10. децембра.
“Расподјелу ће вршити Комисија за финансирање пројеката за младе предузетнике и жене предузетнице коју је именовао предсједник Општине. Јавним позивом се позивају сва незапослена лица до навршених 30 година живота, која желе да покрену сопствени бизнис, а имају пребивалиште у Бијелом Пољу, да доставе своје пријаве на јавни позив”.
Средства предвиђена буџетом Општине Бијело Поље расподјељују се за бизнис планове који доприносе остваривању утврђених циљева у стратешким документима, програмима и плановима Општине, а којима се нарочито подстиче економски развој општине, подстиче развој органске пољопривредне производње, стварају услови и подстиче развој туризма и занатства, доприноси афирмацији и валоризацији културног потенцијала, традиције и културне посебности општине, подизања нивоа културе и очувања културне баштине, доприноси очувању и заштити животне средине и подстиче развој интелектуалних услуга.
Програм за младе предузетнике могу користити незапослене особе до навршених 30 година живота, а могу се пријавити са највише једним бизнис планом. Максимални износ додијељених средстава за бизнис план не може износити више од 10 одсто од укупног износа предвиђеног буџетом Општине за финансирање пројеката за младе предузетнике.
Малагић је напоменуо да је прије пар дана у Општини одржан Дан отворених врата за жене предузетнице и младе предузетнике, али да нису задовољни одзивом и интересовањем.
“Жељели смо да упутимо све младе предузетнике како најлакше могу да дођу до средстава, када да напишу бизнис план и на који начин најлакше да остваре свој план”.
Од почетка 2019. године програм женског предузетништва искористило је 35 предузетница, а од 2020. године 20 младих предузетника.
Раније је за програм подршке предузетницама и младим предузетницима опредјељивано по 20 хиљада еура, а тај износ повећан је 2022. године.
Буџетом за 2022. годину средства за та два јавна позива била су повећана на 200 хиљада еура, али, како је казао Малагић, реализовано је једва половина.
“То се десило због слабог одзива и одбијених пријава”, казао је он.
Прошле године конкурс за младе предузетнике и предузетнице није расписиван.
Малагић је објаснио да није расписиван јер је и даље трајао процес праћења расподјеле средстава предузетницима по јавном позиву из 2022. године, највише због кашњења апликаната.
Због више злоупотреба, Малагић је објаснио да Комисија прати читав ток програма који траје око годину и по, како више не би било случајева покушаја злоупотребе средстава, након чега је услиједило раскидање уговора.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

