Приштина* објавила предлог резолуције о дијалогу са Београдом
1 min readНаставак дијалога, уз посредовање Брисела, за Приштину* ће бити прихватљив само ако његов завршетак резултира обостраним признањем државности.
То се дноси се на чланство самопроглашене тзв. државе Косово* у Уједињеним нацијама, Европској унији и НАТО-у, предвиђено је предлогом резолуције о наставку дијалога са Београдом.
Телевизија „Клан Косова“ објавила је предлог, који је израдила посланичка група СДП-а, и он ће се наћи на дневном реду једне од наредних сједница косовског парламента.
Како се наводи, под процесом дијалога и преговора се подразумјева „ефикасан и једини начин за постизање одрживог, свеобухватног, међународно прихватљивог и правно обавезујућег споразума између двије државе сусједа“, преноси Спутњик.
Према том предлогу три су фундаментална питања која формирају оквир, садржај и карактер процеса дијалога и свеобухватног споразума: територијални и унитарни карактер тзв. државе Косово*, стратешки интерес државе Косово* и републичко државно уређење парламентарне демократије и секуларног друштва унутар мултикултурне традиције.
Наводи се да скупштина неће подржати разговор који „не узима у разматрање и оспорава структуралне и идентитетске основе државе Косово*“.
Предвиђено је да косовска* скупштина изгласа закон о дијалогу, којим ће бити обезбијеђена правна валидност и законско санкционисање садржаја платформе за дијалог, као и одговорности представника приштинског тима у преговорима.
Предлог резолуције предвиђа обезбјеђивање ширег политичког консензуса политичких партија, а у израду платформе био би укључен и један представник парламентарне опозиције.
Предвиђено је формирање и одбора за израду платформе за дијалог чији би чланови били из преговарачког тима и цивилног друштва изабрани у парламентарној процедури.
Такође, предвиђени су и рокови за израду и функционализацију платформе и закона о дијалогу, а преговарачки тим би био у обавези да у року од 30 дана скупштини достави нацрте платформе и закона о дијалогу.
Иначе, тим Приштине* за дијалог са Београдом, који се у предлогу резолуције назива „државна делегација“, имаће овлашћења и ексклузивно право да саопштава и јавно интерпретира поступке, садржај и постигнућа у том процесу, пренио је Танјуг.
Тим ће чинити политички представници које ће изабрати парламент, а предводиће га два представника — по један из владајуће коалиције и опозиције..
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: