ИН4С

ИН4С портал

''Приштина намешта изборе на КиМ''

1 min read

siptarski-izbori1Новоименовани члан Централне изборне комисије (ЦИК) самопрокламованог Косова Ненад Рикало рекао је да је његово именовање у комисију каснило како би био обављен већи део предизборних радњи на које сада не може да утиче иако је било неправилности. Расељени Срби су неосновано одбијени за гласање, а Рикало тврди да се ради о намештаљци Приштине.

„Моје дубоко убеђење је да је то једна велика намештаљка. Не желим да моја изјава испадне као политичка, па зато наводим свој пример. Моји отац и мајка поднели су истога дана идентичну документацију. Отац је прихваћен, а мајка није у бирачком списку. Питао сам у ЦИК-у како је то могуће“, рекао је он.

Додао је да ни његова супруга није на бирачком списку иако је формулар попунила по његовим инструкцијама. Он је казао да „има врло ограничене инструменте“ како би могао било шта да мења у изборном процесу.

„Да би избори били што боље организовани, фер и демократски, могу само да радим на јачању транспарентности изборног процеса и да обавестим јавност, међународну заједницу и преговарачке тимове о свим недостацима и о потенцијалној манипулацији“, рекао је Рикало.

Рикало је у ЦИК именован на инсистирање Београда, јер по косовским законима само Самостална либерална странка из српске заједнице има право да именује члана Комисије. СЛС учествује у раду Владе Косова и често је на мети критика Београда. Та странка је након инсистирања Србије пристала да повуче свог члана ЦИК и уместо њега предложи Рикала.

Ненад Рикало је за агенцију Бета казао да је његово именовање одлагано више од два месеца како би се окончало што више кључних изборних радњи пред локалне изборе на Косову 3. новембра. На питање да ли ће моћи било шта од тога да исправи,
До сада 16.150 жалби

Према његовим речима, 16.150 жалби на бирачки списак стигло је на Панел за жалбе ЦИК, од тога је процесуирано 10.606 жалби – 3.968 је прихваћено, а одбијено 6.363, док је 275 жалби још у поступку. Рикало је оценио да се тиме ускраћује право расељеним да бирају своје представнике на изборима.

он је казао да је СЛС пристала да замени свог члана тек када су потпуно завршене неке кључне предизборне активности.

„Пре неколико дана усвојен је коначни бирачки списак против којег сам ја гласао, јер је на том бирачком списку било само оних 6.500 расељених који су раније прихваћени, а осталих 32.000 који имају право жалбе нису у њега укључени“, навео је Рикало.

На питање колико Срба има право да изађе на биралишта, он је оценио да за сада то право има укупно око 130.000 Срба који живе на Косову, заједно са расељенима чији су захтеви прихваћени. Према његовим речима, могуће је да број буде и већи јер сви који су одбијени на Панелу за жалбе још могу да се жале и Врховном суду Косова.

Званичници Србије изнели су велике примедбе на гласачки списак – поред тога што сматра да су расељени Срби неосновано одбијени за гласање, Београд наводи да се нагло повећао број гласача, односно да је можда и 600.000 више уписаних Албанаца.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy