ИН4С

ИН4С портал

Процурили резултати тајне студије из америчке државне лабораторије

1 min read

Фото: Getty images/ Pedro Vilela

Сажетак ових прелиминарних резултата, и даље намијењених “само за службену употребу”, у посједу је Yahoo News-a, а пружа наду да надолазеће љетно вријеме може увелике смањити ширење заразе коронавирусом на сјеверној Земљиној хемисфери, иако стручњаци свеједно упозоравају како то ни на који начин неће потпуно уклонити или чак нужно смањити нове случајеве заразе вирусом ковид-19.

Ризик од преношења вируса с површина на отвореном мањи је на дневном свјетлу те у условима веће температуре и влажности. Сунчева свјетлост брзо уништава вирус – пише у сажетку студије проведене у Националном центру за биоодбрамбену аналитику и противмјере, државном лабораторију изграђеном након терористичких напада 11. септембра с циљем одговора на ‘биолошке пријетње’.

Лабораторија дјелује у склопу Министарства сигурности из којег у повјерљивом извјештају упозоравају да затворени простори с ниском влагом, као што су кабине авиона, захтијевају додатну бригу како би се смањио ризик од преношења заразе. Министарство је одбило службено одговорити на питања о резултатима студије – кажу како не желе износити било какве закључке на темељу још необјављених података.

Посвећени смо борби против вируса Цовид-19, а здравље и сигурност америчког народа главни су нам приоритет. Није нам у пракси коментарисати садржај неслужбеног документа који је ‘процурио’ у јавност. Било би неодговорно нагађати, доносити закључке или ненамјерно покушати утицати на јавност на темељу документа који још није рецензиран, тј. подвргнут строгим научним валидацијским приступима – стоји у њиховом саопштењу.

Испитивања на вирусним честицама из слине

Yахоо Неwс пише како су испитивања изведена на вирусним честицама из слине – и то у затвореном простору у условима који су опонашали различите временске прилике. Тачније, испитивало се колико дуго ће коронавирус из капљице слине од кашља или кихања преживјети у одређеним условима повезанима с температуром, влагом и сунчевом свјетлошћу. Лабораториј сад проводи додатна испитивања, попут експериментирања с техникама за стерилизацију заштитне опреме.

Симулирано сунчево свјетло брзо је убило вирус у аеросолима, а без тог третмана значајан губитак вируса унутар 60 минута није уочен – показали су прелиминарни лабораторијски експерименти.

Иако резултати ових тестова још нису јавно објављени, Харви Финберг, водитељ Сталног одбора за нове заразне болести и пријетње здрављу при Националној академији, о плановима за провођење експеримената писао је још 7. априла у писму адресираном на Бијелу кућу.

Он је написао како је “лабораториј Министарства навионалне сигурности добро прилагођен за планиране врсте студија, а његов опсег и релевантност итекако су вриједни даљње примјене”. У писму је такођер објаснио како планирају “створити тјелесне текућине заражених, укључујући слину и секреције доњег респираторног тракта”.

Утицај топлине

Подсјетимо, и раније научне анализе указале су на то да би се коронавирус могао пуно спорије ширити у земљама с топлијом климом. У корист томе иду и подаци прикупљени из Индије и Пакистана – наиме, број заражених ондје не расте тако брзо као у неким другим земљама.

Утицај топлине на коронавирус потакнуо је неке политичаре да потпуно погрешно интерпретирају чињенице – неки су чак потицали људе да што више излазе ван, тврдећи да ће сунчева свјетлост убити вирус. Проблем је, међутим, у томе што људи без широког имунитета и даље могу преносити коронавирус другима, чак и за топлог времена.

Ултраљубичасто свјетло разбија ДНК на фрагменте. Ако вирус лебди у зраку у којем ‘постоји’ сјајна сунчева свјетлост, његова УВ компонента разбит ће ДНК или РНК на комаде – изјавио је за Yахоо Неwс знанственик Артур Андерсон (Артхур), који је радио при Институту за заразне болести војске Сједињених Америчких Држава.

Желимо о вирусу учити што брже и што више можемо. Желимо моћи барем рећи: “Ово јест прелиминарно и треба бити опрезан”. Али зашто задржавати информације? Можда влада жели контролисати начин на који ће се порука пустити у јавност, али рекла бих како то у вријеме глобалне пандемије ипак није толики приоритет – сматра лијечница Кавита Пател, сарадница Yahoo News-a i Brookings Instirution-a.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Процурили резултати тајне студије из америчке државне лабораторије

  1. @Rut
    Kapitalistima je sve jedno ko umire!.
    Neznaju oni za „nas“ i „njihov“ oni samo znaju za mene i moj!.
    Najvecu zarad na ovoj pandemiji imaju bas zapadni Miliarderi poput Gejtsa i Sorosa.
    Dobili su deonice poznatih kompanija bud za sta.
    akcije (deonice) su pale za 50 %.
    Njihova vrednost je sad pocela ponovo da raste.
    Za dva meseca imace ponovo svoju vrednost!.
    Ko je pre mesec dana ulozio 50 miliarde imace za 3 meseca 100 miliarde!.
    Mi mali ljudi o tome ne razmisljamo, posto krpimo nase bogatstvo od prvog do prvog!.

  2. Bil Gejts nije pustio virus. Klimatske su promjene i visoke zimske temperatura. To im omogućava da funkcionišu i zimi.Priče da je Nemačka znala i pustila su glupost, njima odgovara veliko tržište a ne da daju pare Italiji i Španiji.Amerika mora štampati novac i svi su se povukli iz trgovine dolarima. Britanija je desetkovana što nikom nije odgovaralo. Virus je i nije atak duboke države i prodaja vakcina. Genotip je različit u različitim delovima svijeta i Amerika može da svira za ukrivanje. Nebojša preteruje sa dubokom državom. Medojević.

    2
    8
  3. Izgleda da su Bil Gejts i ostale barabe sa njim prvo napravili vakcinu pa su tek onda pustili virus u narod. Ima oni da nas izleče, ali će to mnogo da košta.

    11
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *