ИН4С

ИН4С портал

Притвореници се на различите начине довијају: Дрогу доноси породица, а стиже и дроновима

1 min read

Фото: ЗАТВОР У СПУЖУ/ДАН

Лица која су на издржавању казне затвора или они који су у притвору на различите начине се довијају да се домогну мобилних телефона, наркотика, одређених таблета које спадају у групу психоактивних супстанци и других забрањених предмета. У Управи за извршење кривичних санкција (УИКС) због тога ни на тренутак нема опуштања, а редовним контролама покушавају и, како тврде, најчешће и успијевају да уђу у траг забрањеним предметима, скривеним на најневјероватнијим мјестима.

У Управи за извршење кривичних санкција континуирано се спроводе мјере и радње из надлежности овог органа у циљу одржавања реда и безбједности у затвору, при чему једну од основних активности представља вршење претреса. На главној пријавници УИКС-а свакодневно се врше претреси лица која по било ком основу долазе у посјету лицима лишеним слободе, ствари које им приликом посјете могу донијети, као и претреси лица лишених слободе и просторија у којима бораве – саопштили су из УИКС-а одговарајући на наша питања на које начине се притвореницима најчешће дотурају психоактивне супстанце.

Како су нам казали, приликом вршења претреса у више случајева су пронађене материја за које, с обзиром на изглед и начин паковања (прашкаста материја, замотуљци, непознате таблете), постоји сумња да се ради о психоактивним супстанцама.

Наркотици у кечапу, смокију, презервативима…

Наркотици се најчешће покушавају протурити у затвор приликом достављања пакета с храном и средствима за личну хигијену.

Портал Нова.рс недавно је објавио да су двојица младића покушали да доставе наркотике свом пријатељу иза решетака тако што су у паковању кечапа сакрили шест кесица хашиша. Пакет је у затвор донијела старија жена, не слутећи да унуку носи дрогу. Код затвореника се често нађу и таблете бупренофрин, који се користи приликом лијечења зависности од хероина и као замјена за ту супстанцу у затворима. Замјена за дрогу је, према писању поменутог портала, била скривена у аналном отвору затвореника који се вратио из собе за посјете, а љекови су били умотани у презерватив. Исте таблете пронађене су и у кесици смокија. Затвореници наркотике крију у воћкама, обући и одјећи, упаљачима, али и у књигама и новинама.

– У тим случајевима обавјештавамо Управу полиције и предајемо пронађене материје и предмете ради предузимања даљих мјера и радњи из њихове надлежности. Имајући у виду да је упућивање пронађених материја и предмета на вјештачење у надлежности Управе полиције, не располажемо податком да ли је утврђено да пронађене материје представљају психоактивне супстанце и о којим врстама је ријеч – одговорили су из УИКС-а на питање „Дана“.

Наводе и да су забиљежени различити покушаји да се лицима лишеним слободе доставе психоактивне супстанце, али и остале врсте недозвољених предмета.

– Сакривањем у личним стварима посјетилаца, у тјелесним отворима посјетилаца, у стварима (гардероба, храна) које донесе чланови породица и друга лица приликом посјета лицима лишеним слободе. Такође, и сакривањем у стварима које лица лишена слободе доносе са собом приликом јављања на издржавање казне, али и коришћењем беспилотних летјелица – дронова – казали су из УИКС-а.

Истичу да ће надлежни у Управи за извршење кривичних санкција и у наредном периоду предузимати све мјере и радње из своје надлежности у циљу откривања и спречавања покушаја уношења и посједовања недозвољених ствари и предмета.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy