ИН4С

ИН4С портал

Проф. др Јелица Стојановић деценију и по води спор око незаконите стамбене расподјеле: Ректор игнорише извршну судску пресуду

Пуномоћник Стојановићеве сматра да је било довољно елемената за више кривичних дјела – од злоупотребе службеног положаја, непоступања по извршној пресуди и несавјесног рада у служби, које тужилац није препознао.
Јелица Стојановић

Проф. др Јелица Стојановић

Професор Филолошког факултета у Никшићу Јелица Стојановић у Никшићу се још давне 2005. године пријавила на конкурс за додјелу стана по повољним условима у Подгорици, у згради која се налази у Улици Џорџа Вашингтона. Том расподјелом Стојановићевој је додијељен стан у Никшићу који није био власништво Универзитета, већ Министарства просвјете. Незадовољна додјелом, ангажује адвоката и покреће поступак против те одлуке.

Већ у првостепеном поступку добија спор који се нажалост поништава, и тако редом све до пресуде Основног суда у Подгорици 2017. године, којом се дјелимично усваја њен тужбени захтјев и поништава као незаконита одлука Универзитета Црне Горе о рјешавању стамбених потреба од 2014. и одлука другостепене комисије од 29.5.2014. године. Пресудом се налаже Универзитету Црне Горе да изврши поновну расподјелу по огласу који је објављен у билтену Универзитета од 2010. у року од осам дана од правоснажности пресуде и пријетњом принудног извршења.

Ова пресуда постала је правоснажна и извршна 2019, што значи да је правоснажном одлуком Основног суда у Подгорици утврђена обавеза Универзитета да изврши поновну расподјелу и остављен је поновни рок. Универзитет није поступио по пресуди, иако је била извршна, а на основу које она, уз правну помоћ адвоката Саве Костића, покреће поступак извршења пред надлежним судом у Подгорици.

– Као њен пуномоћник поднио сам предлог за доношење рјешења о извршењу којим ће се изрећи новчана казна Универзитету ЦГ као правном лицу и ректору као законском заступнику тог правног лица због непоступања по правоснажној извршној пресуди, надајући се да ће то имати ефекта и како би била извршена обавеза – казао је адвокат Костић.

Међутим, суд доноси рјешење којим се прихвата његов предлог и одређује се казна, први пут Универзитету 2.000 евра као правном лицу и ректору 500 евра као законском заступнику уз трошкове извршног поступка. Према сазнањима пуномоћника, новац је скинут са рачуна Универзитета, а у спису предмета нема доказа да је извршено скидање новчаних средстава са рачуна ректора. Пошто није поступљено по рјешењу, суд је, према Костићевим ријечима, донио ново рјешење са увећаним казнама, и тако све до најновијег рјешења које гласи на износ од 6.000 Универзитету и ректору 2.000 евра од 19. октобра ове године.

Тим поводом пуномоћник се обратио Основном тужилаштву у Подгорици захтјевом од 23. јуна ове године, скоро годину након правоснажности и извршности одлуке, и пружио му потребна обавјештења прилажући материјалне доказе о случају, чија је суштина непоступање по овој пресуди која је обавеза за Универзитет и налог да се изврши поновна расподјела.

– Тужилац ми 27. октобра доставља рјешење којим одбацује кривичну пријаву пуномоћника Јелице Стојановић, иако се уопште није радило о кривичној пријави против Универзитета и ректора због кривичног дјела неизвршење судске одлуке из чл. 395 ст 1 КЗЦГ јер не постоји основана сумња да је извршено пријављено нити било које друго кривично дјело које се гони по службеној дужности.

Осим што то наводи тужилац Слађана Шпањевић Волков, у образложењу се не осврће на рацио кривичног дјела за које одбацује кривичну пријаву, а то је налог Универзитету да изврши поновну расподјелу станова, већ врши образложење како није у питању стан Универзитета него Министарства просвјете, па како су се они обраћали Министарству финансија, односно наводи правне радње које уопште нијесу битне за оно што пуномоћник наводи у свом обавјештењу – истакао је пуномоћник професора Јелице Стојановић.

Скандалозно поступање тужиоца

Пуномоћник Стојановићеве сматра да је било довољно елемената за више кривичних дјела – од злоупотребе службеног положаја, непоступања по извршној пресуди и несавјесног рада у служби, које тужилац није препознао.

– Због свега тога ми смо написали притужбу у законском року, па да видимо како ће по притужби реаговати Више државно тужилаштво. Скандалозно је поступање овог тужиоца која захтјев крсти у кривичну пријаву и која је требало да детектује ова кривична дјела и да самим тим процесуира одговорна лица.

Такође, тужилац је имао прилику да провјери и то ко је све ушао у расподјелу и под којим условима су неки добијали станове, међу којима је било и асистената, док је Стојановићева, која је као редовни професор заслуживала по свим критеријумима стан, наишла на проблем који не може да ријеши деценију и по – казао је Костић.

”Тужилац Слађана Шпањевић Волков у образложењу се не осврће на рацио кривичног дјела за које одбацује кривичну пријаву, иако није била у питању кривична пријава, већ се бави правним радњама које уопште нијесу битне за оно што је пуномоћник навео у обавјештењу које јој је доставио.

Извор: ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Проф. др Јелица Стојановић деценију и по води спор око незаконите стамбене расподјеле: Ректор игнорише извршну судску пресуду

  1. Професорица Јелица Стојановић је изузетна жена и диван човјек, уколико Црна Гора није као држава зрела да одговара за своје најбоље, како ће са овим другима? Ах да, они имају и контролишу све.

    5
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net