Притужбе на услуге ЕПЦГ
1 min read
Притужбе грађана у посљедњих неколико мјесеци највише су се односиле на услуге Електропривреде (ЕПЦГ) и кабловских оператера, исправност техничке робе односно гаранције и маркете, саопштили су из Центра за заштиту потрошача.
Како саопштава Мина приговори на ЕПЦГ углавном су се односили на висину рачуна или на покушај наплате застарјелог дуга.
,,ЕПЦГ утужује потрошаче за дуг старији и од пет и више година, а они сматрају да је тај дуг застарио према Закону о облигационим односима“, објаснили су представници ЦЕЗАП-а.
Они су додали и да су учестали приговори на наплату укључења струје у висини од 30 еура.
,,Од када су уграђена нова бројила нема трошкова укључења, па шта то наплаћује ЕПЦГ?“ питали су из ЦЕЗАП-а.
Грађани се, како су додали, жале и на неефикасност шалтерских служби посебно оних предвиђених за жалбе и приговоре.
Када су у питању технички уређаји за домаћинство притужбе грађана углавном су се односиле на компликације на које потрошач наилази кад треба да врати или замијени неисправну техничку робу чија гаранција још траје.
,,Грађани се жале и на нељубазност сервисера који оправљају техничку робу“, рекли су из ЦЕЗАП-а.
Најчешће жалбе односиле су се и на некоректан однос продаваца или сервисера на рекламацију робе која је под гаранцијом.
,,Сервисери често задржавају дуго робу на оправци, а када је коначно поправе она се поново брзо поквари. У таквим ситуацијама споро се долази до споразума, јер продавци тешко враћају робу, а још теже новац што су према закону обавезни“, тврде у ЦЕЗАП-у.
Велики број приговора ЦЕЗАП-у је стигао и на услуге кабловских оператера и понуђене уговоре који су, како тврде, по правилу више на штету корисника услуга.
,,Често су потрошачи доведени у положај да не могу једнострано раскинути уговор без плаћања за уговорени рок и ако им уговор даје такву могућност“, навели су представници ЦЕЗАП-а.
Они су додали да су се приговори на телекомуникације углавном односили на услуге везане за пакет аранжмане и висину телефонских рачуна.
Грађани су се жалили и на маркете, посебно на неистицање цијена артикала, истицање преварних цијена, продају робе са истеклим роком трајања, као и на нељубазан однос особља према потрошашу.
,,Највише приговора било је на истицање цијена у већини маркета. Цијене испод појединих производа нијесу цијене за тај производ, већ само приближне, јер кад дођу до касе цијена је друга, а када се жале продавци обично кажу да се цијена помјерила или да нијесу стигли да их ажурирају“, објаснили су из ЦЕЗАП-а.
Када је у питању квалитет, потрошачи се најчешће жале на истекао рок употребе на појединим производима или нејасан или избрисан датум трајања.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: