Призрен – град са десет задужбина Немањића
1 min readСрпско средњовековно наслеђе у Метохији и на Косову представља интегрални део Европе и света. Манастири Грачаница, Пећка патијаршија, Високи Дечани и Црква Богородице Љевишке огледало су уметничких домета тога времена у Европи. Сведоче о трајању Срба у том делу Балкана, а данас и о њиховој одлучности да опстану, преноси РТС.
У Епархији рашко-призренској, која се први пут помиње у Хрисовуљи византијског цара Василија Другог 1019. године евидентирано је око двеста споменика културе и више од хиљаду остатака хришћанских знамења.
Седиште епархије и данас је у Душановом – царском Призрену. Град са десет Немањићких и других задужбина. Лепотом архитектуре и живописа задивљује црква Богородице Љевишке. Задужбина краља Милутина из 14. века, као и Грачаница, Високи Дечани и Пећка древна лавра део су историје и културе света.
„Ми смо овде достигли врхове своје цивилизације у једном тренутку. Ми овде имамо цивилизацију која је по дубини наше власништво. Дакле власништво сваког од нас, јер су то за нас у наслеђе оставили они који су га градили. Вредност припада читавом човечанству“, истакао је Живојин Ракочевић, новинар и књижевник.
Све што је овде направљено, како додаје, направљено је због васкрсења и због обнове.
„Дечани су на врху пирамиде једне древне цивилизације. Они почивају на стотинама и стотинама других малих цркава и манастира и они у овом тренутку почивају на осамдесет хиљада живота Срба који живе јужно од Ибра“, истакао је Ракочевић.
Споменици српске прошлости налазе се од 2006. у Унесковом регистру добара у опасности. Посебно када се зна да су на самом почетку трећег миленијума уништаване вишевековне српске светиње и молитвена станишта, тапије и аутентична сведочанства о историјском постојању и трајању Срба на Метохијско-косовским просторима.
„Наша је обавеза да учинимо све како би ови бисери заиста светске архитектуре остали пре свега доступни нашим грађанима, који долазе на Косово и Метохију да се упознају са њиховом лепотом. Наша држава и црква, наша струка успела је да од заборава отргне ове споменике културе, тако што смо предузели низ конзерваторских радова и успели смо да обновимо велики број цркава, црквених комплекса, манастира“, рекао је Зоран Гарић, директор Завода за баштину у Лепосавићу.
Звона средњовековних и других светиња Срба православаца сведоче о истрајности народа који ће и убудеће у Метохији и на Косову славити живот, подно Проклетија надомак Дечана и Патријаршије, Велике Хоче, Грачанице, преноси Косово онлајн.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: