ИН4С

ИН4С портал

Призивање НАТО-а зауставило руске инвестиције

1 min read

Разлози за пасивност и повлачење Руса с барске ривијере и са осталих дјелова црногорске обале нису никаква енигма. Први је финансијска криза, коју је додатно поспјешио пад рубље у односу на евро, а други, можда и најважнији – непријатељски однос званичне црногорске власти према Руској федерацији изражен кроз придруживање санкцијама које су САД и Европска унија увеле према највећој словенској земљи.  

zgrada Darija Pajkovica u Sutomoru 3     

 “Дан” у данашњем издању пише да  не мање важан разлог осјеке руских инвестиција лежи и у црногорском приближавању НАТО-у, упркос негативном расположењу велике већине грађана према сјеверноатлантској ратној војној алијанси.

Такође,констатује најтиражнији дневник у Црној Гори, евидентно је и све мање интересовање за куповину станова на црногорској обали.

Управо је главни бизнис последњих година, не само Руса него и домаћих инвеститора, био  градња станова за тржиште, а купци су претежно били управо Руси. Безброј је нових станова на барској ривијери који чекају купце.

У барским агенцијама за промет некретнина  потврђују да је промет станова и кућа драстично пао. Није нарочита новост ни да значајан број руских држављана увелико продаје своје некретнине у Црној Гори. Руси који су раније куповали куће, станове, плацеве  сада продају ту имовину, и то најчешће по цијенама знатно мањим од оних по којима су куповали.

У вријеме инвестиционог бума 2006. и 2007. Руси су плаћали квадратни метар стана или куће по цијени и до 3.000 евра у лошијим зградама, односно 5.000-8.000 у луксузнијим вилама које су биле саграђене или се пак планирала њихова градња – пише „Дан“.

Сутоморе као градитељски феномен

Иако је и голим оком видљиво да је грађевинска сезона на Црногорском приморју значајно  лошија него претходних година, Сутоморе се, рекло би се, издваја последњих мјесеци као прави градитељски  феномен.  

ZGrada Porto Sole u Sutomoru 3

Овдје је, наиме, у току изградња пет капиталних стамбено-пословних зграда, и то у најурбанијој градској зони, и још најмање толико на самој пјени од мора. Интензивно се ради на два таква објекта у непосредној близини Основне школе “Кекец”, на угловима улица Николе Тесле и Саве Ковачевића, гдје су инвеститори “НГ” група и Дарије Пајковић. 

На локалитету старе поште, гдје у озбиљан грађевински подухват инвестира бизнисмен Владимир Секуловић гради се хотел „Дел Медио“ са четири звјездице, за који је рок за завршетак радова октобар 2016. године.

У грубим радовима је раније урађена стамбено-пословна зграда иза овдашњег Дома здравља,  а у току је изградња  још једног хотела у близини обале, испод Голог брда и тврђаве Табија гдје инвестира фирма „Порто Соле“.

Међу инвеститорима нема Руса

Занимљиво је да међу градитељима  нема руских држављана, нити њихових фирми, иако су они последњих осам година били главни инвеститори већих грађевинских пројеката на црногорској обали.  И не само то, него се многи од њих повлаче из раније  започетих послова, а њихови грађевински објекти у значајној мјери остају незавршени.

sutomore putokaz

Свакако, грађевинска сезона, која је у октобру “смијенила” никад лошију  туристичку сезону, далеко је од очекиване на барској ривијери, а градња објеката мање површине готово да је у потпуности стала. Истина, просјек ваде управо новоотворена градилишта и пројекти попут ових с почетка приче који се тичу Сутомора, као најпосјећеније туристичке дестинације у барској општини.

Ништа од медитеранског амбијента

И док се објекти у центру Сутомора граде уз све неопходне дозволе и урбанистичко-техничке сагласности, неки нови објекти ништа мањих габарита од поменутих, започети су и уз само море, на тијесним парцелама између јадранског пута и обале.

ne u nato, sutomore

Тамо гдје не би требало и не би смјело да се гради. За такву градњу којом се урушава и оно мало преосталог медитеранског амбијента, дозволе се добијају на “жмурење” надлежних структура, а неријетко се гради и на дивље, након чега се по устаљеном “систему” све то релативно лако легализује односно уклапа у урбанистичке планове. Нажалост, тиме се наставља лоша пракса бетонирања уског појаса уз море, што никако не доприноси побољшању укупне туристичке понуде, а најмање користи развоју Сутомора и Бара – примјећује „Дан“.

 Маљевик и „Ирско насеље“ на „стенд-бају“

Такође брине и застој на градњи тзв. “Ирског насеља” у Нехају, гдје су груби радови у планираном  хотелско-туристичком комлексу завршени још прије неколико година. Објекти у овом насељу, у засеоку Брежани, стоје као сиви грађевински скелети јер, по свој прилици, они који су у њих до сада инвестирали више немају пара.

irsko naselje Sutomore

Издавање урбанистичких сагласности које омогућавају легалну градњу готово да је стало  још на самом почетку године када је и почела украјинско-руска криза, која и даље траје. Бројни Руси повлаче захтјеве за добијање дозвола за градњу на плацевима које су купили и на њима планирали градњу, сами или заједно са својим црногорским партнерима. Неки потпуно одустају од градње, док дио њих иде на “стенд-бај”.

Очи Сутоморана и даље су упрте и према Маљевику, гдје ни након осам година од продаје атрактивне локације Русима никако да почне помпезно најављена градња хотелско-туристичког комплекса, гдје је предвиђено да буде радно ангажовано око хиљаду незапослених грађана Сутомора и Бара.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy