ИН4С

ИН4С портал

Природно-математички факултет научним радом доприноси интернационализацији Универзитета Црне Горе

1 min read
Природно-математички факултет, на којем се изучавају математика, физика, биологија и хемија, својим радом на пољу научноистраживачке дјелатности доприноси интернационалној препознатљивости Универзитета Црне Горе.

студенти

Природно-математички факултет, на којем се изучавају математика, физика, биологија и хемија, својим радом на пољу научноистраживачке дјелатности доприноси интернационалној препознатљивости Универзитета Црне Горе.

Продекан за науку овог факултета проф. др Слађана Кривокапић, као један од података престижа наводи да се, захваљујући раду научника овог факултета, Универзитет налази се у категорији 800+, у области физичких наука на Time Higher Education рангирању.

Слађана Кривокапић

“Радом наших истраживача УЦГ је постао пуноправни члан научних колабирација CMS и RD50  у Европској организацији за нуклеарна истраживања (CERN). Да се поред великог оптерећења и посвећености наставном процесу, налазимо у самом врху на нашем Универзитету, потврда је број радова у часописима на SCI/SCIE  листи, са повећањем броја радова који су у категоријама Q1 и Q2, што резултира и високим рангирањем наших истраживача по цитираности“, указала је Кривокапић.

Стратешки партнер у научно-истраживачком раду Природно-математичког факултета је Министарство науке.

„У текућој 2019/20. години, ПМФ има 27 активна међународна пројекта од чега је 19 билатералних, један национални и седам међународних, од којих бих издвојила: ХОРИЗОНТ 2020 -“Снажна интеракција на граници истраживања и примјена темељних знања“ (The strong interaction at the frontier of knowledge fundamental research and applications), ЕУРЕКА –“Фитопрепарати – природни материјали на бази наткритичних екстраката са контролисаним ослобађањем активних компоненти”, као и Центар изврсности за биомедицинска истраживања- CEBIMER“, наводи Кривокапић.

Приоритет у даљем развоју научноистраживачке дјелатности на ПМФ-а ће бити, додаје она, даља интернационализација кроз учешће у истраживачким пројектима и престижним иностраним лабораторијама и истраживачким центрима CERN, EMBO, EMBL, ICGEB, ESA.

Како окосницу истраживања представљају млади истраживачи, она истиче да је Факултет у претходном периоду запослио осам младих истраживача.

„Седам докторанада, четири из области биологије и три из области физике, су запослени као стипендисти Министарства науке, а један у оквиру националног пројект,а чиме афирмишемо сараднике у истраживању што је и у складу са стратегијом развоја нашег факултета“, казала је Кривокапић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy